V Praze by se měl přestat plevel likvidovat chemicky
Praha 12 na svých pozemcích glyfosát nepoužívá od roku 2011, řekla místostarostka modřanské radnice a členka výboru Eva Tylová (za Piráty). Údržba veřejné zeleně je možná i bez chemie, například předsedkyně výboru Jana Plamínková (STAN) zmínila zařízení, kterým lze čistit chodníky pomocí horké vody a páry.
Přestat používat glyfosát se rozhodlo loni Brno, letos se odstraňování trávy z chodníků pomocí prostředku Roundup vyhýbá také Liberec. Olomoucká radnice v červenci zadala zpracování analýzy alternativního hubení plevelů. Na stole by ji měla mít do konce listopadu.
Stát loni plošný zákaz nejpoužívanějšího herbicidu Roundup schválil. Později od něho ustoupil a omezil zákaz na použití glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování obilovin a řepky.
Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky, o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.
Evropská komise na konci roku 2017 prodloužila licenci na používání glyfosátu o pět let. Komise to zdůvodnila prohlášením, že po důkladném posouzení všech dostupných údajů o glyfosátu dospěla k závěru, že neexistuje žádná spojitost mezi glyfosátem a rakovinou u lidí, jak se laická veřejnost obává.
reklama