https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zajezdskem-zooparku-snesla-vejce-kriticky-ohrozena-zelva-barmska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zájezdském zooparku snesla vejce kriticky ohrožená želva barmská

4.1.2024 17:52 (ČTK)
Želva barmská v Zooparku Zájezd.
Želva barmská v Zooparku Zájezd.
Zdroj | Zoopark Zájezd
Kriticky ohrožená želva barmská snesla ve středu v zájezdském zooparku deset vajec. Chovatelé s nimi zkouší dvě různé strategie pro úspěšný odchov. Želva barmská byla od 80. let považovaná za vyhynulou v přírodě, nyní se ji daří postupně navracet, uvedl kurátor zooparku Jiří Marek mladší.
 

Snůšku pracovníci zooparku našli ve středu při kontrole zvířat. "Bylo vidět, že je substrát v nádrži se želvami přehrabaný. To značí, že samice přes noc hledala vhodné místo pro snesení vajec. Opatrnou kontrolou několika míst jsme během chvilky vejce našli a přenesli je na inkubační substrát," popsal nález kurátor.

Druh už v minulosti zoo úspěšně odchovala. Vejce z aktuální snůšky rozdělili chovatelé na dvě skupiny a pro každou použili odlišnou inkubační strategii. V prvním případě nechají vejce dva týdny v přípravné fázi a poté sníží teplotu i vlhkost, ve druhém je dají rovnou do chladné a suché fáze. "Tyto inkubační strategie jsme využili už před lety, kdy jsme želvy barmské odchovali. Obě se nám osvědčily, proto chceme tento postup zopakovat," dodal Marek.

Další snůšku zaznamenal zoopark i u želv ostruhatých, což je největší druh želvy žijící na pevnině a třetí největší na světě. "Vejce jsme rovněž odebrali a umístili do inkubátoru, kde zůstanou několik měsíců. Pokud půjde vše dobře, můžeme se koncem jara těšit na mláďata," doplnil kurátor.

Želvy barmské mohou návštěvníci vidět každý den v expozici Terária. Želvy ostruhaté se do venkovní expozice vrátí na jaře, až teploty stoupnou a umožní stěhování. Zoopark Zájezd je otevřený každý den – v zimním období je to od 10:00 do 16:00.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist