https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-cr-zabiraji-lesy-s-odpovednym-hospodarenim-asi-pet-pct-rozlohy-plocha-klesa
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ČR zabírají lesy s odpovědným hospodařením stále asi pět rocent rozlohy

15.8.2024 01:17 (ČTK)
Neholosečné hospodaření ve víceetážových smíšených porostech - Polsko
Neholosečné hospodaření ve víceetážových smíšených porostech - Polsko
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Tomáš Duda / FSC
V Česku představuje plocha lesů s mezinárodní certifikací FSC, která zaručuje odpovědné hospodaření a posilování odolnosti lesů, necelých pět procent z celkové rozlohy lesů, tedy zhruba 130 000 hektarů. Rozloha certifikovaných lesů do roku 2022 rostla, od té doby ale spíše stagnuje, podle organizace FSC kvůli ekonomickému poklesu. Jednu z posledních certifikací obdržela letos v květnu společnost CTP Forest. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytly FSC a CTP.
 
Certifikace FSC (Forest Stewardship Council) je mezinárodně uznávaný standard, který zaručuje, že majitelé lesů podporují environmentálně šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím pomáhají chránit ohrožené světové lesy. Pravidla také dbají na ochranu zdraví pří práci a práva pracovníků v lesnictví. Majitelé obdrží certifikát po splnění podmínek a auditu.

Plocha certifikovaných lesů v ČR aktuálně tvoří 136 120 hektarů, v posledních letech podle organizace FSC výrazně narostla, například v roce 2019 dosahovala plocha přes 50 000 hektarů. Od té doby ale rozloha mírně klesá. "Nicméně v ČR je řada lesníků, kteří hospodaří přírodě blízkým způsobem i bez certifikátu FSC. Zdravotní stav lesů v ČR není dlouhodobě dobrý a projevy změn klimatu tuto krizi prohlubují, a o to důležitější je v nich hospodařit odpovědně a přírodě blízce," řekl ČTK Jakub Fabík za organizaci FSC.

Pokles si Fabík vysvětluje ekonomickou recesí, ze které se podniky ve dřevozpracujícím průmyslu stále dostávají a poptávají tak ve srovnání s předchozími roky méně certifikovaného dřeva. Zájem o certifikace je ale podle něj stále veliký a do budoucna očekávají zvýšenou poptávku. České lesy trápila v posledních letech kůrovcová kalamita, zdravotní stav lesů se ale loni podle odborníků ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil.

Jednou z posledních společností, která certifikaci obdržela, je CTP, evropský developer logistických a průmyslových nemovitostí. "Klademe důraz na odpovědné lesní hospodaření, kdy například část dřeva ponecháváme v lese k přirozenému zetlení nebo jako doupné stromy," uvedl Tomáš Michálek, odborný lesní hospodář společnosti CTP.

CTP se tak stala největším soukromým vlastníkem, který má individuální certifikaci FSC. O certifikát ale můžou zažádat všichni majitelé, včetně státních lesů. "V ČR mají certifikát soukromé, obecní, městské i církevní lesy a Krkonošský národní park," doplnil Fabík.

Certifikace má podle Fabíka řadu výhod, po FSC dřevě je podle něj dlouhodobě vysoká poptávka. "Certifikovaní majitelé lesů si tak můžou zajistit pravidelný odběr dřeva, které může být oproti necertifikovanému dřevu také finančně zvýhodněno vyšší výkupní cenou," sdělil. Do ceny výrobků ze dřeva, které si kupují lidé v obchodech, se ale certifikace většinou nepromítne, tvrdí Fabík.

Lesní pozemky pokrývají podle údajů ministerstva zemědělství 2,6 milionu hektarů, což představuje 34 procent z celkového území státu.


reklama

 
Tereza Preisová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

15.8.2024 02:46
Zase jde jenom o peníze protože tomu lesu je to úplně jedno jestli je či není certifikovaný. Organizaci FSC se asi zmenšily tržby. No a jinak není certifikát FSC tím jediným. Ještě dříve tu byla certifikace PEFC kterou například mají , mám takový dojem, LČR.
Ještě poznámka k fotce " Neholosečné hospodaření ve víceetážových smíšených porostech". Na čem či spíš kde asi stojí fotograf? U nás by stál na holině.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.8.2024 05:47
Takový papír/certifikát, lesy nezachrání.
Na to je potřeba návrat k tomu, co zde fungoval před " sametem " - přes 200let !
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

15.8.2024 08:00
Můj vlastní les by jistě šlo certifikovat. Proč se tím ale u 5ha zabývat? Jen práce pro auditory, kteří by jinak mohli vykonávat cokoliv užitečného.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

15.8.2024 08:46
K certifikátu patří kolek.Nebo správní poplatek.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

15.8.2024 10:49
Tato certifikace by mohla mít význam, kdyby měla stejné parametry pro všechny evropské země. Ale nechápu proč pro Rumunsko platí jiné požadavky než pro lesy u nás.
Odpovědět
RH

Robin Hudeček

15.8.2024 11:42
Titulek článku je zavádějící. Lesy mohou mít odpovědné hospodaření, aniž by byly certifikovány standardem FSC.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2024 12:03
I necertifikované lesy jsou hezké a plné života - a to je to, co mě na nich zajímá nejvíc. Nějaký úřední štempl tudíž považuji za nadbytečný, byrokratický ukazatel, který možná ohromí významné hosty, ale mně, stejně jako ptáčkům, to neřekne zhola nic. Třeba taková džungle, jaká je na fotu, zcela vylučuje výskyt sov, které potřebují v lese otevřené plochy, kde mohou lovit. Takové houštiny jsou dobré pro některé pěvce, prasátka a jinou zvěř hledající úkryt. Takže i zde se potvrzuje, že vše je relativní. Co člověk, to jiný názor, co živočišný druh, to jiné nároky na biotop.
Odpovědět
Pe

Petr

15.8.2024 13:23 Reaguje na Karel Zvářal
Jenže ta "džungle" se velice blíží přírodnímu tvaru lesa. Je v něm vše, i prostor pro vše. No a pokud se podle vás nehodí pro populaci sovích predátorů, jakou byste si vy jako jejich milovník představoval, pak z toho vyplývá, že:
Dnes je kvůli hospodářským nepřirozeně prázdným jednoetážovým lesům soví populace nepřirozeně změněná. A že v přirozených podmínkách by jich tolik nebylo. A ostatních dravců také. A naopak by byly větší populace druhů žijících v takto členitých lesích. Čili že lidská činnost zcela rozvrátila přirozené stavy v podstatě všech druhů rostlin i živočichů, a že se to jen velmi těžko nějak napraví.
Odpovědět
Pe

Petr

15.8.2024 13:28 Reaguje na Petr
A jen dodám, že ona "džungle" je v přírodním lese jen jednou z fází jeho vývoje. Přírodní les se postupně sám rozrůzní, takže v něm budou jak takto zaplněné porosty, tak místa řidší, takže i ty sovy si tam svoje místo najdou. Ale ne v množsví na jaké jsme zvyklí, nebo dokonce jaké bychom si přáli.
Odpovědět
Pe

Petr

15.8.2024 13:39 Reaguje na Petr
V hospodářském lese pěstovaném tímto přírodě blízkým způsobem pak onu přirozeně vznikající rozrůzněnost nahrazuje a vytváří člověk. Sem tam něco vykácí, sem tam stejně něco samo odumře... Ideální to úplně není, ale je to dobré, a ve všech ohledech daleko lepší než klasický způsob hospodaření. A například vodoochranná a klimatická funkce mají při tomto způsobu pěstování lesa největší efektivitu.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

15.8.2024 15:52 Reaguje na Petr
Ten "Váš rozvrat" evropských pralesů (a někde i dlouhodobé udržení bezlesí - bělokarpatské louky třeba) umožnil našim předkům přežít a žít tak dobře, že dnes existujeme i my. A "Vaše náprava" by znamenala "návrat lidstva na stromy" do chudoby, dob hladomorů a možná i nějakého otroctví nebo závislosti na civilizaci, která by se "nezakecala" (stačí kouknout do Iránu, Ruska nebo Severní Koreje). Takže se proberte. Pestré, výběrné nebo trvale tvořivé lesy jsou stále různé formy hospodářských lesů produkující dříví. Mají pro mě jako malého majitele určité výhody (nižší náklady na zalesňování, výnosová vyrovnanost na menší ploše, stabilnější produkce v nejistých časech...). Zároveň mají určité benefity pro druhovou pestrost a jsou obecně odolnější při "kalamitách". K pralesům mají docela daleko a není rozhodně cílem jejich pěstění "návrat přirozeného stavu". Už proto, že "nový přirozený stav" by byl (díky zavlečeným druhům hmyzu, měkkýšů, patogenních i symbiotických druhů hub, bylin a dřevin) podstatně jiný, než si většina lidí maluje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2024 16:38 Reaguje na Dalibor Motl
Napsal jste to hezky, von je český John Zerzan (anarchistický filizof-). Lidské hospodaření v lese optimalizuje většinu sledovaných parametrů, včetně diverzity. Je tam jak užitek, tak i prostor pro přírodu.

