https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/temelin-dosahl-v-lednu-dosud-nejvyssi-mesicni-vyroby-1-62-twh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Temelín dosáhl v lednu dosud nejvyšší měsíční výroby, 1,62 TWh

3.2.2021 11:28 | TEMELÍN (ČTK)
Rekord ovlivnil hlavně druhý blok. Energetici tam loni vyměnili dva separátory, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a pak ji přihřívají. Výkon bloku stoupl o čtyři megawatty.
Rekord ovlivnil hlavně druhý blok. Energetici tam loni vyměnili dva separátory, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a pak ji přihřívají. Výkon bloku stoupl o čtyři megawatty.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v lednu 1,62 terawatthodiny (TWh) energie, což je nejvyšší měsíční výroba od začátku jejího provozu v prosinci 2000. Pomohly loňská výměna separátorů na druhém bloku a chladné počasí. Mráz provoz reaktoru neovlivňuje, díky ochranné budově jsou tam stabilní podmínky celý rok. ČTK to sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.
 

Rekord ovlivnil hlavně druhý blok. Energetici tam loni vyměnili dva separátory, které z páry procházející turbínou odstraňují vlhkost a pak ji přihřívají. Výkon bloku stoupl o čtyři megawatty. "Z hlediska životního prostředí pomohla lednová výroba obou našich jaderných elektráren ušetřit přes dva miliony tun oxidu uhličitého, vypuštěných z uhelných elektráren," uvedl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Chladné počasí Temelínu prospívá. Prvních pět nejvyšších měsíčních výrob za dobu provozu připadá na leden či prosinec. Oba měsíce mají 31 dní, v zimě se také lépe ochlazuje voda, která proudí mezi věžemi a kondenzátory.

"Navíc vyšší výroba jaderných elektráren se kryje s vyšší spotřebou elektřiny v zimě. Ta je v našich zeměpisných šířkách v zimě o čtyřicet procent vyšší než v létě a v mrazech se rozdíl ještě prohlubuje. Spotřeba roste s každým stupněm pod nulou v průměru přibližně o půl procenta," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Jaká bude celá letošní výroba, nechce vedení Temelíma předpovídat. Navíc před jarní odstávkou posílilo koronavirová opatření a zaměstnance plošně testuje. "Odstávka prvního bloku začne v závěru března a bude znamenat zvýšený pohyb lidí. Proto musíme udělat maximum pro jejich ochranu i ochranu celé lokality. Jsme součástí kritické infrastruktury," uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 1,6 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist