The Times: Bitva o geneticky modifikované potraviny
Prezident G. W. Bush teď přenesl konflikt na půdu Světové obchodní organizace (WTO). Dvanáct dalších zemí se postavilo na stranu USA v konfliktu oproti požadavkům Evropské unie. Podle Američanů díky zákazu dovážet GMO přicházejí každoročně farmáři o 300 miliónů dolarů. Obě strany se také rozcházejí v pohledu na bezpečnost upravených potravin. Američtí vědci tvrdí, že zemědělské GMO jsou zela bezpečné, evropští odborníci se obávají možných dlouhodobých zdravotních rizik.
Robert Zoelick, americký vládní zmocněnec pro obchod, říká: "Lidé na celém světě jedí geneticky modifikované potraviny již léta. Pevné rozhodnutí Evropské unie o nebezpečí upravených potravin, která svým neměným postojem ve WTO vyvolává obchodní bariéry, není potvrzeno analýzami jejich vlastních vědců".
Pascal Lemy, evropský obchodní komisař, trvá na tom, že: "Evropský systém regulace povolení GMO je zcela v souladu s pravidly WTO. Je jasný, transparentní a nikoho nediskriminuje. Není tedy důvod proč by se obchodní organizace musela tímto problémem zabývat".
Omezení dovozu částečně poškozuje americké farmáře, kteří jsou největšími výrobci upravených potravin. 80 % sojových bobů, 38 % kukuřice a 71 % bavlny pochází z geneticky upravených semen. V roce 1998 vyvážely Spojené státy do Evropy zemědělské plodiny za 63 milionů, zatímco v loňském roce objem činil pouze 12,5 milionu.
Podle článku Rolanda Watsona The Times 14. 05. 2003.
reklama