https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-antarktide-se-odtrhla-obri-ledova-kra-velka-jako-tri-prahy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Antarktidě se odtrhla obří ledová kra velká jako tři Prahy

2.10.2019 00:20 | CANBERRA (ČTK)
V Antarktidě se minulý týden utrhla obří ledová kra o rozloze 1636 kilometrů čtverečních, což je zhruba trojnásobek území českého hlavního města Prahy. / Ilustrační foto
V Antarktidě se minulý týden utrhla obří ledová kra o rozloze 1636 kilometrů čtverečních, což je zhruba trojnásobek území českého hlavního města Prahy. / Ilustrační foto
V Antarktidě se minulý týden utrhla obří ledová kra o rozloze 1636 kilometrů čtverečních, což je zhruba trojnásobek území českého hlavního města Prahy. Informovala o tom včera agentura DPA s odvoláním na vědce z australského antarktického programu, kteří oblast dlouhodobě sledují. Podle nich tato událost nesouvisí s klimatickými změnami, ale je částí normálního cyklu šelfových ledovců.
 

"Očekávali jsme, že se to stane, i když ne přesně v tom místě. Domnívali jsme se, že se velký ledovec odtrhne někdy mezi lety 2010 až 2015," uvedla glacioložka Helen Amanda Frickerová. "Nemyslíme ale, že to má souvislost s klimatickými změnami. Je to součást normálního cyklu šelfových ledovců, u nichž pozorujeme takové události každých 60 až 70 let," dodala Frickerová.

Tabelární ledovec označený vědci D-28 se oddělil 26. září od Ameryho šelfového ledovce ve východní Antarktidě, který vědci sledují od 60. let minulého století. Poslední větší ledová kra se na tomto ledovci oddělila v roce 1964.

Podle dalšího glaciologa z australského antarktického programu Bena Galtona-Fenziho odlomení obří ledové kry neovlivní přímo hladinu moře, protože šelfový ledovec už byl plovoucí, podobně jako kostka ledu ve sklenici vody," uvedl Galton-Fenzi.

Podle vědecké studie zveřejněné loni v červnu v časopise Nature roztály v Antarktidě od roku 1992 tři biliony tun ledu, což je množství schopné zvednout hladiny oceánů o téměř osm milimetrů. Za předchozích pět let se se tání podle této studie zrychlilo.

Antarktida je z 98 procent pokrytá ledovým štítem a celý kontinent, obklopený oceány, představuje 90 procent pevninských ledovců planety. Antarktida je také největším rezervoárem sladké vody. Kdyby všechen tamní led roztál, zvedla by se hladina oceánů téměř o 60 metrů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist