https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-francii-budou-muset-mit-velka-parkoviste-solarni-panely.tim-to-ale-nekonci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Francii budou muset mít velká parkoviště solární panely. Tím to ale nekončí

6.12.2022 05:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Francouzský Senát schválil novou legislativu, jež ukládá za povinnost všem provozovatelům parkovišť osadit plochu stání solárními panely. S platností od 1. července 2023 se bude toto nařízení týkat všech parkovišť s 80 a více parkovacími místy.
 

Přesněji tedy – provozovatelům parkovišť nabízející více než 80 stání začne v příštím červenci běžet pětiletá lhůta k naplnění tohoto nařízení. Provozovatelé parkovišť se 400 a více místy mají k naplnění lhůtu kratší. Očekává se, že tato solární vlna přinese do energetického rozpočtu země více než 11 gigawatt. Tedy skoro tolik, jako desítka jaderných reaktorů.

Je to reálné? Ne, ale nevadí

Průměrné parkovací stání ve Francii (čísla se totiž mezi jednotlivými evropskými zeměmi dost výrazně liší) zabírá plochu 4,8 x 2,4 metrů. Tedy asi 11,52 metrů čtverečních. To při hrubém solárním příjmu 120 wattů na metr čtvereční vychází na výkon 1,4 kW na jedno parkovací stání. Není to slavné, ale nepatrné rozhodně taky ne.

Pochopitelně, že na parkovišti musí zůstat zachovaný nějaký smysluplný prostor nad chodníky, dopravními pruhy, a že solární panely musí být dostatečně daleko od sebe, aby si navzájem nestínily. Je tedy očekávaný obří solární výkon reálný?

Francie disponuje flotilou přibližně 38 milionů osobních vozů a k dosažení oněch 11 GW by potřebovala zakrýt zhruba 7,7 milionů parkovacích míst. Jenže o tom, kolik jich vlastně má dohromady, podrobnou statistiku nevede.

Dá se ale usoudit – ze srovnání s Velkou Británií, která má podobné množství osobních vozů (40 milionů) a 3-4 miliony parkovacích míst – že jich tolik ve Francii k dispozici pro osazení nebude. V zásadě to ale nevadí. Nařízení se totiž netýká jen parkovišť.

Přijaté nařízení je totiž součástí širšího, jedenáctibodového programu, v jehož rámci hodlá Francie osadit solární panely i na opuštěné a nevyužívané pozemky ve městech, na volné plochy podél silnic a železnic a také na některé zemědělské pozemky.

Nanejvýš půl procenta měst

Zastavěná plocha intravilánu francouzských měst (sídel s více než 5000 obyvateli) činí 86 500 kilometrů čtverečních. A k naplnění snu o 11 GW by stačilo solárními panely překrýt jen 92 kilometrů čtverečních. Tedy 0,106 % ze stávající zastavěné plochy.

I při zohlednění rozdílu v kapacitních faktorech, tedy ze srovnání maximálního ročního teoretického výkonu, vychází solárními panely osazené plochy dobře. V tom nejhorším případě by stačilo osadit 0,5 % zastavěné rozlohy měst, něco kolem 430 kilometrů čtverečních. A to už zase tak nereálně nevypadá.

I proto, že se k solárnímu programu poměrně nadšeně přihlásila společnost SNCF (největší francouzský národní přepravce po železnici). Ta přislíbila do roku 2025 osazení solárních panelů na 156 železničních stanicích ve městech, a do roku 2030 by pak chtěla dosáhnout pokrytí čtvrtiny vlastní spotřeby energie osazením 1,1 milionů metrů čtverečních solárními panely.

Celá iniciativa se zakrytím parkovišť, drážních pozemků a nevyužívaných či opuštěných parcel ve městech je součástí nové iniciativy prezidenta Emmanuela Macrona, který hodlá v horizontu následujících 10 let desetinásobně zvýšit instalovaný výkon solárních elektráren v zemi (a dvojnásobně zvýšit výkon větrných elektráren).

Návrh nařízení o povinném osazení parkovišť solárními panely neprošel jednáním v Senátu úplně bez boje. V první verzi byly parkoviště, jimž se osazení solárními panely ukládalo za povinnost, definovány rozlohou přepočítanou na metry čtvereční (a minimem bylo 2500 metrů čtverečních). Přepočet na parkovací stání se ale jevil trefnější.

Další změnou pak byla schválená výjimka pro parkoviště nákladních vozů a kamionů (dopravních prostředků nad 7,5 tun), a také výjimka pro parkoviště v blízkosti historických či nějak vizuálně pozoruhodných míst, vesměs tedy v blízkosti památkových rezervací.

Francie v současnosti pokrývá okolo 70 % své produkce energie z jaderných elektráren, a do dalších let by ráda směrovala k vyšší pestrosti energetického mixu.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (147)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

6.12.2022 06:28
Bravo. Skvěle, Francie. Ale chápu, že se některým nebude líbit to slovíčko muset v názvu článku.
Když máte fotovoltaiku na osluněné části střechy, tak se Vám střecha domu ani podkroví nepřehřívá.
Odpovědět
ig

6.12.2022 06:58 Reaguje na Katka Pazderů
Třeba mně :-) Tohle dělá z každého parkoviště dosti nákladnou věc s nejistým výnosem. Pokud je to tak výhodné, že se mi to hned zaplatí a navíc mě to ochrání před horkem, pak by to už dávno měli všichni. Jenže vláda ví líp než já, co je pro mě dobré, tak mi to v mém zájmu nařídí. Zajímavá úvaha :D :D :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 09:00 Reaguje na Katka Pazderů
Mě tam taky trochu vadí to "musí", vždyť fve je dnes velmi výhodná i cenově a stačí upravit legislativu, aby to nekomplikovala a pojede to samo. Asi chtějí zrychlovat.
Odpovědět
ig

6.12.2022 10:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Sám dokazujete, že cenově výhodná není. Když byla před nějakými lety opravdu výhodná (mám na mysli ten dotační tunel), lidi stavěli fve jak šílení, legislativa nelegislativa, neváhali se zadlužovat, podvádět, kašlat na stavební předpisy, uplácet. Jenže teď se to musí hrnout silou, aby aspoň nějaké tyhle chrámy blbosti vznikly :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 10:21 Reaguje na
Píšu, že výhodná je. Samozřejmě ne tak, jak za solárního tunelu, to bylo totálně zdupaný. Nevím, proč to celý neokopírovali z Německa, kde to už měli dávno.
Dnes jede další boom hlavně ve střešních fve, což je sice nejdražší, ale nejekologičtější varianta.
Odpovědět
ig

6.12.2022 11:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Musím opakovat, že výhodnost vypadá jinak. Když vznikala železnice, kterou tehdy každý doopravdy potřeboval, podnikatelé na sebe fyzicky útočili, aby druhého předběhli. Když vznikaly první elektrárny, Edison s Westinghousem se o možnost je stavět rvali tak, že se o tom v Americe vypráví doteď. Když se objevilo k čemu se dá použít ropa, lidi se pro ní pozabíjeli. To nějak u výhodných fve nevidím :-)
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2022 17:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Právě že to celý z Německa okopírovali, akorát si už nějak nevšimli, že to Německo ještě relativně včas stihlo změnit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 20:21 Reaguje na Emil Novák
Ono to mělo do určité míry logiku, panely i další prvky fve (baterie) byly asi 10x dražší, než dnes. Ale přehnaný to bylo, proto nastal ten boom, ale loupeživý estébák to tak důkladně zhyenizoval, že se v době, kdy šly ceny na desetinu, nestavělo prakticky vůbec nic. Tohoto zjeba nám byl čert dlužnej...
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, takže ony se tu zbůhdarma vyhodily do vzduchu stovky miliard Kč ale problém je v tom že "loupeživý estébák to tak důkladně zhyenizoval". Vy máte dost, Hanzle.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:35 Reaguje na Emil Novák
U Hanzla může za všechno Bába a Putin. Od účtu za plyn až po ranní stolici:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 15:41 Reaguje na Emil Novák
kdyby to nezhyenizoval a udělal úpravy dotací (Kalousek nasadil i solární daň, mohl snižovat výkup o 5% ročně atd.), tak se mohly stavět megawatty v solárech za daleko nižší kačáky, což se samozřejmě nestalo. To honí až tahle vláda, bo nám teče do kecek.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 16:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět úplné nesmysly, Hanzle. Solární tunel vznikl dávno před "loupeživým estébákem". Připisovat vinu mu můžete na lecčem, ale na solárním tunelu opravdu ne.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 12:26 Reaguje na Katka Pazderů
Jasně, je to super. Takže třeba všechna P+R pokrýt panely. A kde na to mají ty obce vzít?

Bo jsou dvě možnosti, buď je se ta sranda vyplácí ... ale pokud by tomu tak bylo, tak netřeba nic nařizovat a bude to dělat každý, bo prachy ... nebo se to nevyplácí a potom to prostě znamenat, že se buď bude za parkování bude na parkovišti cálovat víc (to bude radosti), nebo obce budou muset víc dosypat.

I když já vím, mantrou vás, zelených socialistů je ono legendární "Zdroje jsou".
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.12.2022 06:33
Bohužel to nijak nevyřeší potřebu elektřiny v zimě a v noci. Mít v létě kolem poledne elektřiny tolik, že musím solární zdroje vypínat, je sice zajímavé, ale jinak se jedná o mrhání prostředky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.12.2022 08:26 Reaguje na Richard Vacek
Zásadní změna v budoucnu bude filosofická.
Elektřina se dnes spotřebovává když uživatel potřebuje. V budoucnu, zejména u komunitní je, že se bude spotřebovávat jen když bude k dispozici. Akumulace není a hned (tak 20-30 let) nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 09:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
Samozřejmě je a do budoucnosti bude stále více.
Li-fe baterie používané do domácích fve mají garanci 8000 cyklů a 11 let. Pokud by klekla okamžitě po skončení garance (což je velmi malá pravděpodobnoast) tak se vám prodraží proud o 3 kč/kWh, což reálně bude asi 1 - 2 Kč. A když máte cenu proudu (investice) z fve třeba 1,- Kč/kWh, tak jste pořád v laláču.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.12.2022 13:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Jeden dotaz. I ty paneky stejně jako vše další se bude muset časem obnovovat. Nové panely, obnova, nové technologie. Kde na to časem vezmete suroviny?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 16:39 Reaguje na Jarek Schindler
Především z recyklace, navíc samotný panel je prakticky hlavně sklo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2022 17:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Akumulace (draho) řeší nedostatek v zimě, neřeší vůbec nijak nedostatek v zimě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 16:40 Reaguje na Emil Novák
Myslíte, že jak se ochladí, akumulátory kleknou? A čím startujete v zimě auto? Natáčíte klikou?
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 16:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Akumulátory nekleknou ale nebude je čím nabíjet, když ta elektrárna v zimě skoro nic nevyrábí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 19:34 Reaguje na Emil Novák
V zimě většinou fučí dost. Ale další systémy (bioplyn, biomasa, vodík, termál, voda atd. atd.).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2022 19:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Fučí dost akorát dle Hanzlovi dojmologie :-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 20:17 Reaguje na Jaroslav Studnička
Na severním pobřeží nefučí jen pár dní do roka. Někdy méně, jindy více, ale projektanti nejsou hlupy ropáci a počítají s tím.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2022 20:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to už si to vaše "pár dní" VtE pro tuto zimu vybraly.
No a to máme začátek prosince.

Nevím o kterých projektantech mluvíte?
V Německu zachraňují výrobu uhelné a plynové elektrárny.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:37 Reaguje na Jaroslav Studnička
Hazl má ale pravdu. Němečtí soudruzi projektanti s tím opravdu počítají ... proto taky fedrují uhel že by z toho nebožtík Antonín začal zase vidět:-))).
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak už jsem vám mnohokrát psal, např. loni byl výkon německých offshore VtE 23 % času nižší než 10 % jejich maximálního výkonu v tom roce. Tzn. prakticky čtvrtinu času je jich výkon zanedbatelný a musí se téměř plně zálohovat něčím jiným. Tak přestaňte šířit bludy o tom jak nefučí pár dní do roka.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Typický Hanzl, začne u "Li-fe baterie používané do domácích fve" a skončí u "V zimě většinou fučí dost".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 20:22 Reaguje na Emil Novák
Bo jsem na to byl tázán - mimo jiné vámi.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Nebyl jste na to tázán a už vůbec ne mnou, zase si vymýšlíte.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.12.2022 19:35 Reaguje na Pavel Hanzl
V zimě za smogu budete taky v lalaáču. A s vámi i ti ostatní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 16:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
OZE žádný smog skutečně nevytváří...
Odpovědět
SB

Solární Baron

12.12.2022 04:15 Reaguje na Pavel Hanzl
OZE nevytváří smog, ale ani žádnou energii, když je potřeba. Díky ideologům Hanzlům je teď EU bez energie a v smogovém "lalaáču".
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.12.2022 13:33 Reaguje na Slavomil Vinkler
Čili přechod na režim energetické bídy a nouze.
Obdobná nouze potravinová bude rychle následovat.
Odpovědět
ji

6.12.2022 08:41 Reaguje na Richard Vacek
Ale to přece neznamená, že je to bezvýznamné. Naopak. Stačí uvažovat o všech těch klimatizacích v létě, které potřebují běžet přes den a neustále přibývají, protože je stále dříve v kancelářích a budovách k nevydržení. A co se týká té noci, tam je přece spotřeba elektřiny menší... nikdo neříká, že má fotovoltaika zachránit zemi před zimou. Pokud ale v létě fotovoltaika ušetří například plyn nebo štěpku, které jsou potřeba pro některé elektrárny (i jako náhrada problematického uhlí dle různých strategií), tak je to jen dobře, protože plynu a štěpky zůstane víc na zimu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 09:26 Reaguje na
Tohle je úvaha, kterou ropák nikdy nepochopí. On začíná a končí na tom, že nefučí a nesvítí a čím více máte OZE, tím více potřebujete plynu na jejich zálohování. šlus, posekáno, názorový vývoj nula.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.12.2022 09:43 Reaguje na
Pokud máte bezemisní zdroj, který vám zajišťuje dostatek elektřiny v zimě - například ve Francii to byly jaderné elektrárny, tak ten zdroj funguje i v létě a vzhledem k nízké ceně jaderného paliva je nesmysl a neekonomické ho přes léto nevyužívat.
U OZE se narazí na hranice dané tím, že za příznivých podmínek není na co energii použít - na tu hranici už narazilo Německo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 10:01 Reaguje na Richard Vacek
Jistě. Proto se budují gigantické vodíkové vyvíječky, které spotřebují letní přetoky prakticky zadara. Taky proto se očekává výrazné zlevnění zeleného vodíku, který by měl být do budoucna hlavním médiem pro motory všeho typu, včetně leteckých.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.12.2022 10:04 Reaguje na Pavel Hanzl
:-)) jé, vodík.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 10:17 Reaguje na Jarka O.
Opět objevujete obě Ameriky, že?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 12:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale že už těch vašich vyvíječek stojí a fachají jedna radost:-).

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 16:45 Reaguje na Svatá Prostoto
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/japonsko-otevrelo-ve-fukusime-nejvetsi-tovarnu-cisty-vodik-svete

https://oenergetice.cz/vodik/dansku-se-chysta-instalace-dosud-nejvetsiho-svetoveho-elektrolyzeru?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

"Za podpory EU vybudovaly společně v Rýnské rafinerii společnosti Shell jeden z největších elektrolyzérů na světě – závod, který vyrábí vodík pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů".
https://ec.europa.eu/info/strategy/recovery-plan-europe/recovery-coronavirus-success-stories/environment-and-climate/hydrogen-drive-eus-green-recovery_cs


Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 17:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže víte o jedné s instalovaným výkonem 10 MW v Japonsku, která využívá polovinu instalovaného výkonu přilehlé fotovoltaiky, nespotřebovává "přetoky" ale naopak je vytváří, protože právě tu špičku nedokáže zpracovat, dále o jedné která "se chystá" a o jedné co teprve "překonává překážky". A ty "gigantické" máte kde?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 20:15 Reaguje na Emil Novák
To jsou ony. 100 tisíc tun ročně mi připadá gigantické číslo, pokud vám ne, tak máte smůlu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Z těch co "stojí a fachají jedna radost" je to jediná, která podle vašeho vlastního odkazu ročně vyrobí maximálně 876 tun a žádných 100 tisíc. Zase problém s chápáním psaného textu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:44 Reaguje na Pavel Hanzl
To se bavíte o tom Dánsku, které by mělo začít fachčit v 2025???

A nebo o tom pokusném Shellu, u kterého se píše "„Díky finančním prostředkům EU můžeme získávat nové poznatky. Pomocí tohoto projektu můžeme otestovat provoz závodu a skutečně se zamyslet nad tím, jak tuto technologii rozšířit pro budoucí využití."

Tak to jo.
Odpovědět
ig

6.12.2022 11:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Jj, samá vodíková vyvíječka. Jdu ráno pro rohlíky a zakopnu o vyvíječku. Jedu do práce a musím objížďkou, protože se tam staví vyvíječka :D
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.12.2022 12:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud vám pojede gigantická vodíková vyvíječka jen na přebytky, tak bude v noci a v zimě stát. Vodík z takové továrny, která bude většinu času zahálet, bude pěkně drahý.
No a pokud vám pojede výrobna pořád, tak jste zpět na začátku. Potřebujete pro tuto továrnu energii na noc a na zimu.
Jaké máte řešení tohoto gordického uzlu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 16:48 Reaguje na Richard Vacek
Nebojte se ničeho, inžové a kšeftaři VŽDYCKY najdou optimální variantu, který bude plně punkční a na které se nabalí všichni zúčastnění.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 17:02 Reaguje na Pavel Hanzl
To jistě najdou, ale ta optimální varianta právě nebude ta o které tu vy básníte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 19:35 Reaguje na Emil Novák
Na rozdíl od vás já považuji dost systémů za funkčních, tj. optimálních.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:25 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Nemáte nejmenší tušení, kolik systémů já považuji za funkční, nikdy jsem vás o tom neinformoval, takže se mi opět jen snažíte něco podsouvat.
2) Co vy považujete je naprosto nepodstatné, pochybuji že to někoho zajímá.
3) Optimální znamená nejlepší, takže těžko může být těch optimálních systémů "dost".
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

6.12.2022 12:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Položil jste si někdy otázku jaká bude provozní doba té vyvíječky, když bude vyrábět jen při těch jak říkáte přetocích?
Nebo, aby výroba vodíku byla ekonomická, aby se zhodnotila investice vložená do vyvíječky, tak bude zásobována z jakých zdrojů?
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2022 17:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Úplná blbost, Hanzle, žádné "gigantické vodíkové vyvíječky, které spotřebují letní přetoky prakticky zadara", se nebudují. Pokud se někde budují elektrolyzéry, naopak ty přebytky vytvářejí, protože se dimenzují cca na pětinu instalovaného výkonu občasného zdroje, a to ještě nikoliv výhradně fotovoltaické elektrárny, protože takový elektrolyzér potřebuje využití mnohem vyšší, než mu občasný zdroj dokáže poskytnout.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 16:49 Reaguje na Emil Novák
To je otázka dimenzování - moje odkazy nahoře.
Nějak nechci uvěřit tomu, že VŠICHNI, kteří ty vyvíječky projektují, staví a platí, jsou úplní tutani.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 17:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Všichni ne, jen vy, vaše odkazy žádné "gigantické vodíkové vyvíječky, které spotřebují letní přetoky prakticky zadara" neuvádějí, to jste si opět vymyslel vy sám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 19:40 Reaguje na Emil Novák
Největší zařízení tohoto typu s příkonem jak blok Temelína, povyžuji za gigantické, výroba 100 000 tun ročně mi to tak připadá.
Pokud vám, ne tak mi polibte...
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:32 Reaguje na Pavel Hanzl
"Se dohodla" opravdu není "se budují" a už vůbec ne "které spotřebují letní přetoky prakticky zadara", když "bude využita elektřina z větrných parků v Severním moři", která není ani "prakticky zadara" ani nemá žádné "letní přetoky".
Už jsme zase u toho vašeho problému s chápáním psaného textu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:45 Reaguje na Pavel Hanzl
A to zařízení jako funguje KDE:-)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 09:05 Reaguje na Richard Vacek
Asi vám uniklo, že touhle fve se nabíjí baterie které, světe div se, fungují i v noci. V zimě o něco méně, o to více zase v létě. Samozřejmě přetoky se budou prodávat, mohl by to být celkem dobrý kšeft. Fve je sama velmi levná a když ji nezdražuje přenosová síť, daně atd. tayk by to nabíjení mohlo být fakt za pusinu i s rozumným ziskem. Zvláště výhodné je to před fabikami, kancelářemi atd. kde lidé parkují přes den.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.12.2022 09:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud do kolotoče s elektřinou zapojíte baterie, tak se vám cena elektřiny z fotovoltaiky zvýší na dvojnásobek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 09:56 Reaguje na Richard Vacek
Ty baterie jsou v nabíjených autech, ty neplatíte. Ale odhad ceny i s baterií mám nahoře.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.12.2022 00:41 Reaguje na Pavel Hanzl
No jasně, pane Vacku, ty baterie jsou přeci úplně zadarmo v autech, to nic nestojí. A nabíjecí cykly využité pro pokrokový účel se do opotřebení nepočítají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 16:53 Reaguje na Viktor Šedivý
Fakt to nechápete? Máte před fabrikou parkoviště pro zaměstnance pokryté panely.
Kdo nabíjí čerpá, když se nabíjí málo, přetok jde do systému fabriky. Žádná baterka.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2022 17:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi vám uniklo, že to "o něco méně" je až cca 9× méně a že elektřiny se spotřebuje naopak o něco méně v létě, o to více zase v zimě.
V jednom příspěvku píšete "letní přetoky prakticky zadara" a ve druhém "mohl by to být celkem dobrý kšeft". Tak se už rozhodněte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 16:56 Reaguje na Emil Novák
Pokud prodáváte přetoky skoro zadara dále, máde dobrý kšeft. Pokud to uděláte porozumu, tj. fotovoltaikovi platíte i ty přetoky (které se dnes dotují), tak máte kšeft oba. Při současných cenách priam bohouský.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 17:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud "prodáváte přetoky skoro zadara dále", tak logicky dobrý kšeft nemáte. Navíc proč byste to dělal, když je můžete prodávat za dotovanou cenu daleko dráž, že...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 19:42 Reaguje na Emil Novák
Pokud budete kupovat přetoky za 50 eur, tak bez jediného vorla můžete fungovat ekonomicky velmi slušně. Při současné ceně 300 eur na tom nevydělá jen hlupy mužik.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:37 Reaguje na Pavel Hanzl
"Při současné ceně 300 eur" jednak žádné "přetoky" nemáte, protože si fotovoltaika v celé Evropě dává zimní přestávku, a i když bude tržní cena 300 Eur, tak logicky nikdo nebude prodávat "přetoky skoro zadara dále", když za ně může dostat 300 Eur. To by musel být padlý na hlavu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 22:21 Reaguje na Emil Novák
Přetoky je ten proud, který se nadá uplatnit na trhu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 22:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Na trhu se dá uplatit každý "proud".
Odpovědět
ig

6.12.2022 07:09
Opět a znova totéž. Kdyby existovala akumulace, pak by to ultimátně řešilo všechny problémy energetiky. Jenže ona neexistuje, jen takové atrapy o několik řádů slabší než by bylo reálně potřeba, což z toho dělá jen nákladný náboženský rituál který má za úkol pouze ostatním sdělit, na čí straně jsme a že jsme oddáni společné zelené víře [1]. Ze stejného důvodu se stavěly pyramidy i katedrály, teď solární přístřešky :-)

[1] formulace ze včerejšího příspěvku Viktora Šedivého v jiném vlákně
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 09:28 Reaguje na
Prostě odzdi kezdi. Pokud mi to nedá 100%, je to harapak na vyhození na věky věkův Ámen.
Odpovědět
ig

6.12.2022 11:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Inu, když něco silou natáhnete daleko od poptávkové křivky, vrátí se vám to jednou s překmitem zpátky :-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 12:30 Reaguje na
To Hanzlovi nevysvětlíte. On nepotřebuje rozum, on má víru.

A teď nám tu napíše, co jsme za ropáky a jak jsme proti OZE ... jenom proto, že chceme, aby to dávalo ekonomicky smysl ... tedy smysl jiný, než podojit erár:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 16:58 Reaguje na
Poptávka po šalině z fve bude pořád, protože je do určité míry špičková. Takže nic nikam netahýte, detace slouží jen k urychlení celého procesu, bo neni čas.
Odpovědět
ji

6.12.2022 08:41
Ale to přece neznamená, že je to bezvýznamné. Naopak. Stačí uvažovat o všech těch klimatizacích v létě, které potřebují běžet přes den a neustále přibývají, protože je stále dříve v kancelářích a budovách k nevydržení. A co se týká té noci, tam je přece spotřeba elektřiny menší... nikdo neříká, že má fotovoltaika zachránit zemi před zimou. Pokud ale v létě fotovoltaika ušetří například plyn nebo štěpku, které jsou potřeba pro některé elektrárny (i jako náhrada problematického uhlí dle různých strategií), tak je to jen dobře, protože plynu a štěpky zůstane víc na zimu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.12.2022 13:40 Reaguje na
Problém je v tom, že pokud nahradíte klasický tepelný (uhlí, jádro) zdroj nějakým Občasným Zdrojem, spotřebu plynu tím dramaticky zvýšíte.

A zvýšíte i investiční náročnost, protože místo jednoho zdroje postavíte dva a ještě musíte pokrýt přechod mezi nimi.

Neušetříte tedy ani peníze investiční ani provozní a výsledný produkt je méně kvalitní.

A co se týče štěpky - na tu pozor, tu už brzy čeká osud řepky. Bude tiše označena za omyl, protože plundrování lesů zcela zřejmě překračuje únosné meze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 20:12 Reaguje na Viktor Šedivý
".....spotřebu plynu tím dramaticky zvýšíte."
Zvláští je, že Němčouři mají z OZE už asi polovinu roční spotřeby a spotřeba plynu jim nijak nevzrostla.
Kde asi udělal soudruh chybu?
Navíc záložní zdroje nestavíte, bo je už dávno máte, jen pojedou na nižší výkon, tj. úsporněji.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.12.2022 20:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, 100x opakovaná lež se pravdou nestane ani ve vašem případě.
Spotřeba plynu na výrobu el. energie vám tu byla mnohokrát doložena a vyvrátila vaše lži.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 22:14 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vy sám jste mi poslal graf, kde je jasně vidět, že největší spotřeba plynu byla v Německu v roce 2006.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.12.2022 09:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to opět lžete a nebo neumíte číst v jednoduchých grafech.

Posílal jsem vám několikrát tento odkaz, tam nic z toho co tvrdíte, není.

https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/energy-statistics-data-browser?country=GERMANY&fuel=Energy%20supply&indicator=ElecGenByFuel
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 09:30 Reaguje na Jaroslav Studnička
Posílal jste mi tento odkaz:
https://www.iea.org/data-and-statistics/data-browser?country=GERMANY&fuel=Energy%20supply&indicator=TESbySource

Tam jsouo údaje v joulech a v tom druhém to samé ve wattech. Zvláštní je, že ty křivky nekorespondují
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 09:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě se to dá zkomlpikovat jakkoliv, ale to, co stále píšu dokola, prostě nechápete:
S rozvojem OZE v Německu nestoupla spotřeba zemního plynu (nebo jen nepatrně), takže není pravda tvrzení, že čím více OZE, tím více ho spotřebujete.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 09:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Váš odkaz je nefunkční, ale už z adresy je patrné, že ukazuje něco úplně jiného než ten odkaz pana Studničky. Takže zvláštní to je jenom pro někoho, kdo nedokáže rozlišovat mezi elektřinou a energií celkově(TES).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 10:00 Reaguje na Emil Novák
mě se to otevřelo normálně a píšou tam energy supply a v druhém total energy supply, ale zase jien pícháte hnidy.
prostě pořád to samý.
S ROZVOJEM OZE V NĚMECKU NESTOUPLA SPOTŘEBA PLYNU.
Zkuste si to napsat a opakovat tak dlouho, než to pochopíte.

Tohle je důležité pro pochopení, z čeho pochází tahle krize. Není to žádným grýndýlem, ale Putinovým útokem, kterým chce Evropu rozvrátit a obsadit.
Pořád ne?
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 11:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Jestli je pro vás rozdíl mezi celkovou spotřebou a spotřebou pro výrobu elektřiny "píchání hnid", tak to jen dokazuje jaký jste diletant.
Zkuste si spíš vy napsat a opakovat tak dlouho než to pochopíte, že řeč nebyla o spotřebě plynu celkově ale o spotřebě plynu pro výrobu elektřiny, cituji pana Studničku: "Spotřeba plynu na výrobu el. energie vám tu byla mnohokrát doložena a vyvrátila vaše lži." A vy tu na to začnete blábolit o celkové spotřebě, o které nikdo nepsal.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.12.2022 12:07 Reaguje na Emil Novák
Ano, přesně tak to je.

Hanzl tu jednou operuje s výrobou el. energie jakožto vliv rozvoje OZE na spotřebu plynu, aby tu následně vytahoval graf celkové spotřeby plynu, která zohledňuje všechny sektory.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 15:34 Reaguje na Emil Novák
A Putin nám zarazil plyn pouze pro energetiku, nebo án blok všechen?
Pokud by nějak extrémně vyskočila kvůli OZE spotřeba plynu, tak by se mohl vymlouvat na kapacity atd. Jenže nevyskočila, tak PROČ NÁM TO ZARAZIL??
I když věděl, že půjdou na něho stovky žalob za napnění smlouv a o celý kšeft s Evropou přijde?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Bože na nebesích, co to sem zase motáte? O tom řeč vůbec není a pokud to máte snahu zahrát do autu, že jste se opět projevil jako trouba a kecal jste, tak zkuste něco lepšího.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 16:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Putin zarazil plyn téměř všechen, ale kdyby na něm nebyla energetika tak závislá, logicky by ani nebyly ceny v energetice tak ovlivněné. Kdyby se nezavřelo tolik uhelných elektráren (a jaderných), kterým jste ještě nedávno prorokoval konec do několika let, tak se prostě přeplo z plynu na uhlí, plynové elektrárny by si ani neškrtly a ceny by byly úplně někde jinde než jsou dnes.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.12.2022 12:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Analfabete Hanzle, až se naučíte číst v těchto jednoduchých grafech a dokážete rozeznat rozdíly dvou různých grafů, tak tu mudrujte.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 15:36 Reaguje na Jaroslav Studnička
Oba grafy ukazují to, co tvrdím stíle. Spotřeba planu se nijak výrazně nezvýšila, takže Putin nemá technický důvod ho zarazit.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, u vás při té lobotomii toho zjevně proházeli víc než bylo v plánu.

