https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/unikatni-budova-pohanena-rasami-neprestava-fascinovat-ani-po-osmi-letech-od-sveho-vzniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Unikátní budova poháněná řasami nepřestává fascinovat ani po osmi letech od svého vzniku

21.3.2021 07:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Fotobioreaktory integrované ve fasádě domu vyrábějí prostřednictvím fotosyntézy biomasu.
Fotobioreaktory integrované ve fasádě domu vyrábějí prostřednictvím fotosyntézy biomasu.
V roce 2013 spatřil v Hamburku světlo světa ambiciózní projekt Algenhaus – první bio-inteligentní budova, která je energeticky soběstačná díky tomu, že její fasádu obklopují panely s řasami. Osm let od svého vzniku představuje budova, která získává veškerou elektřinu a teplo z obnovitelných zdrojů, stále ještě unikát. Informuje o tom server Engineering.
 

Myšlenka budovy, která může být odpovědí na problém celospolečenské vysoké spotřeby energie a znečištění ovzduší, se zrodila v roce 2009 na mezinárodní architektonické výstavě IBA Berlin. Na jejím návrhu se podílela stejná společnost jako na slavném pařížském Centre Pompidou a Opeře v Sydny, společnost Arup.

Pasivní budova z betonu má celkem pět podlaží a patnáct bytových jednotek. Dvě fasády - jihozápadní a jihovýchodní - jsou pokryté skleněnými panely, v nichž jsou kultivovány řasy. Budova s těmito fotobioreaktory v sobě kombinuje několik obnovitelných zdrojů energie. Využívá solárně termální energii, geotermální energii, energii z kondenzačních kotlů a bioplyn z biomasy řas.

Množství řas ve fotobioreaktorech je neustále monitorováno a upravováno v závislosti na předpovědi intenzity slunečního záření. Řasy dobře rostou díky oxidu uhličitému a živinám, které jsou do fotobioreaktoru pravidelně přidávány. Každé tři až čtyři týdny se biomasa sbírá za účelem fermentace. Vzniká tak bioplyn, který pro budovu představuje zdroj elektřiny, vytápění a ohřevu vody. Během tohoto procesu je zároveň uvolňován oxid uhličitý, který se do fotobioreaktorů posílá zpět.

Panely obsahující řasu slouží jako kolektory solárně termální energie, využívají totiž světlo, které řasy nespotřebují. „Tato energie se díky výměníkům tepla přetváří na teplo a dá se využívat k ohřevu vody nebo se může uložit v podzemí budovy, kde se nachází systém na získávání geotermální energie,“ říká jeden z návrhářů budovy Jan Wurm.

V případě, že budova vyrobí více energie než je zapotřebí, může toto teplo odejít do soustavy městského dálkového vytápění. Odtud může být v případě vzniklé náhle velké potřeby energie v budově zase vzato zpět.

Fermentační proces, během něhož se z řas vytváří bioplyn, prozatím zprostředkovává externí společnost, která řasy převáží do své elektrárny. To by se podle Jana Wurma v budoucnosti mělo změnit. „Máme představu, že by tyto biointeligentní budovy v budoucnu měly být schopny si veškerou energii vyrábět samy na místě,“ říká Wurm.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.3.2021 08:48
Schází mi tři podstatné věci :

a) kolik to stálo
b) jaké jsou provozní náklady
c) jaká je cena energie z tohoto zařízení

Potom bych si mohl vytvořit vlastní názor ...
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

21.3.2021 10:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tento druh zvídavosti asi není v tomto případě moc žádoucí.
Odpovědět

Jirka Černý

21.3.2021 10:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Odpovědí je fakt že se 8 let jedná o unikát. Tím to njak neshazuju, ale myslím že vaše a/d/c má odpovědi neakceptovatelné pro běžné praktické využití.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.3.2021 11:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zřejmě stále bráno jako experiment, pro případné použití v budoucnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2021 14:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
a) Je to experiment a tam se cana nedá stanovit.
c) je to experiment ale cena provozu by měla býát známá.
c) to se neví, protože nejde na trh, spotřebuje se na místě. Jaká je cena ředkviček, které si vypěstujete na zahradě a vaše rodina je sní?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.3.2021 15:45 Reaguje na Pavel Hanzl
ad a) chyba - aritmetická operace sčítání je učivo 1.tř. ZŠ
ad b) správně
ad c) chyba - pokud o něčem prohlásíte, že to nejde
porovnávat s jinými věcmi, potom vlastně
tvrdíte, že o tom nevíte vůbec nic
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

21.3.2021 18:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ještě doplním k bodu c) - nikdy se nemá říkat, že něco nejde, protože se najde blbec, který neví, že to nejde a udělá to. -)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.3.2021 21:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
a) ten výpočet je nesmyslný. Vrazíte bambilión do vývoje vakcíny a vyrobíte jednu dávku...
b) bez amortizace se dá spočítat, kolik provoz stojí. Ale je to experiment, takže k ničemu.
c) dá se spočítat cokoliv, ale k ničemu. Cenu určuje trh.
Odpovědět
ig

22.3.2021 03:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Ovšem cena nemůže klesnout pod náklady. Respektive může, ale pak se daná věc nevyplatí a nikoho ani nenapadne ji vyrábět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.3.2021 09:30 Reaguje na
A kolik jsou náklady? To se zjistí, až se to bude vyrábět sériově, do té doby je to jen výstřel do tmy.
Odpovědět
ig

21.3.2021 12:15
Doufám, že autoři nepředpokládali, že se to samospádem rozšíří a lidi si budou takové domy dobrovolně stavět, když je pro řadu majitelů domů zatěžko (a rovnou říkám, že pro mě taky) si jenom umýt okna a raději si na to někoho vezmou. Nějak si nedovedu představit, že bych po večerech pěstoval řasy - tedy pokud bych nebyl zapálený fanda. Proto taky nemá každý na střeše elektrárnu, na zahrádce hrnčířskou pec a v garáži kravku. Od toho byla vynalezena dělba práce, aby se tomu lidé vyhnuli a tyhle technologické funkcionality byly fyzicky, administrativně i finančně oddělené od bydlení.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.3.2021 07:53
Dávat takové články na server věnující se ŽP v ČR nemá moc smysl... je to takové házení perel sviním... důchodcovská desinformacemi šlechtěná blábolírna pod články je toho jasným důkazem...

Obyvatelé této země zatím pochopili jen to, jak funguje kolo a někteří už i uznali, že je země kulatá... myslím, že chtít po nich, aby pochopili toto je už vyloženě troufalost :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist