V Zelené úsporám chybí miliardy, nedostane se na veřejné budovy
Tomáš Chalupa ujišťoval, že všichni žadatelé s perfektně vyplněnými žádostmi slíbené peníze dostanou. U neúplných žádostí budou žadatelé dopisem vyzváni k doplnění. Pokud žadatel nedostatky neodstraní nebo nebo nebude na žádost o doplnění reagovat, bude z programu vyřazen.
Podstatnou změnou je, že o podporu přijdou veřejné budovy. Program tím ušetří 4 miliardy korun. Další miliardu korun chce Chalupa ušetřit kontrolou všech typů žádostí. „Pokud najdeme neoprávněně čerpané prostředky, budou žadatelé či zhotovitelé důsledně postihováni. Neoprávněně čerpané či požadované finanční prostředky nebudou vypláceny nebo budou zpětně vymáhány,“ uvedl Chalupa. Prodej dalších emisních povolenek by měl přinést minimálně 600 milionů korun. Čtvrt miliardy korun přinese snížení technické asistence. Odhady ministerstva počítají s tím, že takto podaří najít celkově cca 7,5 miliardy korun.
Zbývajících 500 milionů bude MŽP dále hledat, ale Chalupa neočekává, že by byly třeba. „Máme zprávy, že u některých žádostí ani není doplnění do perfektního stavu technicky možné,“ řekl Chalupa. V nejhorším scénáři se prý nedostane asi na 1200 žadatelů.
Veřejné budovy nedostanou nic
Výraznou novinkou je, že veřejné budovy nedostanou ani korunu ze Zelené úsporám. „Velmi mne mrzí, že města a obce nedostanou podporu, nicméně mají na rozdíl od soukromých žadatelů další možnosti, jak žádat o příspěvky,“ řekl Chalupa, podle něhož jsou prostředky pro veřejné budovy například v Operačním programu Životní prostředí. Dalším důvodem prý bylo, že u veřejných budov nebyla zatím žádná žádost proplacena a tak nedojde k nespravedlnosti. „Program Zelená úsporám jsem zdědil, a proto jsou má řešení nutným kompromisem,“ dodal Chalupa.
Podtrženo, sečteno
Podle MŽP je nyní v programu Zelená úsporám 79 093 žádostí, schváleno bylo celkem 37 477 žádostí, dalších 24 717 je úplných a před schválením. Všechny tyto žádosti budou brzy proplaceny. Za letošní rok bylo do 15. dubna proplaceno 12 000 žádostí o podporu ve výši 2 284 000 000 korun. To je prý vyšší částka než v letech 2009 a 2010 dohromady. Celkem 16 612 žádostí je neúplných. Tyto žadatelé budou během dvou týdnů dopisem vyzváni k doplnění. Podle Chalupy by se mělo podařit poslat v jeden den z jednoho místa všech 16 612 žádostí, aby nebyl nikdo zvýhodněn. Na opravu pak budou mít žadatelé 60 dnů. Pokud nebudou žadatelé reagovat nebo doručí opět nesprávně vyplněný dokument, jejich žádost nebude dále administrována.
„Prosíme, aby nám žadatelé nedoručovali žádosti v padesátý devátý den,“ vzkazuje Chalupa. SFŽP totiž prý zvládne maximálně 300 žádostí denně.
Ombudsmanka
Aby se zlepšila komunikace se žadateli, zřídil Chalupa funkci ombudsmanky pro program Zelená úsporám. Bude jí Petra Kolínská ze SFŽP. Má dohlédnou na vyřízení stížností a podnětů žadatelů v co nejkratším čase.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Pořád mi není jasné, - 21. 4. 2011 - Jiří Svobodajak může takový v (lepším případě) diletantizmus úředníkům na ministerstvu projít. Ale je fakt, že fotovoltaický tunel také zatím prochází jako něco samozřejmého, takže je asi chyba ve mně, že kladu příliš vysoké nároky. Asi je to standard. |