V Irsku předčasně našli časovou schránku uloženou v ledě Arktidy
Kovový válec obsahující dopisy, básně, fotky, odznaky, pivní podtácky, jídelní lístek a vinné zátky k severnímu pólu před dvěma lety umístila posádka a pasažéři expedičního ledoborce 50 Years of Victory. Dva surfaři ji ale nyní objevili na zhruba 3700 kilometrů vzdálené pláži u města Gweedore v severním cípu Irska.
"Když jsem to uviděl, nejdřív jsem si myslel, že je to kovová trubka z lodi, a pak, když jsem to zvedl, viděl jsem na tom vyrytý nápis. Pak jsem si myslel, že je to bomba," uvedl jeden z nálezců Conor McClory. "Když jsem na ní uviděl datum, tak jsem si řekl, že by to mohla být něčí urna, tak jsem to neotevíral," řekl irským médiím surfař.
Že jde o časovou schránku nakonec zjistil ruský známý McCloryho, který nápis přeložil. Uvnitř objevili anglicky a rusky psané dopisy expedice. "Všechno okolo je pokryté ledem. Myslíme si, že až tento dopis někdo najde, v Arktidě už bohužel žádný led nebude," píše se v jednom z dopisů ze srpna 2018.
McClorymu se následně na instagramu podařilo najít jednoho z autorů vzkazů, který žije v Petrohradě. Při vzájemné komunikaci člen expedice vyjádřil zklamání nad předčasným nálezem; posádka a pasažéři ledoborce se domnívali, že schránku lidé naleznou za nejdříve 30 až 50 let.
Za poslední desetiletí se teplota v Arktidě zvýšila o téměř jeden stupeň, připomíná The Guardian. Podle studie vydané v odborném časopise Nature Climate Change od roku 1992 do roku 2017 přišly Grónsko a Antarktida dohromady o 6,4 bilionu tun ledu. Tím se hladina oceánů zvedla o téměř 1,8 centimetru. Vědci se navíc domnívají, že se ledový příkrov v Grónsku ztenčil natolik, že jeho ztrátu již nepůjde zastavit. Na ledovou masu totiž nespadne za rok dostatečně sněhu na to, aby se vyrovnala její ztráta při odtávání v letních měsících.
reklama