https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostravske-zoo-se-podarilo-rozmnozit-vzacne-zelvy-hamiltonovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ostravské zoo se podařilo rozmnožit vzácné želvy Hamiltonovy

5.8.2023 17:31 | OSTRAVA (ČTK)
Mláďata vzácné želvy Hamiltonovy.
Mláďata vzácné želvy Hamiltonovy.
Foto | L. Bono / Zoo Ostrava
V ostravské zoologické zahradě se podařilo podruhé rozmnožit vzácné sladkovodní želvy Hamiltonovy. Dosud se vylíhly čtyři desítky mláďat a další mohou přibýt. Tyto asijské vodní želvy jsou v zahradách k vidění vzácně. Z českých zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad se chovají jen v Ostravě, uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.
 

Zoo Ostrava se chovu věnuje od roku 2010. Má jednu chovnou samici a tři samce. V lidské péči se želvy rozmnožují vzácně, v Ostravě se druhý odchov povedl po pětileté přestávce. Při prvním rozmnožení se podařilo odchovat čtyři mláďata. "V lednu jsme pozorovali páření. Samice pak v průběhu jara nakladla postupně tři snůšky v rozestupu jednoho měsíce a téměř všechna vejce byla oplozená," uvedl terarista Lucas Bono.

Vejce byla pokaždé odebrána do líhně a rozdělena do dvou skupin. "U želv je známo, že teplota okolí ovlivní, jakého pohlaví budou vyklubané želvičky. Část vajec tak byla inkubována při vyšší teplotě takzvaně na samice, část při nižší teplotě na samce. Po zhruba 40 až 50 dnech se začala klubat mláďata," doplnila mluvčí.

Mláďata po vylíhnutí měří zhruba čtyři centimetry a potravu začínají přijímat po vstřebání žloutkového váčku. "Krmíme je larvami pakomárů, nitěnkami a mikrocvrčky, zatímco dospělci dostávají rybičky, speciálně připravenou želatinovou směs s vyváženou živočišnou i rostlinnou složkou a hmyz," vysvětlil Bono. Mláďata jsou od narození samostatná a nezávislá na rodičích, nyní jsou odděleně v zázemí zoo, kde budou dorůstat, aby posílila záložní populaci v lidské péči.

Zoo želvy Hamiltonovy původně chovala v jednom z akvárií v chovatelsko-expozičním celku Čitván. Po vybudování nových akvárií v zázemí byly přestěhovány. V Červeném seznamu je želva vedena jako ohrožený druh. "Chov v lidské péči tak nabývá na stále větším významu a v budoucnu může být jedinou šancí, jak tento druh zachránit před úplným vyhubením na Zemi. V Evropě želvu chová 11 zoologických zahrad a celková populace čítá necelých 70 jedinců. V posledním roce se odchovy mláďat zdařily pouze ve třech zoo – v německém Lipsku a Halle a dále v Ostravě, kde se vylíhlo nejvíce mláďat," doplnila mluvčí.

Želva Hamiltonova obývá vody indického subkontinentu, její výskyt byl zaznamenán ve východním Pákistánu přes povodí řek Indus, Ganga a Brahmaputra v severní Indii až po Bangladéš na severovýchodě. Přesné počty v přírodě nejsou známy. Mezi hlavní příčiny jejího ohrožení patří nelegální obchod či proměna přirozeného prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist