https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-koprivnici-zacne-fungovat-re-use-centrum-pro-opetovne-vyuziti-veci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Kopřivnici začne fungovat Re-use centrum pro opětovné využití věcí

10.9.2022 00:21 | KOPŘIVNICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Kopřivnici na Novojičínsku začne ve čtvrtek 15. září fungovat Re-use centrum pro opětovné využití věcí. Lidé tam mohou nosit nepotřebné předměty ze svých domácností a odnést si věci, které odložili jiní. Centrum bude fungovat v areálu sběrného dvora v Panské ulici a bude jej provozovat společnost Slumeko, sdělila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková.
 

"Co je pro jednoho odpadem, je pro druhého pokladem. Na tom je v podstatě princip re-use centra založen. Předměty, které lidé už nepotřebují a skončily by na skládkách, mohou většinou ještě sloužit dál někomu jinému. Re-use centrum je místem, kde se tyto předměty budou odevzdávat a následně se odtud budou vracet do oběhu," uvedl kopřivnický místostarosta René Lakomý (PRO Zdraví).

Přínosy jsou podle něj ekologické, protože se snižuje množství odpadu, ale i ekonomické, protože lidé nemusejí utrácet za nákup nových věcí. "Zřízení centra je dalším krokem ke zlepšení třídění odpadů v našem městě a já pevně věřím, že se osvědčí a Kopřivničané si jej oblíbí," dodal Lakomý.

V Re-use centru bude možné odevzdávat široký sortiment věcí od nádobí a hraček přes knihy a hudební nosiče, hudební nástroje, kočárky, autosedačky, kufry až po umělecké předměty, sportovní potřeby či drobnější nábytek. "Výjimkou bude čalouněný nábytek, který nebude přijímán z hygienických důvodů, a elektronika, u které nebude možné vyzkoušet funkčnost a ověřit revizi," uvedla Nikol Prokopová ze společnosti Slumeko.

Pracovníci firmy věci, které lidé donesou, roztřídí, zaregistrují a rozmístí do regálů. Co podle nich už nebude mít šanci na další upotřebení, odloží do příslušných kontejnerů. "Pokud nějaká věc nenajde nového majitele do dvou měsíců, bude s ní rovněž nakládáno jako s odpadem," řekla Prokopová.

První půlrok bude centrum fungovat ve zkušebním režimu, kdy si lidé budou moci věci brát zcela zdarma. "Poté dojde k vyhodnocení, zda je tento model udržitelný, nebo zda bude za vyzvedávané předměty účtován poplatek. Do budoucna se plánuje web s přehledem nabízených věcí. Náklady na vytvoření Re-use centra již přesáhly 200 000 korun," uvedla Macháčková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

10.9.2022 05:48
Ale to přece bývalo běžné, za našich předků a mých mladých let.
A nikdo se za to nestyděl !
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.11.2022 14:43
A vetešníci nebudou mít co žrát....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist