https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-roce-2060-budou-mit-smrkove-lesy-u-nas-problem-varuje-hnuti-duha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V roce 2060 budou mít smrkové lesy u nás problém, varuje Hnutí DUHA

21.3.2018 16:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Až čtyři pětiny dnešní rozlohy smrkových lesů budou v roce 2060 nevhodné pro pěstování právě tohoto druhu stromu.
Až čtyři pětiny dnešní rozlohy smrkových lesů budou v roce 2060 nevhodné pro pěstování právě tohoto druhu stromu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Až čtyři pětiny dnešní rozlohy smrkových lesů budou v roce 2060 nevhodné pro pěstování právě tohoto druhu stromu. Stav českých lesů se navíc v důsledku klimatické změny rychle zhoršuje. Jinými slovy: hrozí jim plošný kolaps. Dokládá to mapa z vědecké studie Mendelovy univerzity založená na porovnání s obdobím 1961-1990. Jak takový kolaps vypadá, můžeme v současnosti sledovat na severní Moravě. S tímto varovným upozorněním se Hnutí DUHA připojuje k dnešnímu Mezinárodnímu dni lesů.
 

„Českým lesům hrozí kolaps. Na Severní Moravě již probíhá největší katastrofa lesů v posledních dvou stoletích, jen loni zde rozsah kalamitní těžby přesáhl rozsah těžby na Šumavě po orkánu Kyrill za pět let," říká Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA. "Zdravotní stav lesů se kvůli změně klimatu rychle zhoršuje, nesmíme dovolit, aby došlo k nejhoršímu. Navíc ochrana divoké přírody dává smysl pouze pokud v Česku bude dostatek zdravých lesů.“

Na základě analýzy budoucího vývoje klimatu vědci předpokládají, že vhodné klimatické podmínky pro smrk budou za 40 let na rozloze pouhých 20 % stávajících smrkových porostů. Především v horských oblastech České republiky. Na zbytku, tedy na 80 % území, mohou v rozsáhlé míře hynout. Přestože se budou smrky na měnící klima adaptovat, autoři upozorňují, že řadu současných porostů smrku se již nepodaří dopěstovat do mýtního věku. Přesto je smrk stále nejvysazovanějším stromem u nás, upozorňuje Hnutí DUHA.

Studie Čermák, P., Mikita, T. a J. Kadavý. 2017. Budoucnost hospodaření se smrkem v období předpokládaných klimatických změn. Lesnická práce. 2017/3.
Studie Čermák, P., Mikita, T. a J. Kadavý. 2017. Budoucnost hospodaření se smrkem v období předpokládaných klimatických změn. Lesnická práce. 2017/3.
Zdroj | Hnutí DUHA

Hynutí lesů na velké části České republiky je pozvolný a nenápadný proces, který má ovšem už teď, především právě ve smrkových porostech, výrazné dopady. V minulosti nevhodně vysázené smrkové monokultury v nižších a středních polohách České republiky nejsou odolné a s postupující změnou klimatu a letním suchem se jejich obranyschopnost dále snižuje. Hromadně je napadá například kůrovec nebo houba václavka. Problém je také často způsob, jakým probíhá těžba usychajících porostů.

Pro zachování lesů na velké části České republiky je nezbytné nejen snížit emise skleníkových plynů, ale hlavně po vzoru Bavorska či Rakouska vrátit do nižších a středních nadmořských výšek přirozenější, listnatý a různověký les. Ten bude vůči změnám klimatu odolnější a stejný postup zároveň doporučuje i zmíněná studie. Ke krokům zmírňujícím blížící se rozpad monokultur už více než deset let vybízejí nejen neziskové organizace, ale ve svém prohlášení i více než 240 českých odborníků a vědců.

Mezinárodní den lesů byl vyhlášený na shromáždění OSN v roce 2012. Oslavy Mezinárodního dne lesů dnes probíhají po celém světě - mimo jiné například ve Švýcarsku, na Novém Zélandu nebo v USA. Hlavním účelem Mezinárodního dne lesů je zvýšení povědomí o významu všech typů lesních ekosystémů pro udržitelný rozvoj.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Škrdla

21.3.2018 21:57
Mám takový pocit, že problém smrku se řeší minimálně 5 minut po 12, ale lepší pozdě než vůbec.
Je trochu naivní myslet si, že omezení emisí skleníkových plynů může zvrátit proces klimatických změn, který byl nastartován. Může jej pouze zmírnit.
Nehledě na to, že se jedná o součást soukolí. Nezanedbatelný vliv na změnu klimatu má likvidace lesů, zejména v rozvojových zemích a následné rozšiřování pouští. Na co se někdy zapomíná je lavinový efekt, např. zvýšením teploty v severských oblastech dochází k tání permafrostu, a tím se do ovzduší dostává nezanedbatelné množství skleníkových plynů navíc.
Další záludnost je těžká predikce toho, co ve skutečnosti nastane. Přiznejme si, počasí se dá rozumně předpovědět tak na týden, ale např. na 20 nebo 40 let do předu, to už je trochu těžší oříšek. Může se stát, že v té době tady budou podmínky jako teď ve Středomoří, nebo vlivem tání v Antarktidě dojde k změně proudění a Evropu zasáhne malá doba ledová.
Z těchto důvodů je nezbytná druhová a věková pestrost, tady bych viděl východisko. Zásadní chyba je nahradit chřadnoucí smrk pouze 1 nebo 2 dřevinami, které jsou teď perspektivní, ale třeba za 20 let už nebudou. Jinak řečeno, čím více druhů, tím je větší šance, že se některý z nich vyrovná s měnícími se podmínkami.

Odpovědět
JS

Jan Skalík

22.3.2018 14:20 Reaguje na Jan Škrdla
Vážený pane Škrdlo, děkuji za Vaše vyjádření, s kterým se ztotožňuji. Ve včerejším upozornění Hnutí DUHA jsme netvrdili, že pro řešení stavu českých lesů se stačí pouze soustředit na omezení skleníkových plynů. Ve včerejší zprávě zaznělo, že řešení příčin změny klimatu je pro zdraví českých lesů důležité - a důležité je i to, abychom české lesy začali na změnu klimatu připravovat. Zcela se pak shodujeme i v tom, že je třeba posílit druhovou a věkovou pestrost lesů. Více informací k tomu ostatně naleznete i na našem webu. Přeji Vám pěkný den.
Odpovědět
reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist