https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-olomouci-otevrela-svou-druhou-sezonu-seminkovna-nabizi-osivo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Olomouci otevřela svou druhou sezonu semínkovna, nabízí osivo

10.4.2018 08:00 | OLOMOUC (ČTK)
Semínka exotické ačokči, koukolu polního či divokých rajčat si mohou odnést zájemci z takzvané semínkovny (na obrázku), která se po zimě znovu otevřela v botanické zahradě olomoucké přírodovědecké fakulty. Iniciativa Semínkovna vznikla v České republice v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. V České republice už existuje na 40 podobných míst, která provází heslo Sázej, sdílej, sklízej.
Semínka exotické ačokči, koukolu polního či divokých rajčat si mohou odnést zájemci z takzvané semínkovny (na obrázku), která se po zimě znovu otevřela v botanické zahradě olomoucké přírodovědecké fakulty. Iniciativa Semínkovna vznikla v České republice v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. V České republice už existuje na 40 podobných míst, která provází heslo Sázej, sdílej, sklízej.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Semínka exotické ačokči, koukolu polního či divokých rajčat si mohou odnést zájemci z takzvané semínkovny, která se po zimě znovu otevřela v botanické zahradě olomoucké přírodovědecké fakulty. Semínka rostlin si odtud může v sáčcích odnést každý pěstitel, ze své sklizně pak obratem semínka zase může dodat. Dodržet však musí určité zásady, informovala Martina Vysloužilová z přírodovědecké fakulty. V Olomouci je semínkovna otevřena druhým rokem, je součástí celorepublikové platformy založené na dobrovolném sdílení semen rostlin.
 

"Nabízíme alternativu pro zahrádkáře, kteří nechtějí podporovat velkoprodukci obchodních řetězců. Snažíme se o co největší zachování lokální produkce. Přijde k nám třeba zahrádkář z Lazců a vymění si semínka od pěstitele ze Slavonína. Což je skvělé a máme radost, že je o tuto občanskou aktivitu stále větší zájem," uvedl ředitel Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Václav Dvořák.

Pro osivo si chodí nebo jej donesou zahrádkáři, kteří většinou sdílejí rostliny z vlastních loňských výpěstků. Přijít může kdokoli, začátečník i pokročilý a zkušený pěstitel. Semínkovna je podle ředitele botanické zahrady složená ze tří částí. "Jsou tam uložena semínka užitkových, okrasných rostlin a léčivých bylinek. Máme různé druhy koření, ale i rajčata, fazole, lichořeřišnice či staročeskou řepu. Seznam je dostupný na internetu a neustále jej aktualizujeme," doplnil Dvořák.

Z okrasných rostlin je tak podle seznamu k mání například aksamitník, nestařec či dřín. Z léčivých rostlin a bylin si mohou zájemci odnést například semena srdečníku obecného, slézové růže či šalvěje. Zahrádkáře potěší semena různých druhů rajčat, fazolí či dýní. Mezi zásady patří, že si má každý vybrat tolik, aby zbylo na ostatní. Po vypěstování rostlin by měl pěstitel nechat část na sklizeň semínek a přebytky odnést zpět do semínkovny. Cílem komunity je také zachování starých místních krajových odrůd a šíření méně známých plodin a rostlin.

Iniciativa Semínkovna vznikla v České republice v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. V České republice už existuje na 40 podobných míst, která provází heslo Sázej, sdílej, sklízej. Na jiné, vědecké bázi funguje také odborná výměna semen mezi světovými botanickými zahradami, doplnila Vysloužilová.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist