https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jihlavske-zoo-se-narodila-dve-mladata-levharta-perskeho-slabsi-neprezilo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V jihlavské zoo se narodila dvě mláďata levharta perského, slabší nepřežilo

14.6.2024 20:58 | JIHLAVA (ČTK)
Levhart perský je ve volné přírodě ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nedostatku kořisti. Obývá především horské oblasti Kavkazu, Íránu a Střední Asie.
Levhart perský je ve volné přírodě ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nedostatku kořisti. Obývá především horské oblasti Kavkazu, Íránu a Střední Asie.
V jihlavské zoologické zahradě má mládě třináctiletá samice levharta perského. Narodila se jí dvě mláďata, ale slabší nepřežilo první měsíc, sdělil ČTK ředitel zoo Jan Vašák. Přeživší mládě podle něj představuje významný příspěvek k záchraně tohoto kriticky ohroženého druhu. Mládě má za sebou první veterinární kontrolu, je to samice.
 
Mláďata se narodila počátkem května. "První dny jsme mláďata pouze slyšeli, samice je v boudě pečlivě hlídala. Až po několika dnech se chovatelům povedlo do boudy nahlédnout, když samice vyšla ven," uvedl ředitel. Jedno mládě bylo od začátku drobnější a pravděpodobně nebylo ani dostatečně vyvinuté, proto nepřežilo. "Umělý odchov na láhev se v moderních zoo již nedělá, tato zvířata se pak neumí zařadit mezi jedince svého druhu," uvedl Vašák.

Přírůstek je podle chovatelů o to cennější, že se už téměř nepočítalo s tím, že by třináctiletá samice mohla zabřeznout a porodit. První mláďata samice v tomto věku jsou skutečnou raritou, uvedla zoo. Mládě se zatím drží ve vnitřní ubikaci. V létě začne chodit do venkovního výběhu, kde ho budou moci vidět návštěvníci. Jihlavská zoologická zahrada chová levharty perské od roku 1982.

Levhart perský je ve volné přírodě ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nedostatku kořisti. Obývá především horské oblasti Kavkazu, Íránu a Střední Asie. Je známý schopností přizpůsobit se různému prostředí, od lesů po skalnaté oblasti a polopouště. Je to samotářské zvíře, které preferuje skrytá místa a loví převážně v noci. Jeho kořistí bývají srnci, divoké kozy, divoká prasata, ale také ptáci a menší plazi, uvedla zoo.

Jihlavská zoo je příspěvkovou organizací města. Chová přes 250 druhů exotických zvířat, zaměřuje se na kočkovité šelmy, drápkaté opice a plazy. Levharty perské chová od roku 1982. Minulý rok prošlo branami zoologické zahrady rekordních 354.700 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Josef Mozek

15.6.2024 12:03
Někteří pitomci ze Zoo tady v minulosti publikovali názor, že samice musí rodit mladé jak na běžícím pásu, i když se pak mláďata usmrcují. Prý že by ta samice přestala být plodná, a mladé by nedala, až by bylo potřeba.
Tady je vidět, že jde jen o účelovou lež, kdy Zoo chce mít mláďata k přilákání návštěvníků, hlavně děti, a už jim neřekne, že ta mláďata brzy usmrtí jako přebytečná.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

15.6.2024 12:05 Reaguje na Josef Mozek
Těmi pitomci jsem nemyslel z jihlavské Zoo, jednalo se o "odborníky " odjinud.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist