https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoo-se-vylihla-vzacna-zelva-rodice-pochazi-ze-zabavene-zasilky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské zoo se vylíhla vzácná želva, rodiče pochází ze zabavené zásilky

2.7.2021 14:18 | PRAHA (ČTK)
Mládě želvy ostnité se podle chovatelů natolik liší od svých rodičů, že vypadá jako úplně jiný druh. "Zatímco dospělá želva ostnitá má krunýř hladký, mládě má na krunýři tři obranné linie ostnů.
Mládě želvy ostnité se podle chovatelů natolik liší od svých rodičů, že vypadá jako úplně jiný druh. "Zatímco dospělá želva ostnitá má krunýř hladký, mládě má na krunýři tři obranné linie ostnů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Praha
V pražské zoologické zahradě se vylíhla ohrožená želva ostnitá. Její rodiče získala zoo v roce 2002 ze zabavené zásilky z lodi v Hongkongu, která zvířata určená ke konzumaci převážela do Číny a Macaa. Zhruba tři týdny staré mládě váží nyní necelých 50 gramů a chovatelé o ně pečují v zázemí zahrady. ČTK o tom dnes informovala mluvčí zoo Lucie Dosedělová.
 

Mládě želvy ostnité se podle chovatelů natolik liší od svých rodičů, že vypadá jako úplně jiný druh. "Zatímco dospělá želva ostnitá má krunýř hladký, mládě má na krunýři tři obranné linie ostnů. Samice totiž kladou běžně jen jedno vejce, a protože je mládě měkké a mohlo by být snadným cílem pro predátory, je jeho krunýř opatřen velmi špičatými ostny. Ty pak při dospívání mizí," uvedl kurátor plazů Petr Velenský.

Želva ostnitá je ohroženým druhem, a to především kvůli hromadnému lovu pro maso. Ve volné přírodě žije samotářsky v horských potocích jihovýchodní Asie a nemá ráda horko. Při odchovu je vejce podle Velenského třeba uchovávat ve střídavé teplotě v rozmezí od 24 do 29 stupňů Celsia. Zárodek se vyvíjí skoro čtyři měsíce a při jakémkoli narušení optimálních podmínek odumírá.

Návštěvníci mohou tyto želvy sledovat v pavilonu šelem a plazů. Jde o mláďata z roku 2012, která jsou více zvyklá na přítomnost člověka. "Jejich rodiče chováme v naprostém klidu v zázemí pavilonu Indonéské džungle,“ dodal Velenský.

Záchranu dehydratovaných, hladových a často i zraněných želv ze zabavené zásilky v Asii organizovala v roce 2002 Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. Části se ujala i pražská zoo, která v té době připravovala otevření pavilonu Indonéská džungle. Stala se první zahradou, které se podařilo tyto zachráněné jedince rozmnožit. Současné mládě je již osmým, které se od té doby v Troji vylíhlo.

V Hongkongu byla na konci roku 2001 zabavena zásilka 10.000 želv osmi druhů. Kdyby kontraband nebyl odhalen, skončily by želvy pravděpodobně na talíři čínských labužníků. Byly několik týdnů bez potravy i bez vody, napěchované v malém prostoru. Po úředních jednáních se podařilo najít nový domov v Evropě desetině ze zabavených zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist