https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chebu-zacal-druhy-rocnik-klimajizdy-zameri-se-na-budoucnost-severozapadu-cech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Chebu začal druhý ročník Klimajízdy, zaměří se na budoucnost severozápadu Čech

21.8.2021 01:16 | CHEB (ČTK)
Debatou o spravedlivé transformaci na Chebsku začal v Chebu druhý ročník takzvané Klimajízdy. Několikadenní akce se zaměří na téma budoucnosti severozápadu Čech po ukončení těžby uhlí. Třicet účastníků z hnutí Limity jsme my vyrazí na kolech z Chebu do Ústí nad Labem, zastaví se v několika městech, kde jsou v plánu besedy pro veřejnost za přítomnosti starostů. řekl mluvčí Klimajízdy Andrej Lizoň.
 

"Naším cílem je poukázat na téma spravedlivé transformace. Málokdo ví, že se odehrává konec uhlí a že jsou tu velké nespravedlivosti ,a naopak, že je to také obrovská příležitosti pro regiony. Konec uhlí může přivést diverzifikovanou ekonomiku a může to pomoct krajům v rozvoji," řekl Lizoň.

Kolem třiceti účastníků čeká cesta dlouhá 180 kilometrů. V sobotu ráno vyrazí na kolech z Chebu do Sokolova. Program tam bude pokračovat zastávkou ve Vřesové, kde je průmyslový komplex Sokolovské uhelné. V neděli bude beseda na biostatku Valeč na hranicích Karlovarského a Ústeckého kraje. V pondělí se podívají účastníci akce do Kadaně, ve středu se zastaví v Mostě a jízdu ukončí v sobotu 28. srpna v Ústí nad Labem.

Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj by měly získat podporu z Evropské unie na přechod z hospodářství založeném především na těžbě a zpracování uhlí. Pomoci k tomu má i několik dotačních programů, zejména Fond spravedlivé transformace. Karlovarský kraj by měl z fondu získat 6,3 miliardy korun, přičemž polovina by měla jít na strategické projekty, zbylá část mezi soutěžní projekty a grantová schémata na plošnou podporu vybraných odvětví na území kraje.

Z 46 podaných projektů se mezi strategické, které mají největší šanci na získání dotací z peněz na transformaci uhelných regionů, dostalo 11. Hodnotitelé vybrali například projekty Karlovarského kraje, týkající se hlavně rozvoje výzkumu, sanace brownfieldů, podpory lázeňství či kreativních oborů. Mezi projekty jsou i dva projekty Sokolovské uhelné. Uspělo město Aš s podporou místního podnikání nebo Boží Dar s regenerací vrcholu Klínovce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist