https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-dvur-kralove-se-narodilo-druhe-letosni-mlade-kriticky-ohrozene-antilopy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo Dvůr Králové se narodilo druhé letošní mládě kriticky ohrožené antilopy. V přírodě jich nežije ani stovka

3.9.2023 01:54 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
V zoo Dvůr Králové se narodilo druhé letošní mládě bongo horského.
V zoo Dvůr Králové se narodilo druhé letošní mládě bongo horského.
Foto | Helena Hubáčková / Safari park Dvůr Králové
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se narodilo již druhé letošní mládě kriticky ohrožených antilop bongů horských. Pro zoo jde o mláďata narozená po osmileté pauze. První letošní mládě se narodilo na konci června, řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. Bongů v přírodě nežije ani stovka. Safari park podporuje snahy o záchranu této antilopy přímo v Keni.
 

Mládě porodila i druhá chovná samice, preventivní prohlídka nyní prokázala, že mládě je samice. "Ačkoli je sedmiletá Froni matkou poprvé, o mládě se vzorně stará," uvedl zoolog Luděk Čulík. Samice je 107. přírůstkem bongů ve Dvoře Králové. Safari park byl první zahradou v tehdejším Československu, které se bongy horské podařilo v roce 1975 rozmnožit.

Malá samice je zatím v zázemí. "Do expozice se mládě vypraví v následujících týdnech. Bongové mláďata odkládají na bezpečné místo a matka se k němu vrací na kojení. Proto je nutné, aby si čerstvý přírůstek nejprve stáj osvojil jako místo, kam se má vracet," uvedl Čulík. V expozici mohou návštěvníci zatím vidět matku mláděte Froni, samce Dembu a druhou samici Kari s mládětem narozeným v červnu.

Safari Park Dvůr Králové je v chovu bongů horských, kterých v divočině podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN) zbývá 96 dospělých jedinců výhradně v Keni, klíčovým hráčem. Safari park podporuje záchranu bongů i přímo v Africe, a to spoluprací s Mount Kenya Wildlife Conservancy, která usiluje o návrat bongů horských na svahy nejvyšší keňské hory.

Bongo horský, který je jednou z největších antilop, žije ve vyšších nadmořských výškách. Populace ze čtyř známých lokalit jsou navíc oddělené a nemohou se přirozeně míchat. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy, úzký profil jejich těla jim umožňuje snadný pohyb v lesích. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která dosahovala počtu až 80 jedinců, tedy téměř tolik, kolik je dnes všech dospělých bongů horských v přírodě.

Safari park se specializuje na Afriku, velmi úspěšný je v chovu nosorožců, žiraf či zeber.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist