V Srnčím dole v Jablonci nad Nisou dokončili soustavu tůní, která zadrží vodu
Cílem projektu bylo zadržet dešťovou vodu v soustavě sedmi zasakovacích tůní, zvýšit biodiverzitu a zlepšit biologickou stabilitu území. "My jsme tam byli při tom, když ten projekt začínal, a den před tím byla velká průtrž mračen, spadlo tam hodně vody a celá cesta od Kauflandu dolů byla plná písku a vody, opatření by tomu teď mělo bránit a umožnit nám rozvíjet v Srnčím dole různé aktivity," doplnila Hamplová. Součástí projektu jsou podle ní také lavičky, informační cedule a v plánu je v lokalitě také workoutové hřiště.
Lesní sportoviště Srnčí důl bylo pýchou jabloneckých atletů, v posledních letech ale chátralo a podepsalo se něm také sucho a nedostatek vláhy. "Chceme, aby oblast Srnčího dolu byla znovu přístupným a příjemným místem pro lidi, kteří si sem půjdou třeba zasportovat nebo užít hezké odpoledne v přírodě," doplnil za spolek jeden z jeho zakladatelů Daniel Honzig. Cílem podobných projektů je ale podle něj také zmírnění rizika záplav v obydlených oblastech v podhůří Jizerských hor.
V minulých týdnech v lokalitě technika hloubila sedm nových tůní a soustavu zasakovacích pásů, které pomohou při záchytu dešťové vody a jejímu rozvedení do celé oblasti. "Půda se díky tomu také stává úrodnější, zarůstá zelení a vytváří ideální prostředí pro život vzácných druhů rostlin a živočichů, které dnes oblast kvůli suchu postrádá. Navíc zadržíme přibližně 20 milionu litrů vody ročně, která by jinak odtekla z místa pryč," dodal Honzig. V Jablonci nejde o první akci spolku, loni na podzim třeba sázeli stromy právě v Srnčím dole směrem na Rádlo.
Spolek Milujeme Jizerky založili dva jablonečtí rodáci Stanislav Dubský a Daniel Honzig, které spojila láska k přírodě a Jizerským horám. Cílem spolku je snaha o zachování krás Jizerských hor pro další generace a propojení lidí s přírodou. Spolek se zaměřuje na projekty pro zadržení vody v krajině, od sázení stromků až po rekultivaci míst poškozených těžkou lesní technikou. Za dobu svého působení členové spolku a dobrovolníci vysázeli víc než 3000 stromů v Jizerských horách a jejich podhůří.
Přečtěte si také |
Martin Rathan: Koupil jsem si pozemek a vybudoval na něm mokřadyDíky spolku vznikla také edukační stezka v Hejnicích, v oblasti Kateřinek se podařilo zrekultivovat bezmála kilometr dlouhou přibližovací linku, po níž se v minulosti pohybovala těžká technika při těžbě dřeva, i přilehlé vytěžené holiny. Díky rozrušení terénu teď lokalita dokáže zadržet až čtyři miliony litrů dešťové vody ročně a významně tak pomáhá v boji se suchem. Dubský a Honzig se také snaží poučit návštěvníky hor o výhodách udržitelného turismu a pomáhají s úklidem v přírodě. Každoročně také pořádají takzvané Dobrotýdny, při nichž se už podařilo získat přes 150.000 korun pro handicapované.
reklama