V ostravské zoo uhynula koza kvůli plastovým sáčkům od návštěvníků
Poprvé zaznamenali ostravští chovatelé problém s plastovými sáčky před čtyřmi lety, kdy krátce po sobě uhynuly dvě kozy. Obě měly stejné příznaky: ulehnutí, křeče a nakonec úhyn. Lidé totiž granule z automatu dávají do sáčku a s ním pak vstupují do výběhu, zejména pak malé děti.
"Dychtivé kozy se ve snaze získat dobrotu vrhnou k dětem, a mohou tak spořádat granule i se sáčkem. Netušili jsme, že se to děje v takovém rozsahu," uvedl inspektor chovu Ivo Firla. Kozy jsou schopny se sáčky v těle žít dlouhou dobu. Sáčky se ale postupně nahromadí, zabírají velkou část bachoru a zvíře nakonec uhyne.
V zoo už takto uhynulo několik zvířat. "A to i přesto, že zoo před třemi lety změnila krmné granule. Jsou větší, takže automat jich vydá menší počet. Dávka se tak pohodlně vejde i do dětské ruky a není třeba sáčku. Výběhu koz a ovcí kamerunských věnují pracovníci zoo ve spolupráci s dobrovolnými pomocníky zvýšenou pozornost, aby se předcházelo překrmování zvířat, a hlavně krmení přineseným a mnohdy nevhodným krmením. Sáčky ale lidé evidentně používají dál," řekla mluvčí.
Připomněla, že s neukázněností návštěvníků se potýkají i ostatní zahrady. Lidé mnohdy krmí zvířata prakticky čímkoli, co najdou po kapsách. "Lidé si neuvědomují, že zvířata v zoo jsou krmena přesně podle jejich potřeb a uzpůsobení zažívacího ústrojí. Podáním nevhodné stravy mohou zvířatům ublížit, dokonce jim způsobit smrt. Mezi chovanými zvířaty je přitom řada velmi vzácných druhů, které jsou v přírodě ohrožené vyhubením," doplnila mluvčí. Zoo proto znovu apeluje na návštěvníky, aby nevkládali granule pro kozy do plastových sáčků a v žádném případě nekrmili jiná zvířata.
reklama