https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/uprava-pravidel-cisteni-odpadnich-vod-v-eu-patrne-ovlivni-cenu-i-dostupnost-leku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl

2.5.2024 11:30 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
 

Takzvané kvartérní čištění cílí na odstraňování látek, které běžná technologie neumí z odpadní vody odstranit. Nová evropská legislativa, podle které bude 80 procent nákladů na kvartérní stupeň čištění hradit farmaceutický a kosmetický průmysl, tak naplňuje zásadu, že znečišťovatel platí, uvedl Žák.

"Náklady na výrobu a dodávky léků pacientům v EU se tím prodraží," tvrdí Filip Vrubel, výkonný ředitel ČAFF. Asociace také kritizuje, že směrnice měla původně zahrnovat i další průmysly, nakonec se na čištění budou podílet dva. "Vytváří to tak dojem, že tyto dva sektory budou platit i za znečištění odpadních vod způsobené všemi ostatními průmyslovými odvětvími," dodal Vrubel.

Podle informací asociace by náklady na zavedení kvartérního čištění v určitých zemích mohly být pět až šest procent obratu firmy. "Lze očekávat, že výrobci tyto zvýšené náklady do ceny promítnou a volně prodejné léky patrně zdraží," uvedl Vrubel. Doplnil, že se směrnice dotkne všech výrobců léků a může negativně ovlivnit také dostupnost některých léčiv na předpis.

Úprava směrnice zavádí mimo jiné povinnost členských států podporovat opětovné využití vody všude, kde je to možné. "Výrazný prostor pro opětovné využívání vyčištěných odpadních vod se otevírá v městském vodním hospodářství pro zavlažování městské zeleně, mytí vozového parku, mytí vozovek a podobně," uvedl Jiří Wanner z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT.

Zavádění nových opatření se neobejde bez stavebních úprav, a to i v čistírnách, které byly dokončeny v nedávné minulosti, tvrdí SOVAK. Podle jeho propočtů dosáhnou náklady stovek miliard korun. "Nárůst ceny vodného a stočného v roce 2024 činil v průměru v ČR 11 procent a výsledná cena se pohybuje nejčastěji mezi 110 až 135 korun za metr krychlový. Při této výchozí letošní úrovni není nereálné, aby postupným zaváděním požadavků nové směrnice u nás průměrná cena vodného a stočného vystoupila k 180 až 200 korun za metr krychlový," doplnil Wanner.

V souvislosti s úpravou směrnice bude také zavedena povinnost monitorování parametrů veřejného zdraví, chemických polutantů, mikroplastů a antibiotické rezistence. Sektor odpadních vod by měl navíc dosáhnout energetické neutrality, což znamená, že do roku 2045 budou muset čistírny vyrábět energii, kterou spotřebovávají. Žák očekává přijetí směrnice na podzim letošního roku, musí ji schválit ještě Rada EU. Od vydání ve sbírce předpisů začne běžet 30 měsíční lhůta k zavedení opatření.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

2.5.2024 12:18
Léky a kosmetika se už vyrábějí hlavně v zahraničí. Zbytky léčiv a kosmetiky se dostávají do odpadních vod od uživatelů. A čištění mají zaplatit ti výrobci, kteří tady ještě zůstali?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.5.2024 14:20 Reaguje na Richard Vacek
No ale oni zaplatí prt. To se promítne k zákazníkovi-léky k důchodci.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.5.2024 08:57 Reaguje na Richard Vacek
Přispívat na to lepší čištění odpadních vod budou všichni ti výrobci, tedy i ti zahraniční. A logicky to promítnou do cen výrobků, jak jinak. Je to důležitá věc, o které se diskutuje už řadu let. Vyčistit se to musí a platit by to měl ten, kdo tyto látky pouští do vod = spotřebitel.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.5.2024 15:34
nebylo by lepší zajistit separované toalety než přemýšlet nad tím co je větší pokrytectví?
vědět, že odpadní vody jsou stejně z šističky kontaminované a nebo výrobci " chemie a drog, které zásobuje naše organismy ve jménuý lepšího byznysu, protože velká část tomu co říkáme léky je spíš udržování nemoci než léčba.

