https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uhynuly-vorvan-mel-bricho-plne-plastovych-odpadku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Uhynulý vorvaň měl břicho plné plastových odpadků

23.4.2018 08:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Obsah žaludku mrtvé velryby.
Obsah žaludku mrtvé velryby.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na konci února mohli náhodní návštěvníci pláže u Cabo de Palos využít k romantickým snímkům netradiční rekvizitu. Na kamenitém pobřeží vedle majáku se nacházel uhynulý samec vorvaně obrovského. Příčinou skonu sedmitunového kytovce byla ztráta orientace, podvýživa a především zažívací trakt zaplněný plastovými odpady. Představené španělského regionu Murcia pohnul tento neradostný nález k zintenzivnění boje proti plastovému znečištění.
 

Oblíbená destinace, na které bylo mořem vyplavené tělo velryby nalezeno, zajistila nálezu značnou mediální popularitu. Turisté totiž rozeslaly fotky rozkládajícího se zvířete do světa po sociálních sítích. Rozmanité rubriky deníků zkraje dubna dlouze spekulovaly o váze mrtvého zvířete i o tom, co mohlo být příčinou této nehody. Ztráta orientace zaviněná setkáním s lodí či ponorkou, nemoc nebo snad nějaké vnitřní poranění? Pitva, ke které došlo 10. dubna v zoologické záchranné stanici El Valle, však připustila mnohem fádnější důvod úhynu mladého kytovce. Vorvaň měl trávicí trakt zanesený plastovými odpadky. Celkem jich z jeho útrob vytáhli devětadvacet kilo.

Kromě obligátních plastových sáčků a pytlů na odpadky, kusů lan a cárů rybářských sítí se uvnitř nacházel i kus pneumatiky, prasklý kanystr a buben (nespecifikované velikosti). Výsledkem bylo výrazné poškození břišní stěny a peritonitida, zánět pobřišnice, který zvířeti prakticky znemožňoval nasbírané odpadky vyvrhnout zpět. Vorvaň už v momentech předcházející smrti nebyl schopen přijímat a zpracovávat potravu a není vůbec jisté, zda byl ještě naživu, když jej moře vyplavilo na pevninu. Představitelé španělské vlády v regionu Murcia, kam Cabo de Palos spadá, po uveřejnění výsledků pitvy neskrývali značné rozhořčení. Mrtvé velryby na plážích totiž cestovní ruch zrovna nepřitahují.

Consuelo Rosauro, ředitel odboru životního prostředí Murcie, se rozhodl na popud nálezu uhynulého vorvaně rozjet rozsáhlou vzdělávací kampaň. Cílem je zvýšit obecné povědomí o rizicích znečištění oceánů plasty, které dosud není v regionu na výši. Nadužívání plastových obalů a jejich následné odhazování do vodních zdrojů zde není výjimkou. Součástí kampaně bude i pravidelný sběr odpadků na plážích (celkem 11 turnusů), při kterém bude zaznamenávána i kvantita a složení nejčastějších odpadků. Chvályhodný záměr se ovšem potýká i s kritikou, zda budou tato opatření stačit. Velryby přeplněné odpadky totiž neskončily svůj život na plážích poprvé.

V roce 2016 byly němým svědkem podobné tragédie pláže v Holandsku, Francii, Dánsku, Francii a Německu. Celkem zde bylo nalezeno 43 uhynulých vorvaňů. A španělskému nálezu předcházel uhynulý vorvaň v indonéském Lomboku, nalezený před měsícem. Odhadovaný objem plastových odpadů v mořích se přitom nyní pohybuje kolem 150 milionů tun a do deseti let by ho mohlo být až třikrát tolik. A pak? Pak bude v mořích více plastů, než ryb.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal RadomírRadomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (8)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

23.4.2018 07:54
Kdysi se říkalo - "Už mám strach, že otevřu konzervu a uvidím Lenina." No nyní je něco podobného s plasty.
Odpovědět
FV

Franta Vokřahlo

23.4.2018 15:18
1,Už od malých dětí je třeba výchova rodičů že odhazování odpadků do veřejných prostor je špatné (nestačí děti vychovávat aby si jen uklízely svůj pokoj) s názornou ilustrací kam až to může zajít jako například v případě tohoto vorvaně.
2,Zavedení ekologické výchovy zábavnou formou na školách jako povinného předmětu.
3,Zavést více systém vratných lahví nejen na vratné skleněné láhve ale na co nejvíce věcí kde to jen půjde - i na PET láhve,různé kanystry,pneumatiky a další.
4,Rybářská lana a sítě vyrábět z jiného materiálu než z plastu - něčeho přírodního co jsou zvířata schopna strávit, případně něčeho opět přírodního co se samo rozloží a zvířata to budou moci vyvrhnout.
5,Neplýtvat zbytečně plastem,používat jen kde není jiná možnost a obecně využívat více snadno obnovitelných a přírodních materiálů např. bambus,kokosové a konopné vlákno atd.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

24.4.2018 06:53 Reaguje na Franta Vokřahlo
Františku, Františku Vy si myslíte, že vorvaň měl ve svých útrobách nějaké odpadky od českých občanů, že píšete takové bludy?
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

27.4.2018 14:14 Reaguje na Vladimír Hošek
Hošku, Hošku, umíš taky něco jiného než kritizovat?
Odpovědět
FV

Franta Vokřahlo

24.4.2018 08:24 Reaguje na Franta Vokřahlo
6,Pochopitelně se to týká celého světa,tedy i vnitrozemských států,tedy i ČR,stačí se podívat co lidé hází a co plave v českých řekách, a řeky, jak je známo,ústí do oceánu,takže se znečišťování oceánu týká dokonce i České republiky a není proto nemožné že nějaká ta plastová část pochází z nepořádku plovoucího v českých řekách. Takže ano,možná je i tato varianta,vorvaň mohl klidně mít i český plastový pytel v žaludku.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

24.4.2018 10:22 Reaguje na Franta Vokřahlo
Jste schopen dohlédnout kam až vaše rady, pokud by byly přijaty, by sahaly a co by způsobily.
Jsem schopen akceptovat jen vaši radu č.1
Nevím jestli máte představu jak se s odpady zachází v 80% populace planety, my jsme v těch 20% světa a žádné sociálně-inženýrské pokusy zde nepotřebujeme. Své rady prosím směřujte k těm 80% populace světa.
Odpovědět
FV

Franta Vokřahlo

24.4.2018 13:18 Reaguje na Vladimír Hošek
OK,chápu že Vy pravděpodobně odpad třídíte a neodhazujete do lesa,řek atd.,bohužel každý v ČR není tak uvědomělý jako Vy,proto radím ten bod 2,.Jinak s pevnými odpady se v ČR zachází čím dál lépe - přibývá např. popelnic na tříděný odpad,přesto vidíme poházené PET láhve v řekách,v příkopech,na ulicích atd - proto bod 3, - důsledek by byl,že lidé by rádi uklidili potok s PET láhvemi i pneumatikami, protože by za každý kus dostali peníze a nevyrábělo by se tolik zbytečností pořád dokola,když je stačí vypláchnout a znovu použít,například PET láhve. Bod 4,je hlavně pro rybáře v mořích. Jinak 80% populace světa s odpady asi moc dobře nezachází jinak by to nevypadalo s oceány tak jak to teď vypadá,takže pokud si moje rady přečtou - asi těžko - nebo se jimi budou chtít aspoň trochu řídit - to sotva - tak pak nezbývá než si připustit že se celé oceány promění v jedno velké smetiště a pak bude například dovolená u moře poněkud netradiční zážitek.
Odpovědět
FV

Franta Vokřahlo

24.4.2018 16:49 Reaguje na Vladimír Hošek
P.S. Češi jsou národ malý,takže podíl českých plastů v mořích je pochopitelně také malý,no souhlasím v tom,že ekologickou výchovu potřebuje hlavně těch 80% světové populace, ale myslíte,že když budu jezdit po přímořských státech a vykládat jim jak mají vychovávat děti k pořádkumilovnosti a třídit odpad a neházet jej do moře,že jejich mentalitu změním? Bohužel asi těžko,budou na to muset přijít asi sami.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist