V řekách je nejméně vody přinejmenším za posledních 33 let, varuje WMO
V řekách, které jsou napájeny ledovci, sice hladina zpočátku roste, protože led taje a odtéká, vysvětlil podle agentury DPA ředitel hydrologického oddělení WMO Stefan Uhlenbrook. Když ale ledovce zmizí, má to pro řeky dramatické důsledky. Lidé se na to podle Uhlenbrooka musí připravit, a to jednak budováním vodních nádrží, ale především obezřetnější spotřebou mizejících zdrojů.
Ne všechny řeky jsou postiženy stejně. V oblasti Mississippi, v Amazonii nebo v asijských řekách Ganga, Brahmaputra a Mekong bylo loni méně vody, než by odpovídalo dlouhodobému průměru. Naopak ve východní Africe, na severu Nového Zélandu, na Filipínách a v severní Evropě bylo vody více, uvádí WMO.
"Voda je kanárkem v uhelném dole klimatické změny," řekla generální tajemnice WMO Celeste Sauloová s narážkou na dřívější praxi, kdy byli kanárci v klecích umísťováni v uhelných šachtách, kde sloužili jako specifické "signalizační zařízení", neboť při zvýšené koncentraci potenciálně smrtícího oxidu uhelnatého upadli do bezvědomí dříve než lidé.
"Dostáváme nouzové signály ve formě stále extrémnějších dešťových srážek, záplav a sucha, které silně zatěžují život, ekosystémy a ekonomiky," dodala Sauloová.
Podle údajů OSN nejméně 3,6 miliardy lidí, tedy více než 40 procent světové populace, nemá dostatek vody nejméně jeden měsíc v roce. Podle modelových propočtů by počet takových lidí mohl do roku 2050 stoupnout na pět miliard.
Zpráva WMO dokumentuje vodní stavy v jezerech a řekách, vlhkost půdy a měření ledovců a sněhu. Některé země ale údaje neposkytly. V takových případech je WMO nahrazuje modelovými propočty.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Richard Vacek
7.10.2024 17:49No a přijdou klimatičtí alarmisté a co platilo už neplatí.
Petr Elias
7.10.2024 19:03 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
7.10.2024 20:48 Reaguje na Petr EliasPopravdě jsme v době meziledové a přesně tam směřujeme, aspoň střední a severní polohy severní polokoule.
Čím více taje, prší, tím více se mořská voda ředí.
Pokud se oceány oteplují, tak zároveň také dříve zamrzají, dokonce dříve, než studená voda.
Jaroslav Řezáč
7.10.2024 20:51 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTento jev znal již Aristoteles: obyvatelé Pontu (Turecko) při zimním rybolovu nejdříve rozlili větší množství horké vody kolem děr vysekaných do zamrzlého jezera, a pak si v rychle vznikajícím ledu upevnili své rákosové udice.
Po něm se problémem tuhnutí horké vody zabýval v zimě roku 1461 Giovanni Marliani. V mrazivý den vzal po čtyřech uncích vařící a studené vody, a podívejme – vařící voda zmrzla dříve! A pak tento jev potvrdil i René Descartes.
Koncem šedesátých let minulého století si tanzanský školák Erasto Mpemba všiml, že při časté výrobě zmrzliny ve školní kuchyňce výchozí směs (jejíž nedílnou součástí bylo horké převařené mléko) "zmrzne" rychleji, jestliže se dá do mrazáku ihned
Tonda Selektoda
7.10.2024 20:36Je tedy lidstvo vino za klimatickou změnu? Ano! Aniž by si to kdo kdysi uvědomoval, při průmyslové revoluci, ji "poháněly" parní stroje. Manufaktury, továrny, elektrárny, železnice i paroplavba, byly hnány silou páry a uhlí a to bez opatření na omezení emisí prachu, popílku a oxidů síry, obsažené v uhlí. Lidstvo tedy, již v té době, ovlivňovalo klima - směrem k jeho ochlazování. Po cíleném omezení znečišťování ovzduší v nedávné minulosti, se klima na Zemi vrací k normálu - otepluje se.
Nejde tedy o žádný oxid uhličitý, ani o kravské pšouky, ale o elementární fyziku. Souhlasu netřeba...