V úterý bude uhelná komise, konec uhlí v ČR asi stanoví na 2038
"Zatím nechci předbíhat, jestli bude oznámen termín. Důležitější, než samotné datum, bude celý jízdní řád útlumu. Pracujeme se třemi scénáři 2038, 2033, 2043. Klíčové bude, jak se podaří namodelovat energetický mix, a to po celou dobu, ode dneška, až ke klíčovému termínu. Ten musí být ve vazbě na technologické a ekonomické možnosti," napsal ČTK ministr.
"Nejvíce reálný je rok 2038. Definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo," citovaly tento týden Havlíčka Hospodářské noviny. V červnu po zasedání komise v Prunéřově na Chomutovsku ministr uvedl, že postup útlumu těžby uhlí bude stanoven do konce letošního roku. Dřívější odklon od uhlí prosazují ekologové. "Ekologické organizace v uhelné komisi prosazují, aby byla poslední uhelná elektrárna v ČR odstavena v roce 2030 a do roku 2035 jí následovala i poslední uhelná teplárna," řekl v červnu člen komise Jan Rovenský (za Greenpeace).
"Zásadní je nejen stanovení roku, kdy ČR s uhlím skončí, ale i kdy začne jeho útlum a jak rychle se bude uskutečňovat. Bohužel, ani jedna z nyní projednávaných variant nepočítá s tím, že by vláda uhelné elektrárny jakkoliv omezovala před rokem 2029. To považujeme za zcela nepřijatelné. Zvlášť když chce být ČR v této dekádě ambicióznější ve snižování emisí skleníkových plynů, jak potvrdil ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO)," uvedl v dnešní společné tiskové zprávě organizací Greenpeace, Hnutí Duha a Zelený kruh Rovenský.
Havlíček minulý týden ve svém pořadu na kanále YouTube připustil, že i po rozhodnutí uhelné komise o jízdním řádu a datu odklonu od uhlí v ČR může nastat situace, která celý proces urychlí. "Může nastat situace B, která je o tom, že všechno může být s ohledem na ceny emisních povolenek, které se dnes šplhají nahoru a už jsou na 30 eurech (820 Kč za tunu oxidu uhličitého), svým způsobem i rychlejší. To znamená, že se bude třeba odstavovat rychleji. Nikoliv proto, že o tom rozhodne uhelná komise, ale prostě proto, že se to těm aktérům, podnikatelům v oblasti prostě nevyplatí," uvedl. Emisní povolenky platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry. Před několika lety byla jejich cena téměř na nule.
Z loňských dat Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi (IETA) vyplývá, že uhelné elektrárny už nemá deset evropských států, další země jejich odstavení plánují nebo o něm uvažují. Podle IETA už uhelné zdroje z evropských států neprovozuje Belgie, Estonsko, Island, Kypr, Litva, Lotyško, Lucembursko, Malta, Švýcarsko a Norsko. Dalších 12 států plánuje podle organizace odklon od uhlí v příštích letech - do 2022 Švédsko a Francie, do roku 2025 Irsko, Itálie, Rakousko a Británie, do roku 2029 Nizozemsko, do roku 2030 Dánsko, Finsko, Portugalsko a Španělsko, a do roku také 2038 Německo. Polsko ukončí těžbu uhlí v roce 2049, dohodla se letos v září tamní vláda s odbory.
Česká uhelná komise, byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády Předsedají jí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a Havlíček. Má 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka nebo vedoucí energetického programu ekologického Hnutí Duha Jiří Koželouh.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Pavel Hanzl
19.10.2020 09:47To je příšerná představa, to budeme za špinavce celé Evropy!!
Hlavně cena elektřiny z uhláků je dnes už nejvyšší a ještě výrazně vzroste. Takže pro nás bude daleko výhodnější nakupovat ze zahraničí a svoji elektřinu prodávt pouze jako špičkovou (za normální cenu je neprodejná), jenže naše uhláky rozhodně špičkové nejsou, co s nimi, když fouká a svítí??
Já myslím, že budou stejně zařezány na ekonomice provozu a neplnění emisních limitů, i v Číně mají nové uhláky (což jsou skoro všechny) nižší exhalace než naše.
Problémem je, že u nás není čím je nahradit, ani po roce 38.
Miroslav Vinkler
19.10.2020 10:03Předpokládám, že v té době už bude prokázána nesmyslnost OZE v masovém měřítku a bude probíhat výstavba 4-5 JE, které nám zajistí klidný spánek.
Pavel Hanzl
19.10.2020 11:00 Reaguje na Miroslav VinklerA kde proboha seberete 4-5 JE, když v roce 38 má být zprovozněn jen jeden blok nahrazující polovinu JE Dukovany?
Ta je už dnes trochu starší, než fve panel, takže je na odstavení.
Jaroslav Studnička
19.10.2020 10:26Nicméně, nemyslím si, že bychom v ČR dokázali odejít od uhlí nějak zásadně dříve než v Německu, když Německo zahájilo svoji Energiewende již v roce 2011.
Pavel Hanzl
19.10.2020 11:04 Reaguje na Jaroslav StudničkaNěmecko se zbavilo svých JE, takže jejich pozice je x násobně těžší, nicméně my jsme na tom hůře, protože vůbec nevíme, čím uhláky nahradíme. Na rozdíl od Němců, ti v tom mají jasno.
Lukas B.
19.10.2020 11:39 Reaguje na Pavel Hanzlostatně soudím, že pálit plyn, ropu a uhlí ve stacionárních zdrojích je krátkozraká hloupost, kromě toho, že je to surovinová základna pro chemický průmysl, je to zaím nenahraditelné palivo (surovina pro výrobu paliva) pro dopravu (plyn, nafta/benzín, uhelný benzín, svítiplyn...)
Pavel Hanzl
19.10.2020 22:48 Reaguje na Lukas B.To, co píšete platí dnes, bude to platit částečně ještě pár let ale do roku 30 bude situace už úplně jiná.
Fofrníky i fve dnes vyrábí v normálních zemích skoro 50% energie, polovina států Evropy už vypnula uhláky úplně a do roku 25 zbyde jen pár špinavců.
Technicky nic nebrání tomu, aby se energetika (i doprava) převexlovala kompletně na OZE.
Pavel Dudr
19.10.2020 12:27https://pravyprostor.cz/hlavni-pricinou-otepleni-v-cesku-je-odsireni-elektraren/
Pavel Hanzl
19.10.2020 13:31 Reaguje na Pavel DudrTakže se máme zamořit prachem a kyselinou sírovou, aby tu byla kosa. Voni sou hlava, pane vachmajstr.....