Únorové vichry poničily v NP Šumava asi 65.000 stromů
Výrazně ničivější byla větrná bouře Sabina, která se Českem prohnala hlavně 9. a 10. února. Další silný vítr zasáhl republiku minulý týden. "V tomto případě škody už naštěstí nebyly tak zásadní," uvedl Dvořák.
Podobné škody napáchal silný vítr i v jiných místech republiky. Vichřice v minulém týdnu nadělala v lesích státního podniku Lesy ČR škody asi za 100 milionů korun. Vítr poničil kolem 400.000 metrů krychlových dřeva. Bouře Sabine před dvěma týdny Lesům ČR poničila přibližně 950.000 metrů krychlových dřeva se škodou až 300 milionů korun.
Na Šumavě likvidují rozsáhlejší následky silného větru v posledních letech poněkolikáté. Například v letech 2017 a 2018 vytěžil park kvůli polomům více než 200.000 krychlových metrů dřeva.
Největší škody způsobil orkán Kyrill, který Šumavu zasáhl v lednu 2007. Tehdy těžaři porazili 767.143 krychlových metrů. Další stovky tisíc krychlových metrů poškozených Kyrillem vytěžili lesníci v následujících letech. A opět stovky tisíc poškozených stromů zůstaly v bezzásahových územích parku.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Lukáš Kašpárek
3.3.2020 06:49Karel Zvářal
3.3.2020 07:25 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
3.3.2020 08:51 Reaguje na Karel ZvářalJde spíš o to, že v hospodářských lesích NP i ve všech jiných hospodářských lesích ČR tyto fakta, které jsem popsal nikdo pořádně neřeší a podle mě ani řešit nebude a než ti naši lesozločinci tyto hospodářeské lesy předělají na opravdové lesy (smíšené, pestré, s plněním opravdových funkcí lesa) a hlavně PROSTOROVĚ A VĚKOVĚ DYNAMICKÉ (COŽ CHRÁNÍ OPRAVDOVÝ LES PROTI VĚTRNÝM POLOMŮM), tak to jiné nebude a popadá toho ještě spoustu s tím, že pak to zase odvezou, nastartují ještě vodní erozi atd. a bude všechno zase v pr****... sucha, povodně, zanášení toků a vodních ploch nánosy, další kalamity (podle dnešního absurdního rozdělení na biotické i abiotické), škody na majetku, zdražování pojištění, atd. atd. prostě paráda....
Většina lidí co dnes hospodaří s krajinou jsou lhostejní jak k problémům, které svým přístupem generují, tak k tomu, že sami přicházejí o hromadu peněz a ani jim se nedaří dobře...
Hloupost vládne světu....
Karel Zvářal
3.3.2020 09:30 Reaguje na Lukáš KašpárekPlánovat bezsásahovost tam, kd to zavání katastrofou, není o hlouposti, ale o kriminálu. Má se těžit všude, kde je to akutně nezbytné, a ne že se budem držet stupidních představ.
Jarek Schindler
3.3.2020 10:54 Reaguje na Lukáš KašpárekNesmysly o tom jak se hospodářeské lesy předělají na OPRAVDOVÉ lesy (smíšené, pestré, s plněním OPRAVDOVÝCH funkcí lesa) a hlavně PROSTOROVĚ A VĚKOVĚ DYNAMICKÉ (COŽ CHRÁNÍ OPRAVDOVÝ LES PROTI VĚTRNÝM POLOMŮM), to jsou pouhé fráze pošahaných ekoexpertů na všechno. To už potom nebudou polomy? Nebudou se kalamitně množit druhy hmyzu považované za kalamitní?
Proboha co je to za nesmysl ten PROSTOROVĚ A VĚKOVĚ DYNAMICKÝ LES ? Jak to má vypadat?
Jarek Schindler
3.3.2020 12:13 Reaguje na Lukáš KašpárekProstě a jasně, jste hlupák a kecal pane Kašpárku.