https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vavrouskovu-cenu-za-celozivotni-prinos-ziskal-publicista-pavel-bezouska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vavrouškovu cenu za celoživotní přínos získal publicista Pavel Bezouška, autor pořadu Nedej se!

22.6.2023 21:26 | PRAHA (ČTK)
Publicista Pavel Bezouška, autor pořadu Nedej se!
Publicista Pavel Bezouška, autor pořadu Nedej se!
Zdroj | Nadace Partnerství
Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní přínos získal publicista Pavel Bezouška, který založil investigativní pořad Nedej se! o životním prostředí. Cena za výjimečný počin pro životní prostředí patří Ondřeji Přibylovi, zakladateli Fakt o klimatu. "Eko-zásek roku" určený lidem do 26 let letos porotci udělili studentovi Ondřeji Žákovi, který pomáhá uklízet přírodu ve své rodné obci Hrušky na Břeclavsku. Ceny dnes ve Valdštejnském paláci v Praze předala Nadace Partnerství.
 

"Životní prostředí, to co nás obklopuje, to co je kolem nás, dává našemu životu smysl, dává mu rámec a je to také něco, co chráníme a bylo nám svěřeno pro ty budoucí generace," řekla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Dodala, že úkolem oceněných je trvat na zásadách, které Vavroušek položil do historie Česka, a chránit je.

Bezouška získal Cenu Josefa Vavrouška za celoživotní přínos, pořadatelé ocenili jeho práci na pořadu Nedej se! Podle nich pomohl pořad za 30 let existence odhalit zásadní environmentální kauzy.

Cenu za výjimečný počin pro životní prostředí dostal Ondřej Přibyla, zakladatel Fakt o klimatu. Porota podle pořadatelů ocenila jeho neúnavnou snahu poskytovat veřejnosti srozumitelná, ale přitom odborná data o klimatu a snahu kultivovat českou debatu o klimatické změně. "Nenapadá mě nikdo jiný, kdo více pomohl posunout českou debatu o ochraně klimatu než Ondráš Přibyla s týmem Fakta o klimatu. Ondráše obdivuji za jeho odhodlání, přemýšlivost, originalitu, skromnost, lidskost a jistou urputnost,” řekl ředitel vzdělávacího centra Tereza Petr Daniš.

Cenu v kategorii Eko-zásek roku si odnesl středoškolák Ondřej Žák, který pomáhá uklízet přírodu v obci Hrušky na Břeclavsku. Podle Nadace Partnerství Žák ukazuje, že každý člověk může dokázat něco dobrého ve svém okolí. Cenu mu udělila porota s věnováním pro všechny neviditelné hrdiny, kteří nezištně pomáhají přírodě.

"Svými činy Ondra motivoval spoustu místních, kde kdo teď chodí do přírody s pytlem a po vlastní ose také přispěje k dobru věci. Za své také hovoří mnohem vyšší účast na místní akci Ukliďme Česko,“ řekla Aneta Kohútová, která Žáka na cenu nominovala.

Cenu Josefa Vavrouška uděluje Nadace Partnerství letos už po sedmadvacáté. S oceněním se pojí finanční odměna a skleněná plastika od výtvarníka Vladimíra Kleina. Ekolog a někdejší federální ministr životního prostředí Josef Vavroušek, po kterém je cena pojmenována, patřil k protagonistům konceptu trvale udržitelného rozvoje. V roce 1995 se svou dcerou tragicky zahynul při zimním přechodu Vysokých Tater. Nominace do dalšího ročníku se otevřou zkraje roku 2024.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

23.6.2023 08:11
Nejneobjektivnější pořad na ČT. Bohužel ho to hodně diskredituje. Řeší docela zajímavé kauzy, ale když se pořadu nedá věřit, tak jej to dost diskvalifikuje.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.6.2023 11:06 Reaguje na DAG
1*
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

23.6.2023 11:22 Reaguje na DAG
Třídní nepřítel ČT? :-)
Odpovědět
os

orb slavík

23.6.2023 20:28 Reaguje na DAG
Bezcenný a hloupý komentář.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

25.6.2023 06:57 Reaguje na DAG
Nevím zda je pořad nejneobjektivnější, ale velmi často to je, jak píšete. Souhlasím s Vámi.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.6.2023 08:18
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.6.2023 13:28 Reaguje na Slovan
Taky názor:-)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.6.2023 14:19
Z " Nedej se !" jsem něco viděl a konkrétně v epizodě o Králickém Sněžníku dokonce mám nějaký štěk. Mně se ten pořad zdá o.k.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist