https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-botanicke-zahrade-mohou-lide-obdivovat-barevny-cykas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské botanické zahradě mohou lidé poprvé obdivovat barevnou šištici cykasu Encephalartos ferox

14.8.2020 11:57 | PRAHA (ČTK)
Rostlinný druh patří podle Rybky k nejoblíbenějším mezi pěstiteli cykasů. Jsou to totiž většinou majestátní rostliny s největší rozmanitostí vzhledu listů i šištic.
Rostlinný druh patří podle Rybky k nejoblíbenějším mezi pěstiteli cykasů. Jsou to totiž většinou majestátní rostliny s největší rozmanitostí vzhledu listů i šištic.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V botanické zahradě v pražské Troji se na dvacetiletém cykasu druhu Encephalartos ferox poprvé vytvořila oranžově zbarvená šištice. Jedná se o kurátorský úspěch, uvedla za Botanickou zahradu hlavního města PR konzultantka Darina Miklovičová.
 

"Rostlina obvykle zůstává v zázemí, ale nyní je vystavena v Ornamentální zahradě nedaleko vchodu na okraji Pineta. Je zajímavým zpestřením probíhající výstavy jehličnanů, protože cykasy také patří do rodiny nahosemenných rostlin a jsou s jehličnany vzdáleně příbuzné," uvedl náměstek zahrady pro odbornou činnost Vlastimil Rybka.

Rostlinný druh patří podle Rybky k nejoblíbenějším mezi pěstiteli cykasů. Jsou to totiž většinou majestátní rostliny s největší rozmanitostí vzhledu listů i šištic.

Encephalartos ferox se vyznačuje tuhými ostnitými listy šedozelené barvy. Kmen rostliny dorůstá až do výše dvou metrů, stejně dlouhé jsou i listy.

Rod Encephalartos zahrnuje 63 druhů a je tedy po rodu cykas druhým nejpočetnějším cykasovým rodem. Roste především v jižní Africe, Nigérii a jižním Súdánu. Název rodu je odvozen z řečtiny a volně jej lze podle náměstka přeložit jako "chléb v hlavě". Dřeň těchto cykasů se totiž používá k získání mouky.

Venkovní expozice trojské Botanické zahrady jsou pro veřejnost podle informací na webu otevřené denně od 09:00 do 19:00 hodin. Vstupné do venkovních expozic pro dospělou osobu činí 100 korun. V areálu lze navštívit například Pivoňkovou louku, Japonskou zahradu, expozici Středomoří, vinici svaté Kláry nebo skleník Fata Morgana.

Botanická zahrada v Troji byla založena v roce 1969. Venkovní expozice se rozkládají na ploše téměř 25 hektarů. V areálu mohou návštěvníci vidět 15.000 druhů stromů a květin.

Návštěvnost botanické zahrady v posledních letech stoupala. Zatímco v roce 2012 ji navštívilo 271 tisíc lidí, v roce 2018 to bylo o 100 tisíc více. Výnosy ze vstupného tvoří zásadní položku vlastních příjmů organizace, vyplývá z výroční zprávy na webu zahrady.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist