V Praze se mají vysadit stromy do vyzděných kobek. Podle TSK je to schváleno dendrologem
V Jaselské ulici byly stromy kolem kmene zasypány lomovým prachem, který byl navíc udusán. V Branické ulici jsou pro stromy vyhloubené vyzděné kobky, které nabízejí kořenům stromu na první pohled velmi omezený prostor.
K oběma řešením se kriticky vyjádřil Institut plánování a rozvoje Prahy, který se snaží prosazovat pro zeleň přívětivé podmínky. Kritizují ho i krajinářští architekti, kteří poukazují na to, že pokud má strom být schopen vytvořit korunu, potřebuje mít také kořeny. Pokud mu to neumožníme, nelze od něj očekávat funkce, pro které stromy do měst sázíme: stín, zvlhčení vzduchu a ani to, že bude vypadat dobře.
Technická správa komunikací v Praze reagovala na dotaz Ekolistu k výsadbě v Branické ulici, k Jaselké se nevyjádřila. Podle ní je řešení výsledkem kompromisu mezi požadavkem na ochranu inženýrských sítí a požadavkem na výsadbu nových stromů.
„Navržené řešení pěstebního koše je zakotveno a odsouhlaseno dendrologem v projektové dokumentaci včetně návrhu, a také bylo toto řešení schváleno všemi dotčenými orgány a institucemi,“ popisuje Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací. Jestli se stromu může v tak omezeném prostoru dařit, záleží na celkovém záměru a postupu – velikosti stromů, jejich zapěstování i následné výživě.
Aby tyto stromy a hlavně jejich kořenový systém nezasahoval do vedení inženýrských sítí, což bylo požadavkem jednotlivých správců sítí, navrhla TSK osazení do „rabátek“ buď z betonových skruží nebo z bednění tvaru obdélníku, kdy dno je vyplněno propustným mezerovitým betonem.
„Toto kompromisní řešení se používá i v jiných případech a bez těchto úprav by nebylo možné dosáhnout souhlasu správců poduličních sítí v rámci projednávání stavebního povolení, následně provést jakoukoliv výsadbu stromů v této lokalitě a získat kladná stanoviska správců inženýrských sítí pro kolaudaci stavby,“ reagovala na kritiku Barbora Lišková.
V Jaselské ulici se dostal do popředí mlat, jehož použití je poměrně rozšířené. Nahrazují se jimi kameny nebo mříže kolem stromů, protože pod nimi se často hromadí odpadky. Jeho velkou nevýhodou ale je, že umožňuje velmi omezenou propustnost vzduchu a srážkové vody, kterých stromy mají ve městě nedostatek. Použité opatření prošetřovala i Česká inspekce životního prostředí na základě podnětu od místní občanky. Neshledala na něm nic nepatřičného.
Po vlně komentářů, kterou na sociální síti vyvolaly fotografie sporných realizací uveřejněné IPR Praha, doplnili jeho pracovníci širší kontext. „Za tento výsledek částečně zodpovídáme i my. Prozatím neexistuje jednotný manuál, který by jasně stanovoval, jak se zelení v Praze pracovat a i proto dochází k mnoha omylům. V jednoduché situaci proto není ani TSK Praha, které podobných rekonstrukcí denně začíná a ukončuje několik a v měřítku celé ulice se tak může rabátko jevit jako drobný detail,“ uvádí IPR na svém Facebookovém profilu.
IPR připravuje ve spolupráci s odborem ochrany prostředí standard, v němž budou uvedena možná řešení podmínek pro zeleň ve městě. Zároveň chce vytvořit koordinační platformu pro modrozelenou infrastrukturu. To by mělo městským institucím, mimo jiné i Technické správě komunikací, umožnit vybírat opatření, které budou pro zeleň ve městech příznivější.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Zbyněk Šeděnka
31.5.2021 10:39Karotka Z
1.6.2021 08:56 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJaroslav Řezáč
4.6.2021 09:31 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaRobert Jirman
31.5.2021 11:37Svatá Prostoto
31.5.2021 11:42Jinak ten mlat v Jaselský je slušný humus.
Karotka Z
1.6.2021 08:53 Reaguje na Svatá ProstotoMilan Obenaus
31.5.2021 11:45Jirka Černý
31.5.2021 12:39Anežka M
31.5.2021 14:52Petr
31.5.2021 16:27Pepa
1.6.2021 10:12 Reaguje na PetrKarotka Z
1.6.2021 08:26Pavel Jeřábek
3.6.2021 00:42Specializovaná zahradnictví vypěstují velké tak 40 leté stromy s tím, že budou upravovat kořenový systém, aby se vešel do nádob.
Potom stromy přivezou, a na deset let je zasadí do ulic. Aby nespadly, zakotví je speciálními úchyty do betonových květináčů.
Za deset let je vymění a zkusí je "rozdýchat" pro další výsadby a nebo je rovnou proženou štěpkovačem.
Politici to ze společného zaplatí, protože za kousek zeleného v ulicích budou mít víc bodů, než za boj s korupcí.
Myslíte, že je to velká fantazie?
Asi ano - víc věřím, že v ulicích budeme chodit až se ochladí - ti co budou mít peníze si budou najímat nosiče slunečníků.
Ale teď trochu vážněji - mám pocit, že stromy v nádobách jsou na Smetanově nábřeží a a už nějaké desetiletí.
Pokud to obce a správci ulic vezmou za dobrý konec, tak ty stromy tam mohou žít stejně dobře, jako nám rostou rostliny v květináčích. A za podmínky stejných pravidel - výměna půdy, závlaha, hnojení.
Potom si někdo sedne, vezme tužku a třeba spočte, že lepší bude dát do betonových koryt (kolektorů) inženýrské sítě, než cpát a draze udržovat stromy v malých květináčů.
Radim Polášek
4.6.2021 07:55U toho vyzdění je velká otázka, jak je to pevné. Pokud to je pevné, udrží se tam pouze velmi malé stromky, kterým bude ten objem půdy stačit. A které jsou hodně odolné i proti vyschnutí i proti stání vody za silných dlouhodobých srážek i proti všelijakému zasolení té půdy či znečištění jinými na ulici se vyskytujícími chemikáliemi.
Pokud to vyzdění nebude pevné, nejpíš ho kořeny stromů roztrhají a potom strom poroste, jako by to vyzdění nebylo.
Lukas B.
4.6.2021 14:44to je logický důsledek naprostého a nesmyslného adorování městských stromů, kdy pro stavbu přeložek sítí je nutno absolvovat dlouhé povolovací martyrium ke kácení. to nemluvím o zdravých staletých lípách, ale o pitomých proschlých neudržovaných náletech. mají-li mít stromy ochranu jako sítě, budou se sítě bránit stromům podobnými způsoby.
Břetislav Machaček
6.6.2021 17:19vláhy a jejich dávkování. Cena jednoho stromu s technologií na úrovni
baráku, ale co, s dotací se to přece vyplatí. Nakopat zadky vyjde ale
levněji jak těm zastáncům, tak i těm odpůrcům. Než postavit kolektory,
tak budeme stavět kobky a vany pro zeleň. Moudré toť rozhodnutí ekologů
pěstující maximálně muškáty na parapetu!!!