Naše lesy patří mezi nejhezčí na světě, viděl jsem reakce zápaďáků při zájezdu, když si mohli obejmout pořádný kmen - doslova padali na p-l. Takže takové silácké řeči "všechno je špatně" pouštím druhým uchem ven. Nic než vytrvalé trolení, s cílem vyprovokovat u druhých neadekvátní reakci.
Odpovědět
Pe

Petr

15.8.2024 18:05 Reaguje na Karel Zvářal
Jo, tahle pohádka o udiveně zírajících zápaďácích se vypráví snad v každém oboru a zosobňuje se v ní každý vypravěč.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.8.2024 18:53 Reaguje na Petr
No já ji slyšel akorát o těch tlustých stromech zejména na Šumavě. Nicméně je to už pohádka, architek je sežral.
Odpovědět
Pe

Petr

15.8.2024 19:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Stačí že jste ji taky slyšel :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2024 19:30 Reaguje na Slavomil Vinkler
Šumava je natolik zprofanovaná, jako by nebylo jiného zajímavého pohoří. Jiří M. měl cestovku a vozil po sametu movité tůristy, zajisté ne z důvodu běhání po obchodech, nýbrž poznávání krás přírody Východu. Oni sice znají woodpeckera z knížek, ale naživo ho viděli až hádejte kde. Doporučuji k nahlédnutí Faunu ČSSR, Ptáci 3/I, str. 199 (mapka rozšíření).

Voni si tu krajinu včetně lesů vyhoblovali důslednějc, takže kromě pařeziny a plantáží nemají téměř nic, natož obyčejného datla. Jiní jezdí pozorovat velkou pětku, ptáčkaře zajímal doktor lesa alias samopalník.-) Názor hlupáka mě nezajímá.
Odpovědět
Pe

Petr

15.8.2024 18:03 Reaguje na Dalibor Motl
I sám píšete, že vám přírodě blízké lesy vyhovují. Nepožadují žádné návraty na stromy, ani chudobu, nebo jak a z čeho jste na takové věci přišel. Ale jak i sám vidíte a sám to tak i děláte, jde to dělat líp.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.8.2024 20:02
Za celý den nikdo neopravil rocenta, přidám tedy "příhodu z natáčení". Staříček Kulhánek vzpomínal, jak chytával do ruky "toliké Struhy" - a položil prsty do půlky předloktí (35cm). "Včíl je tam h..." - vinil chemizaci polí, vydry v osmdesátkách tam ještě nedorazily.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.8.2024 09:00
EU je posedlá certifikacemi kdejakého prdu. Certifikace živí armádu auditorů nevalných znalostí buzerujících praktiky. Uvedu příklad z praxe
v opravárenství, kde měli praktici ve svých pracovních stolech drobný spojovací a těsnící materiál, který se již nevyrábí a který "vytěžili"
ze zrušených strojů a zařízení. Auditor to zjistil a žádal buď vše
zaskladnit a nebo vyhodit, protože nemůže vystavit certifikát
kvality ISO. Naoko se vše vyhodilo do šrotu a po odchodu auditora se
pouze lépe ukrylo. Nebyl schopen pochopit, že opravu provede opravář
rychleji byť se starší součástkou dříve, než zadat její výrobu a čekat
dny a týdny na její dodání. Prostě lidé bez praxe rozhodují o mnoha
praktických věcech a mají moc, která likviduje celé obory. EU je totiž
moloch zahleděný do byrokracie a to ho dělá nekonkurenceschopným a do
budoucna neschopným existence. Čím dříve na to lidé přijdou, tím méně
škod budou muset napravovat, ale když o tom rozhodují tupé ovce, tak
musí čumákem narazit do zdi, aby přišly k rozumu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.8.2024 09:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Výstižná charakteristika, něco podobného sledujeme na Stav. úřadech. Ajťáci nepolíbení úředničinou tak zkomplikovali a zasukovali řízení, že bylo určitě lepší nechat vše při starém. Věděli o tom dávno, ale hrubě přecenili své schopnosti, že to bude "leho". Digitalizaci tak zmršit, že se v tom pdase nevyzná. Mají čas do konce měsíce, budeme všichni zvědaví...
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

16.8.2024 21:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Něco podobného byly před časem normy ISO, deklarující management kvality, tedy vysokou kvalitu výroby, služeb i péči o životní prostředí. Takový podnik se pak trhu pyšnil certifikáty a každý rok nechával vydělat auditorovi, který formálně kontroloval s tím nařízenou administrativní agendu.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

16.8.2024 22:40
"V Česku představuje plocha lesů s mezinárodní certifikací FSC, která zaručuje odpovědné hospodaření a posilování odolnosti lesů, necelých pět procent"
Chýba údaj, koľkým certifikavaným auditorom táto plocha lesov zaručuje životnú úroveň a posilovanie odolnosti ich bankových účtov voči prečerpaniu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist