V zoo Plzeň se na konci roku narodil sameček vzácného poddruhu šimpanze čego
Pro šestatřicetiletou Máriu, kterou zoo přivezla v roce 2016 z Tenerife, je mládě prvním potomkem. Otcem je stejně starý Siri, narozený v královédvorské zahradě, který v Plzni zatím žádné potomky neměl. V plzeňské tlupě tak nyní žije dospělý samec, čtyři samice, malá Caila a nejnovější mládě, které je Cailiným bratrancem. Samec Siri a samice Maria a starší Brigitte patří mezi vzácný a extrémně ohrožený poddruh šimpanze čego, kterých je ve 12 evropských zoo jen 26 jedinců. Na celém světě žije v chovech pouze na čtyři desítky čegů. Na nové mládě tohoto poddruhu proto chovatelé netrpělivě čekali. Dosud se v zoo podařilo odchovat jen dnes dvacetiletou samici Bamiu a malou Cailu, ty ale k vzácnému poddruhu nepatří.
"Pro mládě je kritický první rok života, vnitřní expozice bude dočasně po dobu nezbytně nutnou nepřístupná pro návštěvníky," řekl Vobruba.
Zoo loni v září modernizovala za 6,7 milionu korun venkovní výběh šimpanzů. Má širší a hlubší vodní příkop, elektrický ohradník v podobě pralesní liány i záchytnou síť do vody, zabraňující utonutí. Jsou v něm také nové kmeny, prolézačky a lana nebo velká nástěnná malba znázorňující africký prales. Zoo v roce 2000 zcela opustila klecový chov šimpanzů a otevřela pro ně venkovní přírodní výběh.
Začátek chovu šimpanzů v Plzni se datuje do roku 1964, kdy je začalo chovat několik zoo v Československu. Do roku 2000 žili šimpanzi v Plzni pouze v páru a jen v kleci. První mládě, pojmenované Alan, se narodilo v roce 1978, o dva roky později však uhynulo. V roce 2004 se narodila samice Bahatia. I ta ale po několika měsících uhynula.
reklama