V čem se liší a v čem se shodnou kandidáti na prezidenta Zeman a Schwarzenberg?
Na otázku, zda bude mít daný kandidát nějaké podobně silné osobní téma, jako je klimaskepticismus současného prezidenta Václava Klause, odpověděl Karel Schwarzenberg, že není klimatolog a ke změnám klimatu se vyjadřovat nehodlá. Miloš Zeman zmínil, že je odpůrce solárních a větrných elektráren a že chce ochránit Šumavu před zelenými fanatiky, kteří ji chtějí nechat sežrat kůrovcem.
Na otázku, zda se mají občanská sdružení zapojovat do rozhodování o životním prostředí, například formou účasti v různých řízení, Karel Scharzenberg neodpověděl. Podle Zemana je současný stav přemrštěný a umožňuje ekologickým organizacím oddalovat dokončení užitečné dopravní investice v podobě dálnice D8.
Jediné téma, na kterém se oba kandidáti shodli, byla obecná ochrana životního prostředí. „Příznivé životní prostředí znamená čistý vzduch, čistou vodu a krásnou krajinu, ve které žijeme. Samozřejmostí je, že každý duševně zdravý člověk by měl tyto hodnoty prosazovat,“ říká Miloš Zeman. „Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu,“ říká Karel Schwarzenberg a dodává, že ochrana životního prostředí je ale hlavně úkolem vlády a daleko méně prezidenta.
Ekolist.cz poslal všem kandidátům na prezidenta šest otázek. Z odpovědí Karla Schwarzenberga odpovědí Miloše Zemana byl sestaven tento text. Ostatní vyřazené kandidáty a kandidátky naleznete v tomto speciálu.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
Pravo-leva volba - 17. 1. 2013 - Jan HorníkTo je vsechno hezke, ze se v te dobe dalo v klidu prezivat, ze se Chartisti pozivali sympatii u studentu a kantoru, atd....Ale k cemu to bylo, kdyz si clovek nemohl otevrit hubu a rici, ze nekdo neco dela blbe. Ten system nebyl k obycejnym (mysleno neangazovanym spatnym smerem) lidem zlej, o vsechny se tak nak postaral, vsichni meli praci, atd. Akorat je vsecky tak nak semlel... To, ze lidi tedka nechodej na Hutku je jenom znamka toho, ze se neco zmenilo k lepsimu, nemyslite? Není potreba natajnacku chodit na koncerty protestsongu. Vas rozbor situace 60. let se mi opravdu nelibi:)). Co byla hlavni skoda je, ze jsme se nechali tema rusakama sezrat 1948. Tohle nemuzete myslet vazne: "Ten proces ("Prazske jaro") byl totiz globalne politicky odsouzen k fiasku, mel byt radeji tvrde stopnut uz roku 1965. (I za cenu nekolik mrtvych studentu na demonstraci, reknu li to brutalne... ;) Byla by to jedina sance prilis nepodrazdit (ani ne tak Brezneva, ten byl pomerne rozumny, Kosygin jeste vic ale ten byl slaby, jestraby kolem nej) "Rusy" prilis - a snazit se uvolnovat a zrozumnovat ten zdejsi rezim nejak min (pro cizinu) napadne, opatrne zato ale trvale". |