https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trinecke-zelezarny-loni-vypustily-nejmene-prachu-ve-sve-historii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Třinecké železárny loni vypustily nejméně prachu ve své historii

16.4.2016 03:44 | TŘINEC (ČTK)
Množství vypuštěného prachu kleslo více, než firma očekávala. "Deklarovali jsme snížení prachu zhruba o třetinu, skutečný pokles je 45 procent," řekl Czudek.
Množství vypuštěného prachu kleslo více, než firma očekávala. "Deklarovali jsme snížení prachu zhruba o třetinu, skutečný pokles je 45 procent," řekl Czudek.
Foto | mimo / Flickr.com
Hutní podnik Třinecké železárny (TŽ) loni při objemu výroby 2,5 milionu tun oceli vypustil do ovzduší 310 tun prachu, což bylo dosud nejméně. Oproti roku 2014 kleslo množství vypuštěného prachu o 250 tun. Ještě před deseti lety podnik vypouštěl při zhruba stejném objemu výroby 1400 tun prachu ročně, v 80. letech minulého století to bylo 14.000 tun. Za poklesem emisí stojí především investice do 19 projektů zaměřených na snížení prašnosti, které huť uskutečnila v letech 2013 až 2015. Informovali o tom zástupci železáren.
 

Podnik uvádí, že plní všechny ekologické limity, přesto patří k největším znečišťovatelům životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Investice do ekologických projektů v Třinci za poslední tři roky přesáhly 2,6 miliardy korun, přičemž 2,3 miliardy korun činily dotace. Generální ředitel TŽ Jan Czudek řekl, že v dalších letech chce huť do rozvoje investovat asi 12 miliard korun, z toho přes dvě miliardy půjde do ekologických akcí.

Množství vypuštěného prachu kleslo více, než firma očekávala. "Deklarovali jsme snížení prachu zhruba o třetinu, skutečný pokles je 45 procent," řekl Czudek.

Huť má podle něj odprášeno už téměř vše na úrovni nejlepších dostupných technologií. "Nejvýznamnější investice byly odprášení licích hal vysokých pecí, odprášení aglomerace číslo 2 a odprášení kyslíkové konvertorové ocelárny," řekl vedoucí odboru ochrany životního prostředí TŽ Radim Klimša. Firma instalovala tkaninové filtry i na dalších zařízeních, kromě toho koupila mobilní průmyslové vysavače, čisticí a zametací vůz nebo mlžná děla pro zkrápění venkovních prašných ploch.

Moravskoslezský kraj patří k oblastem s nejznečištěnějším životním prostředím v Česku i Evropě. Na znečištění ovzduší se kromě průmyslu podílejí také kotle v rodinných domcích, doprava a škodliviny ze sousedního Polska.

TŽ jsou největším výrobcem oceli v České republice. V roce 2014 dosáhly čistého zisku 3,048 miliardy korun, což byl oproti roku 2013 téměř trojnásobek. Tržby firmě stouply bezmála o 2,5 miliardy na více než 38 miliard korun. Jediným akcionářem TŽ je mateřská společnost Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka. V Třineckých železárnách pracuje 7100 lidí, a to včetně provozů v Ostravě-Vítkovicích, Starém Městě u Uherského Hradiště a Závodu sochorová válcovna v Kladně. I s dceřinými firmami mají TŽ okolo 10.000 zaměstnanců.


reklama

 
Vlastimil Vyplel
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist