Varaní samice přivedla v zoo na svět mláďata z neoplozených vajec

Při partenogenezi se nový jedinec vyvine ze samičího vajíčka, které neoplodnila samčí pohlavní buňka. Tímto způsobem se může množit některý hmyz, určité druhy plazů či obojživelníků. Savci jsou jediní obratlovci, u nichž se partenogeneze nepotvrdila.
Samice Shy se podle zoo nesetkala s žádným samcem, který by ji mohl oplodnit. V srpnu nakladla tři vejce, které ošetřovatelé umístili do inkubátoru. Na začátku tohoto týdne se z nich vylíhli tři varani.
"Myšlenka, že by tato vejce mohla být životaschopná, vznikla na základě intuice, protože to nebylo oficiálně zaznamenáno u varana skvrnitého, ale už se to stalo u jiných plazů, například u varana komodského," vysvětlil správce zoo Raphaël Da Fonseca.
Mláďatům, které teď měří asi 30 centimetrů, se daří dobře. Živiny zatím stále čerpají ze žloutkového váčku. Takto by se měly krmit ještě 14 dní. Ošetřovatelé jim potom nabídnou hmyz, malé ryby nebo myši.
"Zatím je těžké říci, zda se jedná o samce nebo samice, ale v případech partenogeneze u varanů se téměř ve 100 procentech případů jedná o samce," uvedl Da Fonseca.
Správce nyní vyzývá výzkumníky a vědce, aby prokázali, že se skutečně jedná o partenogenezi, a doložili to pomocí analýzy DNA.
Mláďata zatím budou hvězdami v zoologické zahradě Padiparc de Padirac, která se znovu otevře 1. února. "Zřídíme jim terárium, aby se mohli schovat, ale návštěvníci je mohli pozorovat," uvedl správce.
Varani skvrnití jsou pro svou kůži častým terčem pytláků v jihovýchodní Asii. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) je vede na tzv. Červeném seznamu ohrožených druhů. V dospělosti může toto zvíře, které vědci označují velmi inteligentní, měřit v případě samců až dva metry.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jaroslav Řezáč
30.1.2022 06:57Zbyněk Šeděnka
30.1.2022 12:51 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
30.1.2022 14:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnkakarel krasensky
30.1.2022 15:50 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
30.1.2022 16:17 Reaguje na karel krasenskypružná blána, která má jeden nebo více otvorů. O její funkci dodneška nepanuje mezi odborníky jednoznačný názor, ale zřejmě sloužila k tomu, aby aspoň napoprvé ženu obšťastnil muž s pořádným přirozením. Takže když to vztáhnu k Vámi jmenované Panně Marii, pro církev je výhodnější téze o neposkvrněném početí Panny Marie, než aby se tvrdilo, že onen "Duch svatý" měl tak malého pinďoura, že ji nedokázal pořádně deflorovat.