V Brazílii zabavili zásilky s téměř 30 tunami žraločích ploutví
Illegal shark fin trade: Record haul seized in Brazil https://t.co/RaAta6xEuA
— BBC Science News (@BBCScienceNews) June 20, 2023
Převážná většina ploutví - 27,6 tuny - se našla u jediné exportní společnosti v jihobrazilském státě Santa Catarina. Zbytek úřady objevily na letišti v Sao Paulu. Podle úřadu IBAMA jde co do hmotnosti o rekordní zabavené množství ploutví a firmy, které žraloky lovily, dostaly pokuty.
Lovení žraloků je v Brazílii protizákonné a rybáři podle všeho využili povolenky na jiné druhy ryb. Žralok mako byl v Brazílii před třemi týdny zařazen na seznam živočichů, kterým hrozí vyhubení.
Největším vývozcem žraločích ploutví na světě je Peru, v roce 2021 vyvezla tato země do Asie 400 tun. Polévka ze žraločích ploutví je velmi drahou delikatesou, jedna porce se někdy prodává až za 200 dolarů (4400 korun).
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Slovan
21.6.2023 09:13Celý mořský ekosystém jsme dostali do krize. Což samozřejmě není moc překvapivé. Myslíme si, že obrovská hejna ryb, krillu apod. jsou nekonečná, ale nejsou! A mělo by se o tom začít mluvit mnohem víc i u nás kde je toto téma spíše okrajové.
Karel Zvářal
21.6.2023 11:03Ale vzato dokola kolem, globální tlak na exploataci moří je obrovský, přičemž konzumace vybraných částí těla je zrůdnost nejvyššího kalibru, pokud se nezpracuje zbytek úlovku. Jak vyplývá z výše uvedeného, často se tak neděje, a mnoho i chráněných a vzácných druhů končí v odpadu. To už přijatelnější je lov na háčky, ale pouze v noci, aby se nechytali i ptáci, i když i zde by ta regulace byla žádoucí jiným způsobem, neb např přemnožení velcí racci ohrožují kytovce vyklováváním měkké kůže, a pokud zvíře přijde o oko či obě, je jeho osud zpečetěn. Takže i k těmto aspektům by se mělo přihlížet a posuzovat stav věcí ve všech kontextech, a ne jen u "ikonických" predátorů. Ti, jak vyplývá z u uloveného množsví, zatím na kritických počtech nejsou. A čím méně jich je, tím rychleji se množí. O malé kusy rybáři zájem nemají, přičemž mnohé se mohou množit už při podměrečných vahách. Lze jen doufat, že instituce ochrany příroy vše sledují a stihnou včas zasáhnout a dají ekosystémům pár let na zotavenou. A je jen dobře, že ochraně moří se věnuje v poslední době zvýšená pozornost. Přesto všechno uhlídat bude těžké, nicméně lze konstatovat, že mírný optimismus je namístě.
Pepa
21.6.2023 13:27 Reaguje na Karel ZvářalNa háčky se také chytají a není to přijatelnější, žraloci jsou odploutveni a většinou odhozeni zpět.
mara polasek
22.6.2023 07:12nejedl sem jen slysel, zraloci maso jedl a je dobre a jako vsechny paryby bezkosti :)