https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/teplarny-loni-investovaly-v-cr-do-snizeni-emisi-asi-miliardu-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Teplárny loni investovaly v ČR do snížení emisí asi miliardu Kč

14.1.2019 15:41 | PRAHA (ČTK)
Sdružení tvrdí, že podíl tepláren na celkových emisích je nyní marginální. Ilustrační snímek.
Sdružení tvrdí, že podíl tepláren na celkových emisích je nyní marginální. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Synthesia
Tuzemské teplárenské společnosti loni investovaly do snížení emisí zhruba miliardu korun. Informoval o tom mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Modernizace provozů bude podle sdružení pokračovat i v dalších letech. Předloni investovaly teplárny v ČR do snížení emisí 1,7 miliardy korun, v uplynulých šesti letech dohromady více než 21 miliard korun.
 

Sdružení uvedlo, že výsledkem investic je snížení emisí znečišťujících látek do ovzduší. V případě oxidů dusíku podle něj klesly emise v roce 2017 proti roku 2013 o 29 procent, v případě prachu o 41 procent a v případě oxidu siřičitého o 42 procent.

Předseda výkonné rady teplárenského sdružení Tomáš Drápela uvedl, že modernizace tepláren bude pokračovat do roku 2022. "Dodatečné investice budou muset provést i některé již modernizované teplárny, aby splnily zpřísněné požadavky na nejlepší dostupné technologie, které začnou platit v roce 2021," řekl Drápela.

Sdružení tvrdí, že podíl tepláren na celkových emisích je nyní marginální. "Dominantním původcem jemných prachových částic jsou u nás lokální topeniště. V roce 2016 jich vypustila 74 procent, tedy dvacetkrát více než celý sektor veřejné energetiky a výroby tepla, který se na nich podílel 3,6 procenta. Podíl domácích topenišť na emisích rakovinotvorného benzo(a)pyrenu činil dokonce 98 procent," uvedl ředitel sdružení Martin Hájek.

Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa však upozornil, že Česko je však rekordmanem také v emisích skleníkových plynů. "A teplárny spolu s elektrárnami zodpovídají za téměř polovinu těchto emisí. Stát by proto měl vytvořit podmínky pro rozvoj čisté energetiky. Největší potenciál u nás mají střešní fotovoltaické elektrárny, větrné turbíny a bioplynové stanice. Velmi zajímavě vypadají i možnosti vyrábět teplo a elektřinu z geotermální energie," dodal.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

15.1.2019 14:39
Největší potenciál mají u nás z bezemisních zdrojů jaderné elektrárny. Proč na to pan Chalupa zapomněl? Dokáže si někdo představit ten chaos v elektrizační síti, kdyby podíl výroby elektřiny z FV elektráren na střechách (podle pana Chalupy zdroj s nejvyšším potenciálem) dosáhl 20 %?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

16.1.2019 12:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Možná proto, že JE nejsou bezemisní... a taky proto, že mají JE hned několik nevýhod oproti OZE..

A mimochodem... FVE na střeše domu má sloužit tomu domu a ne být napojená přímo do sítě..

Já jsem si ale jistý, že Vy toto všechno víte, jen tu zase roubujete realitu tou svou omezenou "pravdou"..

Odpovědět

Jan Šimůnek

16.1.2019 15:59 Reaguje na Lukáš Kašpárek
1. Emise spojené s výstavbou větrných a slunečních elektráren jsou v přepočtu na kWh vyrobené elektřiny zhruba srovnatelné s JE.
2. I v případě, že půjde elektřina z fotopanelů na střeše do rozvodů příslušného domu, nic se tím nevyřeší, protože ten dům bude odebírat elektřinu chaoticky, v závislosti na oblačnosti, kdy energie z panelů nebude stačit.
Tyhle zdroje nedělají binec jen tehdy, když je to celé provozováno v ostrovním režimu u chat a samot bez přípojky.
3. JE jsou jediný dostatečně silný zdroj, který je s to pokrýt potřeby státu a bez emisí. Nevýhody nemají prakticky žádné.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

16.1.2019 20:36 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale OZE mají řadu nevýhod oproti JE. Tak proč JE zavrhujete? Není rozumnější diskutovat o všech kladech a záporech obého a až pak učinit nějaký závěr?

FVE bez napojení do sítě nepřináší společnosti žádný užitek, proč by to měla společnost podporovat? A jak pak chcete vybudovat OZE energetiku, když nejsou FVE připojeny do sítě?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist