V Chebu začal druhý ročník Klimajízdy, zaměří se na budoucnost severozápadu Čech
"Naším cílem je poukázat na téma spravedlivé transformace. Málokdo ví, že se odehrává konec uhlí a že jsou tu velké nespravedlivosti ,a naopak, že je to také obrovská příležitosti pro regiony. Konec uhlí může přivést diverzifikovanou ekonomiku a může to pomoct krajům v rozvoji," řekl Lizoň.
Kolem třiceti účastníků čeká cesta dlouhá 180 kilometrů. V sobotu ráno vyrazí na kolech z Chebu do Sokolova. Program tam bude pokračovat zastávkou ve Vřesové, kde je průmyslový komplex Sokolovské uhelné. V neděli bude beseda na biostatku Valeč na hranicích Karlovarského a Ústeckého kraje. V pondělí se podívají účastníci akce do Kadaně, ve středu se zastaví v Mostě a jízdu ukončí v sobotu 28. srpna v Ústí nad Labem.
Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj by měly získat podporu z Evropské unie na přechod z hospodářství založeném především na těžbě a zpracování uhlí. Pomoci k tomu má i několik dotačních programů, zejména Fond spravedlivé transformace. Karlovarský kraj by měl z fondu získat 6,3 miliardy korun, přičemž polovina by měla jít na strategické projekty, zbylá část mezi soutěžní projekty a grantová schémata na plošnou podporu vybraných odvětví na území kraje.
Z 46 podaných projektů se mezi strategické, které mají největší šanci na získání dotací z peněz na transformaci uhelných regionů, dostalo 11. Hodnotitelé vybrali například projekty Karlovarského kraje, týkající se hlavně rozvoje výzkumu, sanace brownfieldů, podpory lázeňství či kreativních oborů. Mezi projekty jsou i dva projekty Sokolovské uhelné. Uspělo město Aš s podporou místního podnikání nebo Boží Dar s regenerací vrcholu Klínovce.
reklama