https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazskem-karolinu-probiha-vystava-o-ceskych-vypravach-k-pramenum-amazonky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražském Karolinu probíhá výstava o českých výpravách k pramenům Amazonky

8.5.2021 00:59 | PRAHA (ČTK)
Poslední výzkumy potvrdily, že hlavním pramenem Amazonky je řeka Carhuasanta. Peruánská vláda pak Janskému za jeho činnost udělila zlatý řád a šlechtický titul. Ilustrační foto
Poslední výzkumy potvrdily, že hlavním pramenem Amazonky je řeka Carhuasanta. Peruánská vláda pak Janskému za jeho činnost udělila zlatý řád a šlechtický titul. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | NASA / Wikimedia Commons
Úspěchy českých vědců při cestě za objevením pramenů Amazonky mohou lidé od čtvrtka zhlédnout na výstavě v pražském Karolinu. Koná se u příležitosti 20. výročí českých expedic k nejdelší řece na Zemi. Výstava potrvá do 25. června. Vstup bude zdarma denně mezi 10:00 a 18:00 s podmínkou dodržení aktuálních epidemických opatření. V současné době je maximální počet návštěvníků 30, povinné jsou roušky a rozestupy dva metry, informoval mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.
 

Kurátorem výstavy je geograf a hydrolog Bohumír Janský, který ve druhé polovině 90. let zamířil s expedicemi do Peru a vydal se tam do And po stopách Amazonky. Návštěvníci v Karolinu budou moct zhlédnout řadu výstavních panelů mapujících 20 let, jež od výprav uplynuly.

Janský se vydal do Peru třikrát. První expedice v roce 1995 nesla označení Studentská expedice Peru ´95. Její členové se věnovali především filmování rozmanitých přírodních regionů a dávných kultur. Při následujících dvou expedicích, nazvaných Hatun Mayu 1999 a Hatun Mayu 2000, Janský se svým týmem dokázal, že Amazonka nemá jediný pramen, ale že se jedná o pramennou oblast na severním úpatí pohoří Cordillera Chila. Poslední výzkumy potvrdily, že hlavním pramenem Amazonky je řeka Carhuasanta. Peruánská vláda pak Janskému za jeho činnost udělila zlatý řád a šlechtický titul.

Výstava vznikla ve spolupráci Univerzity Karlovy a její přírodovědecké fakulty s ministerstvem kultury, Národním muzeem a dalšími partnery. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách magazínu UK Forum, kde je rovněž ke zhlédnutí virtuální prohlídka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist