https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/varnsdorf-zvazuje-vybudovani-spalovny-odpadu-vznikla-proti-tomu-petice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Varnsdorf zvažuje vybudování spalovny odpadu, vznikla proti tomu petice

15.4.2021 11:42 | VARNSDORF (ČTK)
Město podle mluvčího udělá spolu s teplárnou průzkum, zda je vybudování spalovny vůbec možné. Ilustrační foto
Město podle mluvčího udělá spolu s teplárnou průzkum, zda je vybudování spalovny vůbec možné. Ilustrační foto
Varnsdorf na Děčínsku zahajuje jednání s Teplárnou Varnsdorf o možnosti zřídit společný podnik pro energetické využití odpadů, jehož součástí by byla i spalovna. ČTK to řekl mluvčí města Tomáš Secký. Proti možnému vybudování spalovny vznikla petice.
 

"Jde teprve o jednání, zjištění možností a podobně," uvedl Secký. Město podle něj udělá spolu s teplárnou průzkum, zda je vybudování spalovny vůbec možné. "Rozhodně není nic hotového a neznamená to, že spalovna někdy bude," řekl mluvčí.

"Namlouvat si, že větry ty spaliny z komína spalovny kouzlem někam odfouknou, je nepodložená iluze. Jediná jistota je ta, že co nezůstane doma, pošleme někam k sousedům do Šluknovského výběžku. Nebo do nedalekých saských měst za hranicemi. Vzdušné lázně na Oybinu nebo v Jonsdorfu při větru ze severozápadního směru budou první na ráně," stojí v petici. Problém vidí její tvůrce Pavel Vodička starší také v přepravě odpadu do spalovny, která podle něj bude pro město znamenat hluk, zplodiny a prach.

Původně mělo ukládání směsného komunálního odpadu skončit začátkem roku 2024, což je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nereálné. Zákaz skládek se tak posune o šest let na rok 2030. Varnsdorf má tedy necelých devět let na to, aby skládkování ukončil a našel jiné řešení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist