https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trump-dnes-novym-dekretem-zahaji-demontaz-ekologickych-regulaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trump dnes novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací

28.3.2017 11:00 | WASHINGTON (ČTK)
Američtí ochránci životního prostředí se proti nové politice Bílého domu hodlají bránit. Skupina zvaná Earthjustice chce prezidentský dekret zažalovat u soudu, protože podle ní ignoruje právo a vědeckou realitu.
Američtí ochránci životního prostředí se proti nové politice Bílého domu hodlají bránit. Skupina zvaná Earthjustice chce prezidentský dekret zažalovat u soudu, protože podle ní ignoruje právo a vědeckou realitu.
Prezident USA Donald Trump dnes exekutivním nařízením zruší či upraví vládní regulace, jimiž jeho předchůdce Barack Obama omezil hospodářskou činnost ve prospěch ochrany životního prostředí. Americké novináře s podrobnostmi Trumpova příkazu seznámily zdroje z Bílého domu. Uvolněním ochranného režimu chce prezident vytvořit podmínky pro vznik nových pracovních míst, zejména v těžebním průmyslu a petrochemii.
 

Trump už během volební kampaně zpochybňoval vědecké teze o globálním oteplování a důkazy o dopadech průmyslové výroby na změny klimatu označoval za výmysl. Prioritou demontáže ekologické politiky dřívější vlády má být zrušení takzvaného Plánu čisté energie, jímž Obama v roce 2014 zavázal americké tepelné elektrárny k omezení škodlivých emisí do roku 2030 o třetinu stavu z roku 2005.

Plán nikdy nebyl realizován kvůli žalobám, které na něj podaly těžební společnosti a státy USA ovládané republikány. Likvidací Plánu čisté energie bude nyní pověřena Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). "Půjdeme jiným směrem," řekl agentuře Reuters zdroj z Bílého domu. "Dřívější vláda svou politikou poškodila pracující. Dokážeme ochránit životní prostředí a zároveň dát lidem práci".

Trumpovo exekutivní nařízení nazvané Energetická nezávislost má být zatím nejobsažnější ze všech, která prezident dosud vydal. Dekret má uvolnit tříleté moratorium na pronájem federálních pozemků pro těžbu uhlí zavedené loni v lednu, revidovat omezení pro emise metanu při těžbě ropy a zemního plynu a snížit váhu ekologických aspektů při schvalování jiných vládních nařízení.

Žádnou zmínku naopak exekutivní příkaz podle agentury AP neobsahuje ohledně pařížské dohody o klimatu z prosince 2015, která státy zavazuje k omezení emisí skleníkových plynů. Trump během volební kampaně sliboval, že od dohody odstoupí, ale po zvolení se už o tomto záměru nikdy nezmínil. Podle činitelů Bílého domu vláda americký postoj k pařížské dohodě teprve zkoumá.

Američtí ochránci životního prostředí se proti nové politice Bílého domu hodlají bránit. Skupina zvaná Earthjustice chce prezidentský dekret zažalovat u soudu, protože podle ní "ignoruje právo a vědeckou realitu". Organizace NextGen Climate, kterou řídí miliardář Tom Steyer, označila podle agentury Reuters Trumpovo nařízení za "útok na americké hodnoty a ohrožení životů, bezpečnosti a prosperity každého Američana".

Šéf americké obchodní komory Thomas Donahue naopak Trumpovy záměry přivítal. "Je to vítaný ústup od strategie dřívější vlády, která omezením pracovních příležitostí dusila ekonomiku a zdražovala energii," řekl Donahue.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

28.3.2017 21:09
Velmi rozumné rozhodnutí, ale globální ekolobisty vydělávající na strašení obyvatel planety moc nepotěší, národní vlády které vydávají na nesmyslné projekty, jako např. světově samojediné miliardové "kotlíkové dotace" v ČR budou mít těžší pozici pro buzeraci občanů. Stejně jako "boj" hloupých proti kouření o kterém se na jiném místě píše, že není až tak škodlivé a zabraňuje některým onemocněním, nebo stresu.... Jo, jo politika spočívající na lžích, lobistech, extrémech nebo touhy po regulacích a osekávání svobod občanů ve jménu vhodné statistiky je dříve nebo později odsouzena k zániku....
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist