https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/timmermans-v-praze-apeloval-na-jednotu-statu-eu-v-klimatickych-otazkach?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Timmermans v Praze apeloval na jednotu států EU v klimatických otázkách

14.7.2022 13:42 | PRAHA (ČTK)
Místopředseda Evropské komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans
Místopředseda Evropské komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans
Na jednotu členských států Evropské unie v klimatických otázkách dnes v Praze apeloval místopředseda Evropské komise (EK) odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Novinářům při příchodu na druhý den zasedání ministrů životního prostředí EU řekl, že při možné energetické krizi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu je nutné zrychlit využívání obnovitelných zdrojů energie. Apeloval také na solidaritu v zásobování plynem.
 

"Je zřejmé, že jediná energie, která bude levnější než ta dosavadní, je obnovitelná energie. Přechod k obnovitelným zdrojům se tak stal ještě více urgentní," řekl Timmermans v souvislosti s vysokými cenami energií poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. "Nemůžete pomocí kouzelné hůlky udělat z drahého plynu levný, ale můžete přinést svým obyvatelům levnější obnovitelné energie," doplnil.

Po debatě s poslanci Evropského parlamentu tento týden prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), že k nejtěžším úkolům českého předsednictví bude patřit zajištění solidarity v zásobování plynem při očekávaném omezení či zastavení dodávek z Ruska. Moskva začátkem týdne odstavila plynovod Nord Stream 1 kvůli pravidelné údržbě, unijní země ale považují za reálnou možnost, že po ohlášených deseti dnech dodávky neobnoví.

"Pokud ukážeme solidaritu mezi všemi členskými státy, můžeme to překonat. Bude to těžké, budou muset být učiněna těžká rozhodování, ale můžeme to překonat způsobem, který ochrání zájmy našich obyvatel a průmyslu," poznamenal místopředseda EK. Kremlu je podle něj nutné ukázat, že Evropu nelze rozdělit. EU podle něj musí zůstat solidární s Ukrajinou.

Ministři dnes diskutují o společném unijním postoji pro listopadovou konferenci OSN o změně klimatu (COP 27) v Egyptě. Podle Timmermanse je Evropa v klimatických otázkách lídrem, je nutné sjednotit pozici pro konferenci a následně ji sdílet se světem. Některé země mimo EU se podle eurokomisaře inspirují postupy Evropy, například Čínu zmínil v souvislosti se systémem obchodování s emisními povolenkami.

"Snahou všech členských států aspoň zatím, co máme informace a jednáme, je dál pokračovat ve snižování emisí," řekla česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Náměstek polské ministryně klimatu a životního prostředí Adam Guibourgé-Czetwertyňski poznamenal, že k dosažení cílů je nutné mobilizovat i další části světa.

Bulharský ministr Borislav Sandov uvedl, že je i pro jeho zemi důležité, jak se EU postaví k tématu a jaká bude pozice bloku pro konferenci v Egyptě. A to i proto, že bulharská vláda tento týden rozhodla o tom, že se země bude oficiálně ucházet o uspořádání konference COP 29 v roce 2024.

Právě změna tohoto systému je podle Timmermanse jedním z bodů klimatického balíčku zvaného Fit for 55, na němž je ještě potřeba hledat shodu mezi Evropským parlamentem a Radou EU. Balíček EK představila loni v létě. Opatření vyplývající z 13 legislativních návrhů by měla pomoci EU dosáhnout 55procentního snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 proti roku 1990 a uhlíkové neutrality do roku 2050.

V souvislosti s klimatickými změnami připomněl loňské povodně v Německu a Belgii, při kterých zemřelo více než 200 lidí. Hovořil také o tornádu v ČR, které před rokem zabilo šest lidí a zničilo několik vesnic na Hodonínsku a Břeclavsku. Podle Timmermanse by EU mohla určit den, kdy si bude oběti živelných katastrof pravidelně připomínat.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.7.2022 14:53
"...je nutné zrychlit využívání obnovitelných zdrojů energie. Apeloval také na solidaritu v zásobování plynem. "

Již tyto fráze usvědčují Timmermanse z hluboké nevědomosti o energetice. Asi si myslí, že rychlost je nějaký zázračný katalyzátor k dosažení úspěchu. Slovo solidarita bez konkrétních opatřeních a závazných plánech je pouze plk.
Tvrdím to stále, do čela EU se dostaly nicky , které umí jen pokoutně opisovat a blábolit.
Je zapotřebí stejně jako v té pohádce nahlas zvolat :" Císař je nahý " a celou tu smetánku, která si hraje na CML (centrální mozek lidstva ) rychle vypoklonkovat.
Sami nepůjdou, volby daleko, tipnu to na sociální nepokoje , které ty panáky vymetou z bruselských lóží , z nichž pohrdlivě sledují co dělá lid.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.7.2022 20:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co kdybyste se místo těchto zvratků konečně už odstěhoval někam do Ruska??
Rozvracením normální společnosti si na sebe šijete bič a já doufám, že vám to normální občané spočítají!!
V Čeljabinské oblasti hledají pitomce, který dokáže mlátit do klávesnice to, co mu napíšou. To je vaše pozice - marš!
Odpovědět
PM

Petr Macháček

16.7.2022 15:56 Reaguje na Pavel Hanzl
No za pravdu se každý zlobí. Jinak váš názor je na úrovni dopisu do Rudého práva v 50-letech 20 století kdy chtěli postřílet ty imperalistické psy co rozvracejí společnost. Co trochu inteligence a dát argumenty?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.7.2022 18:01 Reaguje na Petr Macháček
Nezlobím se, jen se divím, že nějaký jedinec dokáže produkovat takové pitomosti.
Zrychlit budování a využívání OZE je nejspolehlivější a hlavně dlouhodobě udržitelná cesta k energetické nezávislost (viz Západní Evropa), takře Vinkler lže. Sám ví o energetice kulový.
Solidarita je dnes ošetřována na sérii mezivládních jednání, především mezi námi a Německem na konkrétních smlouvách. Navíc EU už podepsala smlouvy na centrální nákup plynu z Izraele - Egypta a řeší se, jak se bude rozdělovat.
Takže Vinkler lže podruhé.

Nejhorší je, že sám ví prd a hrubě uráží lidi, kterým sám nesahá ani po kotníky. Navíc rozeštvává a vyzývá k povstání a to je už na hraně zákona, zvláště za války.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.7.2022 13:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Apelovat na solidaritu, to je z pohledu ČR vlastně výsměch.
Když se člověk zamyslí, jak solidární jsou k nám Němci... To jak probíhá mezi chudou ČR a bohatou SRN obchod s elektřinou, je příkladem naprosté nesolidarity.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2022 17:28 Reaguje na Karel Ploranský
Vy víte, jak to probíhá? Silně pochybuji.Jsme dle všeobecného mínění stoprocentně závislí na ruském plynu.
Zkuste odhadnout, proč u nás je plynu stále dost, i když Rusi už od loňska plyn škrtí a dnes ho vypnuli úplně.
Že by ho dodávali Paroubkovi Marťani??
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.7.2022 15:03
Kdyby aspoň vzpomněl, že kdo se bude otužovat, dostane dotaci...
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.7.2022 15:43
Bylo by jenom rozumné ho poslechnout a jako EU jednotně odmítnout nesmysly, v jejichž realizaci je EU v čele, ale které nás vedou nejen do energetické chudoby.
Odpovědět
kk

karel krasensky

14.7.2022 16:20
Už si nevzpomínám jestli to byl tankový prapor nebo černí baroni kdy voják stojící v řadě potichu řekne-Si nas..l do huby
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.7.2022 19:27 Reaguje na karel krasensky
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.7.2022 19:28
Půjde on i ostatní v Bruseli, PŘÍKLADEM ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2022 07:14
Opakují to všichni dokola, ale je to prostě základ přežití Evropy. Naši proruští vohnouti pořád ještě nechápou, že jsme s Ruskem ve válce a jediný způsob přežití je držet pospolu (energetická solidarita) a podporovat maximálně Ukrajinu, která za nás přímo fyzicky bojuje.
Jednu chybku tam ale vidím: energetická krize nevznila kvůli válce na Ukrajině, ale kvůli ruskému škrcení plynu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.7.2022 13:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Že jsme s Ruskem ve válce, vidí všichni, na to nepotřebujeme žádného Hanzla.
Ale proč k válce na Ukrajině a následně škrcení plynu vůbec mohlo dojít?
K té válce by se Putin sotva odhodlal, kdyby bývala ze strany EU přišla nějaká rázná reakce na zabrání Krymu. Jenže nepřišla vlastně žádná, která by stála za řeč...
Protože na válku potřebuje Putin peníze, škrcení plynu by býval ani nezkoušel - ale EU svou idiotskou energetickou politikou sama (zdůrazňuji SAMA, na to nemělo Rusko žádný vliv) vytvořila podmínky, které Putin jen šikovně využívá.
EU se sama vmanévrovala do situace, kdy je na ruském plynu závislá víc než byla kdykoliv dříve; sama a z vlastního rozhodnutí vložila Rusku do ruky zbraň, kterou ji teď může zraňovat.
EU se prostě chová tak pitomě, že v takovou míru pitomosti Putin původně ani nemohl doufat.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.7.2022 17:41 Reaguje na Karel Ploranský
Máte pravdu v tom, že reakce na Putinovy zločiny (Čečensko, Dagestán, Gruzie, Sýrie a až naposled Ukrajina) svět toleroval. To není ale kaše Evropy, tohle zdupala OSN.
Ale Putin na nás jel chytristiku drogového dealera, na což se chytli jen hlupší státy (především my, Němci jen ze 40%). Evropa si to nenadrobila sama, bylo ji nadrobeno. Byla to velmi důležitá součást hybridní váky, která je extrémně chytře vedená, u nás už padlo víc, jak polovina obyvatel.
Ale jaký je výsledek? Putin nasadil maximální páky (totální odstřižení) a Evropa shání plyn po celém světě a na žádný rozvrat (se kterým počítal) to nevypadá.
Ovšem má tu nachystané páté kolony, které nám můžou zlomit vaz, když budeme dostatečně blbí.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist