https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrove-u-macochy-vznikla-pro-deti-nova-lecebna-se-speleoterapii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostrově u Macochy vznikla pro děti nová léčebna se speleoterapií

25.2.2023 00:44 | OSTROV U MACOCHY (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | John commons / Wikimeda Commons
V Ostrově u Macochy na Blanensku je nová dětská léčebna se speleoterapií, tento týden ji slavnostně otevřeli. Stála 218 milionů korun. Sloužit bude pro děti od tří do 18 let, které trpí například astmatem, záněty dýchacích cest, atopickým ekzémem nebo alergiemi. Po téměř 40 letech nahradí starou budovu. Nabídne až trojnásobek míst, 78, poslouží dětem a u těch nejmenších i doprovodu. Zařízení využívá k léčbě klima Císařské jeskyně, kde je bezalergenní prostředí. První pacienty očekává v březnu.
 

Děti jezdí do léčebny na čtyřtýdenní pobyt. V jeskyni tráví dvě až tři hodiny denně aktivním tréninkem a odpočinkem, po zbytek času se prostor takzvaně čistí. "Krasová jeskyně, která pomáhá dětem, je dar, který jsme dostali od přírody. My k tomu přidáváme nové zázemí, které dnes otevíráme. Stojí tu moderní budovy s novým vybavením, škola, bazén s francouzskými okny a výhledem do krajiny a relaxační zóna kolem léčebny s dětským hřištěm," vyjmenoval hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Budova i prostory jsou převážně v bílé, aby nenarušovaly prostředí krasu a zapadly do okolí. Léčebna zahrnuje i stravovací a rehabilitační část, kde je kromě bazénu také sauna, podhájský aerosol nebo tělocvična. Ve zdravotnické části nechybí ambulance, vyšetřovna, izolace nemocných nebo sesterna. Provozní prostory mají šatny, sušárnu spacáků, zázemí i sklady.

Nová léčebna nahradí tu starou. "Je to 40 let, co byla postavena provizorní budova, kam chodily děti s chronickými nemocemi na tři až čtyři týdny. Docházely do jeskyně a byl to výzkum, který měl dokázat vliv jeskyně na zdraví dětí. Podařilo se to a v roce 1985 byla speleoterapie uznaná jako léčebná metoda. My jsme rádi, že se nyní z provizorní budovy stěhujeme do nové a krásné," uvedla Kateřina Bednaříková, ředitelka Jihomoravských dětských léčeben.

Kraj na stavbu využil i úvěr od Evropské investiční banky. "Projekt má nadregionální význam. Chtěl bych poděkovat bývalému vedení, protože to není projekt, který za dva roky naplánujete a zrealizujete, my jsme v něm jen pokračovali," řekl Grolich. Projekt vznikl za bývalé koalice vedené hnutím ANO.

Projekt získal druhé místo v kategorii Nejlepší počin ve veřejných zakázkách, ocenění Neplejtvák 2021 a zlato v soutěži Chytrá města 2021.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist