V zoo Dvůr Králové se narodilo druhé letošní mládě kriticky ohrožené antilopy. V přírodě jich nežije ani stovka
Mládě porodila i druhá chovná samice, preventivní prohlídka nyní prokázala, že mládě je samice. "Ačkoli je sedmiletá Froni matkou poprvé, o mládě se vzorně stará," uvedl zoolog Luděk Čulík. Samice je 107. přírůstkem bongů ve Dvoře Králové. Safari park byl první zahradou v tehdejším Československu, které se bongy horské podařilo v roce 1975 rozmnožit.
Malá samice je zatím v zázemí. "Do expozice se mládě vypraví v následujících týdnech. Bongové mláďata odkládají na bezpečné místo a matka se k němu vrací na kojení. Proto je nutné, aby si čerstvý přírůstek nejprve stáj osvojil jako místo, kam se má vracet," uvedl Čulík. V expozici mohou návštěvníci zatím vidět matku mláděte Froni, samce Dembu a druhou samici Kari s mládětem narozeným v červnu.
Safari Park Dvůr Králové je v chovu bongů horských, kterých v divočině podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN) zbývá 96 dospělých jedinců výhradně v Keni, klíčovým hráčem. Safari park podporuje záchranu bongů i přímo v Africe, a to spoluprací s Mount Kenya Wildlife Conservancy, která usiluje o návrat bongů horských na svahy nejvyšší keňské hory.
Bongo horský, který je jednou z největších antilop, žije ve vyšších nadmořských výškách. Populace ze čtyř známých lokalit jsou navíc oddělené a nemohou se přirozeně míchat. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy, úzký profil jejich těla jim umožňuje snadný pohyb v lesích. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která dosahovala počtu až 80 jedinců, tedy téměř tolik, kolik je dnes všech dospělých bongů horských v přírodě.
Safari park se specializuje na Afriku, velmi úspěšný je v chovu nosorožců, žiraf či zeber.
reklama