V národním parku na Sumatře se narodilo mládě ohroženého nosorožce sumaterského
SUMATRAN RHINO: Big news from Way Kambas Rhino Sanctuary where a #CriticallyEndangered female #SumatranRhino calf has been born 🙌 Huge congratulations to all those involved, especially parents Rosa and Andatu 🦏https://t.co/s6v92lSkoc
— Helping Rhinos 🦏 (@HelpingRhinos) March 28, 2022
Světový fond na ochranu přírody (WWF) odhaduje, že na světě žije 80 jedinců nosorožce sumaterského. Kromě Sumatry jich je několik na Borneu.
Mládě v rezervaci Way Kambas porodila minulý čtvrtek samice jménem Rosa, která od roku 2005, kdy byla zařazena do reprodukčního programu, prodělala osm potratů.
"V kontextu snahy vlády a jejích partnerů o zvýšení populace tohoto druhu je to úžasná zpráva," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.
Malá samička ještě nedostala jméno a je osmou členkou svého druhu ve Way Kambas.
Porody nosorožců jsou v rezervacích vzácné. Jako první za 120 let se tam narodil Andatu, otec nového přírůstku, napsala agentura AFP.
Nosorožci sumaterští jsou nejmenší z nosorožců. Váží do 800 kilogramů a jsou vysocí 145 centimetrů. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je řadí ke kriticky ohroženým druhům. Vymírají kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nelegálnímu lovu, za nímž je zájem o rohy používané v tradičním čínském léčitelství.
Indonésie usiluje i o záchranu dalšího kriticky ohroženého druhu - nosorožce jávského. V jihovýchodní Asii - po Indii a Čínu - kdysi žily tisíce jedinců tohoto druhu. Dnes zbývá ani ne osm desítek zvířat a většina z nich je národním parku na Jávě. Naději vzbudil úspěch z parku Ujung Kulon, kde se loni narodilo pět mláďat.
reklama