https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-srncim-dole-v-jablonci-nad-nisou-dokoncili-soustavu-tuni-ktera-zadrzi-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Srnčím dole v Jablonci nad Nisou dokončili soustavu tůní, která zadrží vodu

22.4.2023 01:47 | JABLONEC NAD NISOU (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Soustavu tůní, která pomůže zadržet a zpomalit vodu při deštích, dokončili v Srnčím dole v Jablonci nad Nisou. Na projekt zhruba za milion korun získal spolek Milujeme Jizerky po 400 000 korunách od města Jablonec nad Nisou a z dotačního programu Libereckého kraje, zbylé peníze si zajistil sám. Radnice chce se spolkem na rozvoji cenného území dál spolupracovat, řekla ČTK náměstkyně primátora Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj).
 

Cílem projektu bylo zadržet dešťovou vodu v soustavě sedmi zasakovacích tůní, zvýšit biodiverzitu a zlepšit biologickou stabilitu území. "My jsme tam byli při tom, když ten projekt začínal, a den před tím byla velká průtrž mračen, spadlo tam hodně vody a celá cesta od Kauflandu dolů byla plná písku a vody, opatření by tomu teď mělo bránit a umožnit nám rozvíjet v Srnčím dole různé aktivity," doplnila Hamplová. Součástí projektu jsou podle ní také lavičky, informační cedule a v plánu je v lokalitě také workoutové hřiště.

Lesní sportoviště Srnčí důl bylo pýchou jabloneckých atletů, v posledních letech ale chátralo a podepsalo se něm také sucho a nedostatek vláhy. "Chceme, aby oblast Srnčího dolu byla znovu přístupným a příjemným místem pro lidi, kteří si sem půjdou třeba zasportovat nebo užít hezké odpoledne v přírodě," doplnil za spolek jeden z jeho zakladatelů Daniel Honzig. Cílem podobných projektů je ale podle něj také zmírnění rizika záplav v obydlených oblastech v podhůří Jizerských hor.

V minulých týdnech v lokalitě technika hloubila sedm nových tůní a soustavu zasakovacích pásů, které pomohou při záchytu dešťové vody a jejímu rozvedení do celé oblasti. "Půda se díky tomu také stává úrodnější, zarůstá zelení a vytváří ideální prostředí pro život vzácných druhů rostlin a živočichů, které dnes oblast kvůli suchu postrádá. Navíc zadržíme přibližně 20 milionu litrů vody ročně, která by jinak odtekla z místa pryč," dodal Honzig. V Jablonci nejde o první akci spolku, loni na podzim třeba sázeli stromy právě v Srnčím dole směrem na Rádlo.

Spolek Milujeme Jizerky založili dva jablonečtí rodáci Stanislav Dubský a Daniel Honzig, které spojila láska k přírodě a Jizerským horám. Cílem spolku je snaha o zachování krás Jizerských hor pro další generace a propojení lidí s přírodou. Spolek se zaměřuje na projekty pro zadržení vody v krajině, od sázení stromků až po rekultivaci míst poškozených těžkou lesní technikou. Za dobu svého působení členové spolku a dobrovolníci vysázeli víc než 3000 stromů v Jizerských horách a jejich podhůří.

Díky spolku vznikla také edukační stezka v Hejnicích, v oblasti Kateřinek se podařilo zrekultivovat bezmála kilometr dlouhou přibližovací linku, po níž se v minulosti pohybovala těžká technika při těžbě dřeva, i přilehlé vytěžené holiny. Díky rozrušení terénu teď lokalita dokáže zadržet až čtyři miliony litrů dešťové vody ročně a významně tak pomáhá v boji se suchem. Dubský a Honzig se také snaží poučit návštěvníky hor o výhodách udržitelného turismu a pomáhají s úklidem v přírodě. Každoročně také pořádají takzvané Dobrotýdny, při nichž se už podařilo získat přes 150.000 korun pro handicapované.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist