V ČR byla po 9 letech zaznamenána vzteklina u netopýra
Nákaza byla odhalena, když skupina lidí v Nádražní ulici v centru Ostravy našla netopýra v zuboženém stavu a přivolala odchytovou službu. "Netopýr pokousal zoologa, který ho tam chtěl chytit," řekl ministr Výborný.
Jednalo se o netopýra večerního, který byl následně utracen. Zvíře pak zkoumali vědci ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci. "Byla u něj potvrzena vzteklina. Ještě se ten vzorek poslal na Státní veterinární ústav do Prahy. Výsledky by měly být zítra (ve čtvrtek)," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Experti mají přesně určit, o jaký z šesti známých kmenů vztekliny se jedná. Pokousaný zoolog už podle serveru podstoupil preventivní očkování. Poslední prokázaný případ vztekliny u netopýrů v Česku se objevil v roce 2015, píše Tn.cz.
Ministerstvo zemědělství s veterinární správou chystají proočkování lidí, kteří se mohou s netopýry potkat, tedy chiropterologů - odborníků na netopýry, pracovníků odchytových služeb či speleologů. "Abychom preventivně předešli nějakým problémům," doplnil Výborný. Očkování proti vzteklině poskytuje pětiletou ochranu.
Chovatelé psů se podle SVS nákazy jejich zvířat od netopýrů nemusí obávat. "Ani lišky by nechytily tento typ vztekliny od netopýrů," uvedl Vorlíček.
V Česku musí lidé povinně očkovat proti vzteklině všechny psy a také lišky a jezevce držené v zajetí. Očkování v chovech psů veterinární inspektoři SVS pravidelně kontrolují. Chybějící nebo neplatnou vakcinaci zjistili loni ve 380 případech. Platí také povinnost veterinárně vyšetřit zvířata, která poranila člověka. Za první pololetí letošního roku soukromí veterinární lékaři nahlásili vyšetření celkem 122 zvířat, příznaky onemocnění nevykazovalo ani jedno.
Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému u všech teplokrevných živočichů, přenosné i na člověka. Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou a paralýzami a končí smrtelně. Při pokousání člověka zvířetem se přistupuje k preventivnímu očkování, po kterém organismus infekci zastaví, než pronikne do mozku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Karel Zvářal
31.7.2024 21:06Tak toto bych doslovně nebral. Vakcinolog mi tvrdil, že virus vztekliny nemutuje (jako např c-19). Proto z principu předběžné opatrnosti je lépe se nechat přeočkovat. Vono se to kecá, když se to dotyčného netýká. Všechny lišky nemusí být imunní, s orálkou se skončilo dávno, na bezpečí "na věčné časy" tudíš nevěřím.
Emil Bernardy
1.8.2024 13:45 Reaguje na Karel ZvářalPetr Elias
1.8.2024 10:00Zbyněk Šeděnka
1.8.2024 12:01Břetislav Machaček
3.8.2024 11:07k tomu, aby si s nimi nehráli a neohrozili tak sebe a ostatní. Netopýr byl
popisován jako tvor spojený s ďáblem a bylo lepší se mu vyhýbat. Vlk byl
zabiják, který sežral Karkulku, liška zase okrádala lidi včetně Budulínka
a hadi byli zplozenci pekla. To vše mělo za následek to, že se už i děti
těmto tvorům vyhýbaly a nehrozilo tak napadení a nákaza vzteklinou, nebo
uštknutí hadem. Neuměli to totiž léčit a lepší byla prevence. Už jsem
to tu jednou psal, že za 1.republiky naháněl lidi v jedné obci u
Bohumína vzteklý pes. Když zaútočil na moji prababičku, tak ho nechala
hlavou nakouknout do dveří, kde mu přivřela krk a zabila ho sekerou
úderem do hlavy. Shodou okolností byl sousedem lékař a tak ji dal
desinfekci na umytí všeho, s čím pes přišel do styku a ji podrobil
několika týdennímu pozorování. Zakrvácenou sekeru a její oděv nařídil
spálit a oheň kov dokonale dezinfikoval. Ona měla štěstí, že nebyla nakažena a za odvahu dostala tehdy od starosty finanční odměnu. Kdysi
lidé byli o mnoho tvrdší, než my a nevím, zda by to dnes někdo udělal,
aby ochránil děti a ostatní obyvatele. Byl to pes tulák a zřejmě tehdy
přišel z Polska, kde bylo ohnisko vztekliny kousek od hranic. Tam
prý nakonec přistoupili k preventivnímu vybití psů a koček v několika
vesnicích a za lišky a jiná zvířata přenášející vzteklinu vypsali
tučné odměny. To byla totiž tehdy jediná možná prevence a ohnisko
tak údajně zlikvidovali. Z dnešního pohledu to bylo kruté jednání,
ale v té době asi jediné možné.