Ústecký kraj nesouhlasí s ponecháním nebezpečného styrenu na skládce Celio

Ministerstvo financí na dotaz ČTK uvedlo, že zatím žádnou stížnost Ústeckého kraje nedostalo. "Obecně k problematice nakládání se styrenovými sudy na skládce Celio ministerstvo financí uvádí, že činnosti, které jsou předmětem nesouhlasu Ústeckého kraje, nařídil Krajský úřad Ústeckého kraje svým rozhodnutím. MF přitom nemá možnost toto rozhodnutí měnit, neboť nedisponujeme kompetencí schvalovat či nařizovat způsob, jakým má být s odpady na skládce Celio nakládáno," uvedl ministerstvo.
Nesouhlasné stanovisko přijali minulý týden zastupitelé v Mostě. "Občané na Mostecku nemají dobrý pocit z toho, že mají ve své blízkosti nebezpečný odpad," řekl primátor a krajský zastupitel Marek Hrvol (ProMOST). V lednu se proti rozhodnutí umístit nebezpečné styrenové smoly na skládce Celio do speciálních kójí odvolalo město Litvínov. Starostka Kamila Bláhová (ANO) uvedla, že jde v podstatě o legalizaci protiprávního jednání, protože nebezpečná látka se dostala na skládku při trestné činnosti. Zástupci města navíc podle ní nebyli přizváni jako účastníci řízení.
Projektová dokumentace schválená krajským úřadem a inspekcí podle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Fraňkové popisuje nakládání sudů se styrenovými smolami tak, aby se co nejvíce snížilo riziko ohrožení životního prostředí a zdraví obyvatel. Na provozovateli skládky je, aby vyčlenil prostor pro vybudování speciálních úložných kójí. Dokumentace počítá s tím, že styrenové smoly pracovníci skládky postupně odeberou ze současného místa uložení a uskladní do vybudovaných zabezpečených kójí. Rozdělí je do tří kategorií podle míry polymerizace (tekutosti) jejich styrenového obsahu. Zpolymerované styrenové smoly uloží pracovníci skládky do vybudovaných kójí, tekuté styrenové smoly stočí do třicetilitrových sudů, které dočasně uloží do vybudovaných kójí a postupně převezou do koncového zařízení pro odstranění odpadu. Sudy s obsahem polotuhých/polotekutých styrenových smol bude později možné odvézt do spalovny.
Styreny se na Celio dostaly z prostoru Kaučuku Kralupy z Nelahozevsi. Ministerstvo financí na likvidaci styrenu vypsalo zakázku, kterou získala firma Aquatest. Nabídla tehdy nejnižší cenu, zavázala se, že odpad odborně a ekologicky zlikviduje. Sudy však podle zjištění úřadů skončily na skládce, aniž se upravovaly a evidovaly. Stíhání v této souvislosti vyšetřovatelé vedou pro trestné činy obecného ohrožení, podvodu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.
reklama