Separovaný odpad z toalet vyhodíte do bioplynky a je po problému.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.5.2024 15:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
z čističky..
Odpovědět
RZ

Radim Zaňka

2.5.2024 18:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Uveďte, prosím, návrh, praktický postup.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.5.2024 10:09 Reaguje na Radim Zaňka
https://www.idnes.cz/bydleni/koupelna/separacni-a-kompostovaci-toaleta.A140414_123613_koupelna_rez
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.5.2024 18:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
ALternativou může být nedodávat do bytů pitnou vodu, ale vodu užitkovou, ze které si tu pitnou bude vyrábět každý byt sám. Té pitné je totiž potřeba na pití a vaření tak 10 l/osobu a den a je plýtváním dalších 80 l/osobu a den pitné vody použít na splachování a sprchování.
Pitnou vodu si "vyrábí" řada těch, co jsou odkázáni na studnu. Systém reverzní osmózy s mineralizátorem je levné, spolehlivé a snadno kontrolované řešení jak si z užitkové udělat vodu pitnou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.5.2024 03:51 Reaguje na Richard Vacek
A co čištění zubů, nebo koupání dětí, které při něm polknou
vodu užitkovou. Co mytí nádobí, které opláchnete užitkovou vodou? Neplácejte nesmysly o návratu do dob dávno minulých.
Váš nápad by tak vedl leda ke zvýšení nemocnosti a úmrtnosti
na zcela banální nemoci, které zavedení pitné vody vymýtilo.
Jste asi dealerem přístrojů na reverzní osmózu a tak ji
chcete vnutit co nejvíce lidem, ale je to pouze vaše zbožné
přání, protože hygienická nezávadnost pitné vody je vašim
způsobem zbytečně drahá. Ta trocha chlóru na litr vody je
tak levná, že nemá smysl ho nahradit drahým přístrojem
a u nedesinfikované vody riskovat její požití. Já zažil
život bez vodovodu, kdy se převařovala studniční voda ze
studny, která byla znečištěna průsaky žump, hnojišť atd.
Stačilo jednou zapomenout a měli jsme o zábavu na WC na
pár hodin postaráno. Na koupání dětí, se voda chlorovala
Chloramínem a ty pak svěděla kůže, protože nadávkovat ho
přesně bylo umění. Užitková voda bez desinfekce bude ve
vodovodním potrubí zahnívat a přímo zapáchat a to bude
pak vonět nejen nádobí, ale i prádlo a vaše koupelna jako
žumpa. Vaše rady si strčte za klobouk a raději hledejte pravou příčinu drahé vody, kterou je zahraniční vlastník
většiny vodovodů a u malých dodavatelů je to pak drahá
technologie v poměru k výkonu zdroje. Jinak nikdo vám
nebrání si v domě plně recyklovat odpadní vodu vlastním
čištěním a propagovanou reverzní osmózou. Co vy na to?
Přeji dobrou chuť a dobré zažívání!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.5.2024 13:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Studna + úprava pomocí osmózy je nejlevnější zdroj pitné vody. V době zavádění vodovodů neexistovala taková levná alternativa, ale dnes je z mnoha příčin právě voda z vodovodu tou vodou nejdražší. Byt na vodovod máme s roční platbou za studenou vodu cca 10 000,-Kč.
V baráku vodovod nemáme, máme studnu + úpravnu pomocí ro, která nám zatím funguje 10 let. Jednorázové náklady na ro cca 8000,- Kč, roční náklad cca 500,-Kč, kontrola 2x ročně pomocí TDS měřáku, který stojí 200,-Kč.
Jediný problém u ro je že při ní vzniká tak 4x víc odpadní vody, než kolik se "vyrobí". A tuto vodu je škoda pouštět do kanalizace, když se dá využít jako užitková voda. Proto ro jen na pití a vaření a ne na koupání. A kdo chce nezávadnou dezinfekci, tak tady máme UV lampy (dnes to má běžně řada bazénových filtrací), které se na rozdíl od chloru nedají předávkovat.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.5.2024 09:06 Reaguje na Richard Vacek
To, bohužel takhle nejde. Sice by bylo fajn přenést zodpovědnost za své zdraví na jednotlivé lidi, ALE:
Ta zařízení na doúpravu vody jsou poměrně drahá a ne každý by si je mohl koupit a také ta zařízení potřebují trvalou údržbu, kterou velká část lidí prostě nedokáže, což obojí znamená obrovské riziko propuknutí nějaké epidemie, což nikdo fakt nechce.
TAKŽE:
Jakkoli to vypadá na totální plýtvání vodou, je to pořád nejbezpečnější, nejstabilnější a nejlacinější způsob.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.5.2024 09:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Když pominu všechny technické potíže - odvádění zvlášť moči, fekálii a šedé vody z bytových domů a z celých čtvrtí, zejména ty víceméně tuhé fekálie by mě zajímalo, jak dostanete někam do bioplynky :-) - tak je třeba vědět, že v bioplynce se velká část těch škodlivých látek stejně nezničí a budete mít pořád stejný problém: Kam s tím?!
Odpovědět
RZ

