https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trebonskym-rybarum-chybi-kvuli-suchu-v-rybnicich-skoro-pulka-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Třeboňským rybářům chybí kvůli suchu v rybnících skoro půlka vody

1.8.2018 00:25 | TŘEBOŇ (ČTK)
Rybářství Třeboň aktuálně kvůli suchu chybí v rybnících 40 procent vody. / Na snímku Třeboňské rybníky
Rybářství Třeboň aktuálně kvůli suchu chybí v rybnících 40 procent vody. / Na snímku Třeboňské rybníky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | trebonsko.cz
Rybářství Třeboň aktuálně kvůli suchu chybí v rybnících 40 procent vody. Úhyn ryb firma zatím nezaznamenala, ale váha přírůstku byla v červenci pod průměrem běžných let. Na všech rybnících nasadili třeboňští rybáři provzdušňovací techniku. Včera to řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Rybářství Nové Hrady má podstav vody asi na desetině rybníků, někde použilo aerační techniku. Včera to řekl ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.
 

Rybářství Třeboň, jež hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů, má na nich nyní puštěnou aerační, tedy provzdušňovací techniku 24 hodin denně. Předčasně žádný rybník zatím vylovovat nemuselo. "Chybí nám 40 procent z objemu vody, kterou běžně zadržujeme v našich rybnících. Máme na všech rybnících nasazena provzdušňovadla a pravidelně kontrolujeme obsah kyslíku ve vodě. Doufáme, že se situace změní, ale předpověď říká, že má být minimálně ještě 14 dní takhle, takže se to může jenom zhoršovat," řekl Malecha. Letošek považuje za mimořádný, sucho přišlo velmi brzy, v květnu.

Při teplém počasí ryby mnohdy nepřijímají potravu, což se projevuje na přírůstku. "Každý měsíc děláme kontrolní vážení, vyhodnocujeme si přírůstek a měsíc červenec byl pod průměrem běžných let," řekl Malecha.

Rybářství Nové Hrady, které se stará o 330 rybníků o rozloze 1258 hektarů, zaznamenalo podstav vody nanejvýš na deseti procentech rybníků. Předčasně vylovit nemusí žádný z nich, někde využívá aerační technikou.

"S vodou na tom zatím bídně nejsme, jak byly deště, některé rybníky se nám zaplnily. Některé mají podstav, ale není to tragédie. Aerační techniku máme nasazenou, abychom rybám drobet přilepšili. Omezili jsme krmení, nepřikrmuje se tolik," řekl Zvonař.

Novohradští rybáři, jejichž roční produkce činí 5000 tun ryb, se spíše bojí, že až se po tropických teplotách ochladí, začne prudký rozklad vodních řas. Když se řasy rozkládají, hrozí rybám kyslíkový deficit.

Rybářství Třeboň je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapři, zbytek jsou druhy lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. Společnost má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na export jde 65 až 70 procent ryb.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist