https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-mohou-oficialne-odstoupit-od-parizske-dohody-az-roku-2020
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA mohou oficiálně odstoupit od pařížské dohody až roku 2020

3.6.2017 01:39 | WASHINGTON (ČTK)
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vypovědět pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015, oficiálně ale Spojené státy mohou od dohody odstoupit až v listopadu 2020. V tu dobu se přitom již budou konat v USA další prezidentské volby. Ilustrační snímek.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vypovědět pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015, oficiálně ale Spojené státy mohou od dohody odstoupit až v listopadu 2020. V tu dobu se přitom již budou konat v USA další prezidentské volby. Ilustrační snímek.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vypovědět pařížskou dohodu o ochraně klimatu z roku 2015, oficiálně ale Spojené státy mohou od dohody odstoupit až v listopadu 2020. V tu dobu se přitom již budou konat v USA další prezidentské volby, připomíná agentura AFP.
 

Aby se kterákoli země mohla od pařížské dohody stáhnout, musí nejprve o svém rozhodnutí písemně informovat Rámcovou úmluvu OSN o změnách klimatu (UNFCCC). Toto oficiální oznámení však lze učinit až tři roky poté, co vstoupil v platnost text dohody (4. listopadu 2016). To znamená, že 4. listopad 2019 je prvním datem, kdy Trump může této možnosti využít.

Odstoupení od dohody nabyde platnosti rok poté, tedy 4. listopadu 2020. To je den poté, co se uskuteční příští prezidentské volby ve Spojených státech. Trumpovo volební období končí 20. ledna 2021.

"Navzdory Trumpovu oznámení se Spojené státy nemohou okamžitě stáhnout z pařížské dohody," zdůraznil Richard Klein ze stockholmského ekologického institutu.

Do té doby může Washington nicméně odstoupit od veškerých jednání o klimatu a jednoduše ignorovat závazky, které dala v dohodě předchozí vláda Baracka Obamy, píše agentura AFP.

Podle některých expertů by Trump mohl zmíněný proces odstoupení od dohody obejít a vypovědět Rámcovou úmluvu OSN o změnách klimatu z roku 1992, která je předchůdkyní pařížské dohody a má pouze roční výpovědní lhůtu. Odstoupení od Rámcové úmluvy by údajně zrušilo účast USA v pařížské dohodě, protože obě dohody jsou provázané.

Trump nicméně zatím nijak nenaznačil, že by plánoval vydat se tímto směrem. Naopak prohlásil, že by chtěl zahájit jednání o nové, lepší klimatické dohodě. Zahájení takových jednání Rámcová úmluva o změně klimatu z roku 1992 nevylučuje. Trump by ale musel přesvědčit partnery z téměř 200 dalších zemí, se kterými USA dvě desetiletí pařížskou dohodu připravovaly.

"Spojené státy mohou navrhovat, co chtějí, ale žádná jiná země si s nimi nesedne k jednacímu stolu," prohlásil analytik Alden Meyer z organizace Union of Concerned Scientists (Svaz znepokojených vědců). "Nelze začít znovu a oni to vědí. Účelem je, aby to vypadalo, že jsou rozumnější než ve skutečnosti," dodal.

Trump prohlásil, že Spojené státy "zcela skončí s naplňováním dohody". Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období, nestanovuje ale k tomu žádný závazný termín. Jednotlivým zemím nehrozí ani sankce, pokud nebudou závazky, které si stanovily, dodržovat, píše agentura AFP.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

5.6.2017 08:05
Skutečnou váhu z těch 197 signatářů má asi tak 5 nejdůležitějších zemí a komu na klimatu skutečně záleží bezpochyby k jednacímu stolu zasedne. Vždyť jestli se všichni zachovali v Paříži podle českého modelu, čili jak vysvětlil náš ministr života...naše závazky z této dohody jsme v podstatě již téměř splnili, pak je tato "světová" dohoda podvodem na lidstvu této planety. Takže pokud to Trump prohlédl a pochopil že je to pro USA pouze ekonomicky nevýhodný pakt, prolamování práv občanů a podnokatelů tak mu fandím. Našel se někdo kdo staví hráz globálnímu lhaní, cílenému omezování svobod, ekonomickému vydírání občanů,omezování podnikání..........Mimochodem se údajně dostaví nejméně 15 letá doba ledová.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

6.6.2017 10:54
Konečně někdo řekl nahlas "král je nahý". Pařížská dohoda nedohoda je a byla již cárem papíru při její formulaci.
Usnesení o poručení větru dešti je projevem, který má nasměrovat určité skupině vědců a firem přerozdělení peněz daňových poplatníků v jejich prospěch.
Konečně se našel politik, který se těmto lobbistům dokáže vzepřít nahlas, všichni ostatní politici neví, tak činí jak činí, protože jsou předpodělaní.
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist