https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cejkovicich-chtel-nekdo-vyhubit-vzacne-vlhy-ucpal-jim-hnizda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Čejkovicích chtěl někdo vyhubit vzácné vlhy, ucpal jim hnízda montážní pěnou

1.6.2017 01:04 | BRNO (ČTK)
Neznámý pachatel zalepil montážní stavební pěnou postupně celkem 57 vletových otvorů do hnízdních nor, které si zde vlhy vybudovaly.
Neznámý pachatel zalepil montážní stavební pěnou postupně celkem 57 vletových otvorů do hnízdních nor, které si zde vlhy vybudovaly.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
V Čejkovicích na Hodonínsku neznámý pachatel montážní pěnou ucpal vletové otvory do 57 hnízd vzácné vlhy pestré. Desítka hnízd byla obsazená, ptáci sedící na vejcích se tak nemohli dostat dovnitř ani ven, hrozilo, že uhynou. Hnízda se brzy podařilo znovu uvolnit, poblíž byli náhodou pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Případem se zabývá policie.
 

"Kvůli šetření jiného případu byli naši inspektoři zcela náhodou nedaleko. Když se o tomto neuvěřitelném barbarství dozvěděli, mohli okamžitě zasáhnout. Ihned začali s odstraňováním montážní pěny a uvolňováním vletových otvorů," uvedl v tiskové zprávě ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně Jindřich Mikeš.

"Kolonii vlh se pachatel pokusil vyhladit v jejich nejcitlivějším možném období - v době hnízdění. Ptáci uvěznění v norách tak byli odsouzeni k pomalému umírání na svých hnízdech. Pokud samice prožila něco takového, rozhodně vajíčka nezahřívala a už se k nim ani nevrátí, i kdyby toto strádání přežila," konstatoval Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Hnízdní nory budou ornitologové dále pravidelně sledovat. Policie oznámení o případu obdržela tento týden, aktuálně zjišťuje další podrobnosti. "Zvažujeme, jaká právní kvalifikace přichází v úvahu," řekl okresní policejní mluvčí Petr Zámečník.

Pokud nebude prokázán trestný čin, mohou inspektoři zahájit správní řízení podle zákona na ochranu přírody. Za škodlivý zásah do vývoje zvláště chráněného druhu lze uložit fyzické osobě pokutu až 100.000 korun, právnické nebo podnikající fyzické osobě až jeden milion.

Vlha pestrá patří mezi silně ohrožené druhy živočichů. Ornitologové odhadují, že v Česku hnízdí 800 až 1000 párů, a to především na jižní a jihovýchodní Moravě. Hnízdo si vlha pestrá staví na konci nory, kterou buduje v písčitých nebo hlinitých přírodních stěnách.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist