Trump dnes novým dekretem zahájí demontáž ekologických regulací
Trump už během volební kampaně zpochybňoval vědecké teze o globálním oteplování a důkazy o dopadech průmyslové výroby na změny klimatu označoval za výmysl. Prioritou demontáže ekologické politiky dřívější vlády má být zrušení takzvaného Plánu čisté energie, jímž Obama v roce 2014 zavázal americké tepelné elektrárny k omezení škodlivých emisí do roku 2030 o třetinu stavu z roku 2005.
Plán nikdy nebyl realizován kvůli žalobám, které na něj podaly těžební společnosti a státy USA ovládané republikány. Likvidací Plánu čisté energie bude nyní pověřena Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). "Půjdeme jiným směrem," řekl agentuře Reuters zdroj z Bílého domu. "Dřívější vláda svou politikou poškodila pracující. Dokážeme ochránit životní prostředí a zároveň dát lidem práci".
Trumpovo exekutivní nařízení nazvané Energetická nezávislost má být zatím nejobsažnější ze všech, která prezident dosud vydal. Dekret má uvolnit tříleté moratorium na pronájem federálních pozemků pro těžbu uhlí zavedené loni v lednu, revidovat omezení pro emise metanu při těžbě ropy a zemního plynu a snížit váhu ekologických aspektů při schvalování jiných vládních nařízení.
Žádnou zmínku naopak exekutivní příkaz podle agentury AP neobsahuje ohledně pařížské dohody o klimatu z prosince 2015, která státy zavazuje k omezení emisí skleníkových plynů. Trump během volební kampaně sliboval, že od dohody odstoupí, ale po zvolení se už o tomto záměru nikdy nezmínil. Podle činitelů Bílého domu vláda americký postoj k pařížské dohodě teprve zkoumá.
Američtí ochránci životního prostředí se proti nové politice Bílého domu hodlají bránit. Skupina zvaná Earthjustice chce prezidentský dekret zažalovat u soudu, protože podle ní "ignoruje právo a vědeckou realitu". Organizace NextGen Climate, kterou řídí miliardář Tom Steyer, označila podle agentury Reuters Trumpovo nařízení za "útok na americké hodnoty a ohrožení životů, bezpečnosti a prosperity každého Američana".
Šéf americké obchodní komory Thomas Donahue naopak Trumpovy záměry přivítal. "Je to vítaný ústup od strategie dřívější vlády, která omezením pracovních příležitostí dusila ekonomiku a zdražovala energii," řekl Donahue.
reklama