Radim Zaňka

2.5.2024 17:58
Zaplatit má znečišťovatel, tedy zákazník spotřebitel, skrze výrobce. Bez rozdílu. Potřebným to může vykrýt pojištění nebo nemusí být léky na předpis do toho započteny. Je to jediný správný postup. Nechápu, co na tom kdo nechápe, co je na tom špatně...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.5.2024 09:08 Reaguje na Radim Zaňka
Přesně!
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.5.2024 18:53
obecně myšlenka kálet a močit do vody je vlastně strašný nesmysl z hloubi začátku 19. století pro nejbohatší a ze začátku 20. století pro širokou veřejnost, řeší to jeden problém, a to snadný odvod moči a výkalů kanalizací (a v místě původu pak není smrad), a vytváří problém druhý, a to jak to z té vody zase dostat.

impulsem pro rozšíření splachovacích záchodů byl - světe div se - dovoz laciného guána ze zámoří, a najednou prakticky přes noc se z obsahu žump stal z ceněného hnojiva "za odvoz" odpad. a haber-boschova syntéza tomu nasadila korunu úplně. najednou latríny nevyváželi sedláci a zelináři (nebo jimi najatí hnojaři) rádi a zdarma, ale muselo se hnojařům platit.

obsah žump a kanalizace býval problém vždycky, můžeme jen diskutovat, jestli je lepší cholera, tyfus a škrkavky (a také vytrávení krajiny když se nějaký fotograf zbavoval chemie), nebo rezidua antibiotik, antikoncepce, kosmetiky a čisticích prostředků.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.5.2024 09:11 Reaguje na Lukas B.
Kálet atd. do vody je zvěrstvo, ale jde se mu vyhnout jen na venkově, myslím tím v oddělených menších domech. Jakmile jste ve městě, už to není se suchými záchody úplně snadné, zejména v bytových domech a celých sídlištích.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.5.2024 04:11
Už jsem to tu psal mnohokrát v minulosti. Vyčistit odpadní vody dnes už od
stovek nežádoucích látek je iluze a jakákoliv další technologie pouze zdraží
stočné, že se to bude nějak obcházet. Základní čištění ať je v klasických
čističkách a ty ať "vyčištěnou" vodou zásobují plantáže plodin a dřevin
na výrobu propagované energetické biomasy. U tohoto způsobu tak toleruji
vyčlenění pár hektarů půdy pro každou čističku raději, než když tu vodu
vypouští do vodního toku a zaprasí stovky km zvodně včetně moře. Bohužel
v některých řekách po průtoku několika městy s čističkami teče pouze ta
nedočištěná voda a výsledkem jsou jedovaté ryby a jedovaté spodní vody
které řeka zásobuje vodou ve svém okolí. Tuto vodu není často už ani čím
naředit, protože na ní nejsou přehrady zásobující ji za sucha čistou
vodou bez těchto sajrajtů. Výsledkem je směs "vyčištěných" vod, které
mají k čisté vodě setsakra daleko. Přitom těch pár hektarů k využití
těch vod je velmi levné opatření a po průchodu přes spalovny biomasy
nebude po většině nečistot ani památky. Spálí se léčiva, mikroplasty
a i jiná obtížně odstranitelná chemie z odpadních vod.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.5.2024 12:35 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte pravdu, využití závlah k produkci např. rychle rostoucích dřevin (topoly na štěpku, vrby košíkářské či včelařské...), to je jedna z mála rozumných cest, kdy pěstování biomasy na energetiku může být užitečné.. Navíc naprostá většina škodlivin se vůbec do té biomasy nedostane, ale rozloží se v mikrobiálně bohatém půdním a kořenovém prostředí.
Ano, to dává dobrý smysl. Hlavně ale spíš u menších sídel, protože na jednoho člověka by bylo třeba dostatečně velká plocha. Města produkují stovky litrů základním způsobem vyčištěných odpadních vod za vteřinu (Praha asi 5 m3), což by byla honička, kam s tím...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.5.2024 11:39 Reaguje na Jindřich Duras
Všechna ta "šedivá" voda by se asi využít k závlahám nedala,
ale kapka ke kapce a řekám by se od znečištění alespoň trochu ulevilo. Na svých toulkách krajinou pozorně sleduji změny odpadních vod vytékajících z čističek v čase 45 let.
Kdysi sice z čističek nevytékala tak průzračná voda, jako
nyní, ale byly v ní nítěnky a dokonce ryby. Dnes je voda
průzračná, ale i po pár kilometrech stále bez života. Tak
si říkám, jaký sajrajt v ní je, že je bez života? Co asi
ta voda pak udělá s tokem, do kterého teče a kolik takových
zaústění ten tok má na celé své délce? Nebylo by řekám lépe bez té "vyčištěné" vody? Navíc když vidím, že podél Odry
mají Poláci studny pro jejich města, tak se stydím, že jim takovou vodu řekou posíláme a oni ji pak pijí. Máme plnou
pusu ekologie, ale skutek utek už při ranní hygieně. Prostě
ani v nových domech se ohledně zacházení s odpadními vodami
nic neděje. Voda odpady odnese do čističky a nikdo si s tím
hlavu neláme. Přece platím za "vyčištění" a tím to pro mne
končí. Naši vesničtí předci byli opravdu ekology každým coulem, když měli na hnoji kadibudku a pomejemi bez saponátů
krmili čuníka. Nikoho nenapadlo odpady vypouštět do potoka
ze kterého pil jejich dobytek a dobytek sousedů po proudu.
Nám je to dnes jedno, protože to pro nás končí zaplacením
za odkanalizování domácnosti. Navíc si kanalizaci mnozí
pletou se smetištěm a je hrůza, co na sítech v čističkách je. Na vině je přemíra chemie i tam, kde by být vůbec ani
nemusela, ale vysvětlujte to někomu, koho přesvědčila
reklama, že zářivě bílé prádlo je čisté a že to není jen
optický klam. No a zasolování vod kvůli posypovým solím
je další nešvar vyžádaný našim způsobem života. Koňské
potahy po nasněžení přešly z kol na sáně a solit cesty
nebylo potřeba. Dnes se solí i centimetr sněhu, který by
za hodinu rozpustilo sluníčko. Prostě vše musí být ihned
odstraněno a nelze chvíli počkat, až to odtaje samo. Jsem
nakonec rád, že se nedožiji dalších "vymožeností" techniky
a chemie, které o to více zničí zbytky přírody, protože.
"neviditelné" (senzoricky nezjistitelné) znečištění bývá
daleko horší, než to viditelné na prvý pohled.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

7.5.2024 10:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Jojo...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist