https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/upravy-pozemku-v-okoli-recan-nad-labem-udrzi-vodu-v-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Úpravy pozemků v okolí Řečan nad Labem udrží vodu v krajině

8.7.2023 20:29 | ŘEČANY NAD LABEM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V okolí obce Řečany nad Labem na Pardubicku by do několika let mohly být dokončené pozemkové úpravy, které udrží vodu v krajině. Zároveň tím vznikne turistická cestní síť pro výlety. Obec tím chce vyřešit vysychání místních rybníků a nedostatek vody ve studnách. ČTK to řekla náměstkyně hejtmana a starostka Michaela Matoušková (STAN).
 

"Dělá to pozemkový úřad, projednává vše s vlastníky, sceluje pozemky v intravilánu obce. Už máme projednané veřejné cesty, kudy povedou, kde se obnoví, kde se vytvoří nové, z jakého materiálu budou. Cílem je rozdělit ornou půdu do menších celků, tím udržet vodu v krajině. Vzniklé cesty budou pro výlety, procházky, přístupné občanům," řekla Matoušková.

Rybníky okolo Řečan se nazývají Tišina, Přehrada, Labecký, Houšovec a Pastouška a postupně vysychají. Jsou pozůstatkem starého ramene Labe, vznikly po provedení regulace Labe ve 20. letech 20. století. Mají rozlohu kolem jednoho hektaru či o něco méně.

Pozemkové úpravy nebudou hned. Scelování pozemků trvá delší dobu, z části to zdržela covidová doba, podle Matouškové celý proces může trvat například pět let. Navíc původní varianta, jak doplnit vodu v pěti rybnících, byla jiná. Projekt navrhoval propojení rybníků s řekou Labe, která by vodu dodávala. Ukázalo se, že to zatím možné není.

"Celé se to pozdrželo covidem. Prověřily se výškové možnosti, jak do rybníků přenést vodu, aby se rybníky zprůchodnily a aby se přirozeně zvedla spodní hladina vody a voda byla i v našich studních. Jenže Labe je položeno níž, než máme přivaděče, jediné možné je zdymadlo, ale to je zásah do Labe, to je mimo naše kompetence, proto se budeme snažit udržet vodu v krajině jinak, nikoliv ji převádět," řekla Matoušková.

Na splavnění Labe do Pardubic, které by problém nejspíš vyřešilo, se podle starostky spoléhat nejde. O investici za několik miliard usiluje dlouhodobě Pardubický kraj. Projekt připravuje Ředitelství vodních cest. Zatím je řeka splavná do Chvaletic. "Ani si netroufám říct vlastní názor, tolik otazníků a otázek, je to hudba budoucnosti a možná ani to ne," uvedla Matoušková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

9.7.2023 00:57
Čo si predstavujete pod slovom absurdný?
Například když se snaží udržet vodu v krajině obec, která leží na břehu naší největší řeky.
Odpovědět
va

vaber

9.7.2023 08:41
je jen jedna cesta jak udržet vodu v krajině, pořádná nádrž,
jinak všechna voda v půdě dříve nebo později zmizí ,odteče nebo se vypaří,
pokud neprší, jak je tomu nyní
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.7.2023 09:20 Reaguje na vaber
Ony by stačily i ty " kačáky " a požární nádrže na vesnicích.
Samozřejmě pořádné rybníky ( hlavně odbahněné ) a přehrady různých velikostí v místech, kde je to možné, že !
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

10.7.2023 09:32
Špatný nadpis. Správně by měl znít "Úpravy pozemků v okolí Řečan nad Labem by mohly udržet vodu k krajině, pokud se pozemkové úpravy podaří vyjednat a zrealizovat". Takže článek o ničem, protože zatím není z těch pozemkových úprav dokončená ani základní část.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist