https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tym-slovenskych-vedcu-objevil-ve-vietnamu-druh-polopruhledneho-svaba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tým slovenských vědců objevil ve Vietnamu druh poloprůhledného švába

10.3.2017 06:16 | BRATISLAVA (ČTK)
Šváb je extrémně malý, částečně průhledný, má ve srovnání s tělem extrémně velkou hlavu a dlouhé nohy.
Šváb je extrémně malý, částečně průhledný, má ve srovnání s tělem extrémně velkou hlavu a dlouhé nohy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Neobvyklý druh poloprůhledného švába objevil ve Vietnamu tým vědců pod vedením dvojice slovenských badatelů. Informovala Slovenská akademie věd (SAV).
 

Šváb má na zádech plně funkční helmu složenou z pěti částí, svěrák a hák, což mu slouží k zachycení samičky během páření. Podle nepotvrzených informací se tímto způsobem také společně přesouvají mezi jeskyněmi na netopýrech. Zkoumaní také odhalila také odlišnou stravu tohoto hmyzu od většiny švábů.

"Morfologicky to je zřejmě nejbizarnější šváb a myslíme si, že i zvíře obecně, jaké bylo kdy objeveno," uvedl Peter Vršanský z Ústavu zoologie SAV, jenž je jedním z vedoucím týmu.

Zmiňovaný šváb, který byl nalezen v jedné vietnamské lávové jeskyni, je extrémně malý, částečně průhledný, má ve srovnání s tělem extrémně velkou hlavu a dlouhé nohy.

Podle SAV jde o žijící druh švába a vyvrací domněnky o evoluční neměnnosti nebo stabilitě švábů. "Tempo jejich evoluce je srovnatelné s nejrychleji se vyvíjejícími brouky. Liší se jen tempo vymírání a to vytváří dojem neměnnosti," uvedl Vršanský.

Zkoumaný šváb se vyskytuje v geologicky poměrně mladých jeskyních mladších 2,6 milionu let.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist