Jak farmaka a oteplování ovlivňují sladkovodní ekosystémy aneb vážky v teple a na práškách
Stroj času: Vyhřívané vířivky s koktejlem léků
Naše studie si dala za úkol nahlédnout do budoucnosti a zjistit, jak se na dlouhodobém fungování jednoduché potravní sítě projeví v kombinaci s oteplením předpokládaným na konci 21. století mix 15 běžných léků ze skupin antihistaminik, antibiotik, psychoaktivních látek a přípravků na léčbu kardiovaskulárních chorob, které jsou ve velmi malých koncentracích přítomny v povrchových vodách.
Rozsáhlý experiment využil umělé pokusné nádrže v kampusu Jihočeské univerzity, z nichž polovina byla zahřívána o +4°C oproti přirozeným podmínkám. Do poloviny zahřívaných i nezahřívaných nádrží byla navíc na začátku pokusu přidána zmíněná farmaka. Pokus sledoval, jak oba stresory zvlášť i dohromady ovlivní potravní síť o třech trofických úrovních od fytoplanktonu (řasy a sinice) přes zooplankton (především perloočky) a vrcholové predátory (vážky a znakoplavky), typickou pro malé stojaté vody.
Jak takový experiment probíhá? Do každé nádrže jsme napustili vodu přes filtr s aktivním uhlím, abychom si byli jisti, že voda neobsahuje žádné jiné látky. Pak jsme do nádrží přidali živiny a nechali několik týdnů namnožit fytoplankton a zooplankton. Následně jsme do nádrží přidali další bezobratlé (zejména vrcholové predátory), zapnuli topení, přidali dané koncentrace léků a sledovali, jak se bude měnit složení společenstev i koncentrace léků v jednotlivých nádržích od jara do podzimu a následně v druhém pokusu od podzimu do jara.
Všechno souvisí se vším
Podle očekávání se oteplování projevilo více v letních měsících, kdy teplota vody v nádržích se zvýšenou teplotou tři týdny neklesla pod 25 °C a dosáhla maxima 29,5 °C. Takové teploty vyhovují fytoplanktonu a urychlují vývoj vážek, ale jsou příliš vysoké pro zooplankton. To vedlo k rozvoji fytoplanktonu a výraznému zazelenání vody, dobře známém z rybníků a dalších vodních nádrží ve vrcholném létě. Ukázalo se navíc, že koncentrace farmak ve vodě sice postupně klesaly, ale nezanedbatelná část zůstávala přítomná ve vodě i po několika měsících, přičemž oteplování nemělo na jejich úbytek podstatný vliv. Farmaka přitom měla negativní dopad na zooplankton i rozvoj fytoplanktonu a urychlovala vývoj vážek, čímž umocňovala efekt oteplení. Výsledky pokusu v zimních měsících byly naopak většinou neprůkazné a omezovaly se hlavně na kladný vliv oteplení na rozvoj fytoplanktonu.
Naše studie tedy ukázala, že při společném působení v ekosystému se dílčí efekty oteplování a znečištění mohou kombinovat a ovlivňovat všechny trofické úrovně, a proto je potřeba je v budoucnosti zkoumat současně. Zároveň jsme testovali koncentrace látek naměřené ve volném prostředí a simulovali jsme tak reálný scénář reflektující pochody v přírodě. Tímto směrem se chceme ve spolupráci s Fakultou rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích dále ubírat. Nyní již pracujeme na vyhodnocení dat z podobného experimentu, kde jsme jako stresor spolu s oteplením použili místo farmak běžné chemikálie využívané v zemědělství.
Přečtěte si také |
Jak (ne)hospodařit v rybničních rezervacích
Malé zamyšlení nakonec
Co můžeme osobně udělat, aby v povrchových vodách bylo méně chemického znečištění? Brát méně léků asi nedokážeme, ale můžeme omezovat užívání dalších znečišťujících látek alespoň do doby, než dojde k masovému nástupu nové generace čistíren odpadních vod, které tyto látky budou umět účinně zachytit a odbourat. Nová studie dopadů těchto látek na sladkovodní organismy poskytuje důkazy, že jejich vliv bude jinak do budoucna spíše sílit. Pokud tyto látky působí na vodní bezobratlé, mohou mít podstatný vliv i na vyšší organismy přes ryby a ptáky až po člověka.
reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jaroslav Řezáč
17.1.2024 06:45Řekl bych, že jediné co je možné je, uzákonit separační toalety. MUSÍ SE ELIMINOVAT ZDROJOVÁ OBLAST. Je to jednodušší než apelovat na lidi, aby chemii nepoužívali. ŘEKY I JINÉ VODNÍ PLOCHY JSOU CHEMICKY KONTAMINOVANÉ a extrémním způsobem se ovlivňuje biologická rozmanitost ve vodním prostředí.
Břetislav Machaček
17.1.2024 10:05 Reaguje na Jaroslav Řezáčdo vodních toků NEPATŘÍ ! Každou ČOV bych vybavil plantáží na
biomasu( tady mi biomasa nevadí) a vodu z ČOV použil na její
závlahy. Případný průsak do podloží bude vždy násobně co do
plochy menší u takové plantáže, než u celé zvodně znečištěné
řeky. Mnoho dosud neodbouratelných chemických látek skončí
v biomase určené pro teplárnu a zbytek kontaminuje pouze malé plochy plantáží. Navíc nehrozí havárie na řece, protože voda
skončí v plantáži. Je to podobné jako u kořenové čističky OV,
kde taky rostliny na sebe vážou chemické nečistoty a eliminují
jejich vypouštění z ČOV. Co obsahuje "šedá" voda k zalévání trávníků taky nikdo neřeší. Přesvědčit lidi, aby neužívali tu
chemii nadměrně je běh na dlouhou trať a měl by začít zákazem
její reklamy a končit prodejem té zcela zbytné, která je pouze
"vylepšením" co do vůně, barvy a jiných zbytných přísad.
Anyr
18.1.2024 21:39 Reaguje na Jaroslav ŘezáčOno to mnoho lidí nenapadne. Kouření je běžné (i když, naštěstí, počet kuřáků klesá), a káva - ta společností zcela legalizovaná, tělo a ducha ničící, pesticidy prolezlá droga s obrovskou uhlíkovou stopou - napadne jen velmi málo koho.
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/reky-po-celem-svete-jsou-plne-leku-a-kofeinu-vedci-se-boji-dopadu-na-prirodu-i-mutaci-mikrobu-23089 - celkem stručný, srozumitelný článek, každý zájemce o danou problematiku celkem bez potíží dohledá i odbornější pojednání.
Plus, samozřejmě, jsou stále větším problémem mikroplasty, a to nejen ve vodě :)
Hezky to tu jeb**e ://
Pavel Jeřábek
25.1.2024 23:21Možná za rok mi kardiolog řekne ryby léčí krevní tlak a nařídí každý den půl kapra.
Ale vážně - tomu výsledku výzkumu lidi stejně nebudou věřit - saponátů, kosmetiky atd., se nezbaví ani neomezí.