Zase melete věci, které totálně nesouvisí s tématem.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.12.2022 16:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, s tímto blábolením tu akorát dokazujete jaký jste hlupák.

Každý si tu spotřebu plynu na výrobu elektřiny může posoudit sám.
Ta závislost je zcela zřejmá a vámi uváděný rok 2006 je zcela irelevantní.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.12.2022 09:39
Mají promyšlené, co budou dělat s odpadem za 20 - 30 let, až OZE skončí životnost? Kolik km čtverečních zaberou 3-4 JE (11 GW)? Není energie potřeba hlavně pro průmysl a služby, a ne pro domácnosti a auta? Tak kdo, jak a kde bude pro Evropu vyrábět, nebo se obejdem bez 3směnných provozů? Levný noční proud přestane existovat, místo toho se budou mobilem hlásit regulační stupně elektriky podle předpovědi počasí a rychlosti větru?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 09:54 Reaguje na Jarka O.
Na recyklace panelů se maká velmi intenzivně, zatím jsou na nějakých 97% celého objemu. Problém je ale třeba s křemíkem, který je tak levný, že ho asi nemá cenu vůbec recyklovat. Jsou tam ale i vzácné kovy, ovšem v přímo stopovém množství, mikrosíť měděných vodičů atd. což je sice nula celá nic, ale v tom gigantickém množství to nějakou tunu udělá.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.12.2022 09:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Recyklací se mají snižovat objemy odpadů, nejen vzácné složky. Ona se nemůže nikdy vyplatit, to je jasné, takže to bude prostorový problém.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 10:11 Reaguje na Jarka O.
Hliníkový a plastový rám se recykluje na sto procent a to levně, sklo taky. Jen ty příměsi jsou problém. Hodit do pece celý, odmašlený panel taky jde, chemická změna skla je minimální ale skutečně nevím, na co se to pak dá použít. Na flašky na pivo určitě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2022 18:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl a jeho dojmy: "Hliníkový a plastový rám se recykluje na sto procent a to levně"
Realita: "Sklo tvoří 70–80 % hmotnosti FV panelu a výtěžnost činí 90 %. Zbylá procenta hmotnosti jsou tvořena hliníkem a stříbrem, jejichž recyklační účinnost je 99 % a měď, které se zpětně vytěží na 90 %. Dále plasty, které se nerecyklují kvůli emisi halogenů."
http://www.aquatest.cz/cs/aktuality/39-recyklujeme-solarni-panely
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 19:45 Reaguje na Emil Novák
Až vyřeší emise halogenů (třeba použijí i jiný plast), bude se recyklovat všechno, není nutno to ani třídit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže když to shrnu, tak "Hliníkový a plastový rám se recykluje na sto procent" a "až vyřeší emise halogenů (třeba použijí i jiný plast), bude se recyklovat všechno"...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 09:19 Reaguje na Emil Novák
Na sto procent není nikdy nic, ale zcela zásadné objem se zrecykluje a bude to sloužit dalších 30 let. Vaše uhlí, ropa, a plyn se nedá zrecyklovat vůbec, což vám ovšem vůbec nevadí.

Stejně by teoreticky došly a tím by lidstvo muselo stejně přejít na OZE, jenže vypouští tolik jedu, že nás stejně zahubí. Tak si vyberte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 09:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to je fajn že už jste konečně pochopil, že "na sto procent není nikdy nic", a tak už takovou blbost příště nebudete psát. Nebo se pletu a pod příštím článkem budete zase psát ty samé nesmysly jako pod tímto?
Jaké moje uhlí, ropa a plyn? Co se mi to zase snažíte podsouvat, Hanzle? Typický whataboutismus. Jak jste přišel na to, co mi vadí a co mi nevadí? Víte co mi nejvíc vadí? Když tu někdo jako vy neustále plácá jeden nesmysl za druhým a když se někdo opováží na tyto nesmysly upozornit, začnete mu podsouvat argumenty které nikdy nikde netvrdil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 09:54 Reaguje na Emil Novák
Faktem je, že nikdy nic netvrdíte, ale pořád jen krituzujete a prudíte.
A tím vám uniká, o co jde.
Argument, že elauto za rok ušetří (dle nájezdu) třeba tisíc litrů nerecyklovatelného benzínu nebo nafty, vůbec nechápete. Taky fakt, že právě proto se tlačí na rozvoj emobil je pro vás mimo možnosti a pak vám vychází ty nesmysly, kterými mě pak mlátíte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 11:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže opět další a další Hanzlovy whataboutismy úplně mimo původní téma, kterými se snaží zdiskreditovat oponenta vymyšlenými postoji. Prostě typické chování trolla.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:53 Reaguje na Pavel Hanzl
U vás je dost velká fuška uvádět na pravou míru ty kýble sraček, co z vás padají ... na nějakou osvětovou činnost už pak těžko bude mít čas i náladu.

A i tak se toho člověk třeba od pana Nováka dozví ... no, chtěl jsem napsal mnohem víc než od vás, ale to bych jej v podstatě urazil.
Odpovědět
ig

6.12.2022 11:12 Reaguje na Jarka O.
A ještě dál. Obejdeme se nejen bez třísměnných provozů, ale bez provozů vůbec :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.12.2022 13:50 Reaguje na
Mělo by se pohnout se soláry nad parkovišti. Aut bude povoleno v obydlích totiž jen tolik, kolik bude parkovacích míst se soláry. Vodíkové roury budou prostě všude. A potom do roka a do dne očekávám výrazné zlevnění různobarevných vodíků:)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 09:48
Zkusím trochu fantazie:
Na jihu Brna pod křižovatkou dálnic je ochodní centrum Olympia - Ikea, celý arál má asi 3.5 kilometruy čtvereční a kdyby se pokryl celý panely, dá vám to 530 MWh denně, průběžný výkon 220 MW. To je už pěkný uhlák.
Nevím, kolik má spotřebu hypersupermarket, ale většinou jede ve dne. Pokud by měli v areálu i setrvačníkové úložiště, (které dává obrovské proudy a je tak vhodné pro rychlonabíječky alaut), tak máte ze žrouta elektřiny výrazného producenta. A to je vedle křižovatka dálnic, další km2 plochy k zakrytí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.12.2022 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Tam je to tak "krásné", že nějaký panel už to nemůže pokazit, to ano. Ale takové investice má zajistit stát nebo CEZ, kdo jiný? Mě pořád zajímá, kolik km čtverečních zaberou 3-4 JE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.12.2022 10:15 Reaguje na Jarka O.
Jaderka má absolutně nejkoncentrovanější produkci elektřiny na plochu, to je jasné. Pokud se ovšem fve použije nad stávající plochy a nebrání jejímu původnímu využití, potom je záběr plochy prakticky nulový - spíš jen pro sloupy nosné konstrukce. Na budovách je naprosto nulový.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.12.2022 10:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolikpak vyrábí proudu fotovoltaika posledních 14 dnů? Bude to alespoň na to LED osvětlení pod tou "střechou" z panelů a nebo dostane každý řidič kapesní svítilnu a by i ve dne trefil ke
svému autu? Totéž čeká podle vás panely zastřešené cesty. Ty
panely ve vzduchoprázdnu nevisí a sloupy konstrukci kolem cest
jsou překážkami u nehod. Dnes je tlak odstranit konstrukce bilboardů, sloupy veřejného osvětlení, stromy kolem cest, pilíře mostů atd. a vy k nim přidáte statisíce sloupů držících panely?
No tě prd, to tu bude smrťáků při vyjetí z vozovky do toho lesa sloupů! Chápete ten nesmysl, který tu navrhujete? Vy přidáváte
kolem silnic statisíce překážek, které neuhnou, když se bude třeba vyhnout nějaké překážce na silnici!
To už není nadšení, to už je fanatizmus někoho, který pro svoji
teorii ztratil soudnost a ucházejí mu souvislosti.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.12.2022 13:41 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokrok si žádá oběti, to nevíte?

(Zatím ještě nepřišla ke slovu gilotina.)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 20:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Dopravní a jiní inženýři nejsou blbí jak ropáci a dokážou vyřešit estakády, galerie, podzemní i mostní objekty atd. s nosností 100 tisíckrát větší, než pár fv panelů.
Konstrukce by byla velmi lehká, musí se vyřešit jen postup montáže i servisu za plného provozu.
Kamiony by mohly nabíjet fajfkami jak trolejáky atd. atd. prostě ve vašem zaprděnistánu zcela nepředstavitelné, projekty na t jsou už dávno hotové a jsem zvědavý, kdy se rozjedou stavby prvních úseků. Pokud vyjdou finančně, což bude asi největší problém.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

6.12.2022 12:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl, fakt si jste jistý, že to ještě nikoho ani ve snu nenapadlo a nedal si tu práci, že si na to sednul a trochu počítal?

Protože pokud ano, tak si jste jistý blbě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 09:07 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak dejte odkaz na někoho, kdo to spočítal nrbo to spočítejte sám. Navíc to není výpočet, ale odhad. Plochu panelů počítám jako celou plochu areálu, což není mužné. Využije se třeba 70%, výkon je počítán velmi obecný z Bavorska, u nás svítí více atd. atd. atd.
Je to odhad a nějaká idea, samozřejmě Novák to zdupal jak dycky, aniž by to vůbec pochopil.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 09:24 Reaguje na Pavel Hanzl
U nás svítí více než v Bavorsku? To jste se zase zasnil, co, Hanzle?
Vy tu bezmyšlenkovitě vystřelíte nějaký nesmyslný odhad ale po ostatních chcete, aby spočítali nebo dali odkaz že se pletete? Typický argumentační faul.
A jestli tu někdo něco nepochopil, tak to není Novák ale Hanzl, který stále nepochopil, že občasný zdroj žádný průběžný výkon nedodává a denně nic nedává.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 15:23 Reaguje na Emil Novák
Ten občasný zdroj je vaše chiméra a utkvělá předstva, normální společnost jede na OZE na plný pecky a nic občasného na tom nevidí.
Už jste zkousnul tu poloviny el. z OZE v Německu?
A víte, že třeba na Jihu (Středozemí) má fve skoro dvojnásobný výkon, než u nás? S oblačností minimální??
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 15:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaká chiméra? Tyto zdroje se oficiálně nazývají intermitentní neboli přerušované neboli občasné, je to pořád jedno a to samé vyjádření jedné a té samé vlastnosti, vy chiméro.
Nevím proč bych měl něco "zkousávat", Hanzle, já jsem nic o polovině "el. z OZE v Německu" nepsal, tak co to sem proboha zase taháte? A proč sem zase taháte nějaké středozemí? Proč pořád odvádíte řeč někam úplně jinam, vy trolle?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:58 Reaguje na Pavel Hanzl
"normální společnost jede na OZE na plný pecky a nic občasného na tom nevidí."

Ta vaše normální společnost v Německu jede už hezkých pár týdnů na plné koule na uhel a plyn. Blbe.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2022 10:01 Reaguje na Svatá Prostoto
To je každoroční podzimní anomálie, zbytek roku fučí a svítí. Kde by sebrali teda těch asi 180 TWh jen v Německu z OZE??
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.12.2022 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
To není žádná podzimní anomálnie, Hanzle, anomálie je naopak stav kdy "fučí a svítí" tak akorát, jak je zrovna potřeba. Stejně jako jsou častá období kdy nefouká a nesvítí, jsou zase častá období kdy fouká a svítí moc, ale analfabetům se to v ročním průměru jeví jako zelená idylka.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ještě jednou, vy troubo ... činnosti, které se tak nějak samy od sebe vyplatí jsou realizovány i bez toho, aby je hodil do placu myslitel Hanzl. Vy fakt nejste nějaký lumen, ze kterého by padaly unikátní použitelné nápady ... na rozdíl od unikátních kravin zcela k prdu.

Takže pokud nad tím parkplatzem ty FVE panely nejsou ... a ony zatím nejsou u nás pokud vím nad žádným, tak to není proto, že to nikoho nenapadlo, ale prostě proto, že se to zatím nevyplatilo. Až se to vyplácet začne, tak se tam objeví, vo to žádnej strach.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2022 10:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Ty fve nad parkovišti nejsou, bo lidi ze sílišť si nekupují elektriky. Proč? Bo je nemají kde nabíjet.
Tohle může rozseknout jen dotace.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.12.2022 18:07 Reaguje na Pavel Hanzl
To je zase blábol, Hanzle. Nedá vám to ani 530 MWh denně, ani "průběžný výkon" 220 MW.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 20:03 Reaguje na Emil Novák
Tak to spočítejte sám, kalkulačku snad máte.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 20:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Právě že není co počítat, Hanzle. Fotovoltaika nedává nic denně, protože je to každý den úplně jinak a nedává ani žádný "průběžný výkon". Když zkoušíte "trochu fantazie", tak pak není divu, že z vás lezou takové nesmysly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 21:33 Reaguje na Emil Novák
FVE musí být doplněna akumulátory, píšu o setrvačnících, které jsou vhodné na rychlonabíjení atd, prostě to fakt není možný.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 22:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Cituji: "Na jihu Brna pod křižovatkou dálnic je ochodní centrum Olympia - Ikea, celý arál má asi 3.5 kilometruy čtvereční a kdyby se pokryl celý panely, dá vám to 530 MWh denně, průběžný výkon 220 MW. To je už pěkný uhlák." - zkoušejte si to vaše překrucování na někoho jiného, nereagoval jsem na žádné rychlonabíjení ale na to vaše domnělé "denně", domnělý "průběžný výkon" a domnělý "pěkný uhlák", které jsou jen ve vašich snech. Ve skutečnosti samozřejmě z žádné fotovoltaiky pěkný uhlák neuděláte, ani kdybyste se rozkrájel a narval k němu setrvačníky nebo baterie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 22:12 Reaguje na Emil Novák
"Pokud by měli v areálu i setrvačníkové úložiště, (které dává obrovské proudy a je tak vhodné pro rychlonabíječky alaut), tak máte ze žrouta elektřiny výrazného producenta."
Přečíst si o dvě věty víc je už mimo vaše možnosti, že?
Samozřejmě by tam byly baterie, možná by se uživila i malá vyvíječka a hlavně, než by se to postavilo, byla by akumulace elektřiny zase o kus dál.
Já vím, vy musíte prudit vždy a za každou cenu, že?
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.12.2022 22:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Ty vaše dvě věty vůbec nesouvisí s tím vaším uhlákem, Hanzle, jsou v dalším odstavci a patří k jinému tvrzení na které jsem vůbec nereagoval. To pochopit je mimo vaše možnosti, že?
Takže ve skutečnosti to vaše tvrzení mělo znít: "kdyby se pokryl celý panely, dá vám to 530 MWh denně, průběžný výkon 220 MW", ale ještě by se muselo počkat až se vymyslí nějaká akumulace, která teď není a nikdo neví kdy a jestli bude k dispozici. Tak to pak jo.
Až přestanete vždy a za každou cenu psát nesmysly, přestanu vždy a za každou cenu prudit. Takhle je to jednoduché, Hanzle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 09:12 Reaguje na Emil Novák
V první větě píšu, že je to fantazie. Tj. nějaká idea, nějaký návrh s odhadem výkonů a funkčností, kde se předpokládá, že čtenář pochopí základní funkci a k čemu to má sloužit.
Že tam mělo být "ekvivalent výkonu" atd. atd. vadí jen vám.
Vy vůbec nechápete, jak by to mohlo celé fungovat? Třeba jen ta rychlonabíječka, kde potřebujete nárazově obrovské proudy?
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 09:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Všechno co píšete je fantazie, Hanzle, to do těch příspěvků nemusíte explicitně uvádět.
U občasného zdroje je jakýkoliv "ekvivalent výkonu" nesmyslná hodnota, když ji dosahuje občas na víceméně náhodném principu, je to naprosto nesrovnatelné s výkonem disponibilního zdroje jako je uhelná elektrárna. Takže znovu, já jsem nereagoval na žádné vaše "rychlonabíječky", reagoval jsem na naprosto nesmyslné srovnávání občasného zdroje s uhelnou elektrárnou, se kterou je už z principu takový zdroj nesrovnatelný. Takže vy jste ten poslední, kdo tu může hodnotit kdo co "vůbec nechápe", když sám nechápete úplně základní věci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 10:04 Reaguje na Emil Novák
Píšu to celé o fve a vy si fakt myslíte, že Slunce svítí "občas na víceméně náhodném principu"???
Ci wogo, to už neandertálci byli dál.....
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Slunce jako hvězda svítí neustále ale slunce jako objekt na obloze svítí na víceméně náhodném principu daném víceméně náhodnou oblačností, která to slunce zakrývá, vy "neandrtálče".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 15:19 Reaguje na Emil Novák
Určitě jste schopen vygůglit, kolik procet vám sníží výkon fve oblačnost na Jižní Moravě za rok.
A když ne vy, tak projektanti to ví a podle toho to celé dimenzují. A fakt to není cha cha náhodný princip!
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 15:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč bych gůglil "kolik procet sníží výkon fve oblačnost na Jižní Moravě za rok"? Vygůglete si to sám, když vás to zajímá! Podstatné je, že to může zásadně změnit okamžitý výkon oproti předpovědi, a tím pádem je potřeba na to adekvátně zareagovat a tu chybějící nebo přebývající elektřinu vyrobit nebo naopak nevyrobit někde jinde. Pokud to další den dopadne opačně a např. místo nedostatku to způsobí naopak přebytek, tak se to v té vaší roční statistice nijak neprojeví, to ale neznamená, že se taková odchylka nemusí poměrně nákladně řešit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.12.2022 20:05 Reaguje na Emil Novák
To si fakt myslíte, že to energetici neví, že jste zase objevil Ameriku?
Vy mě připadáte jak vyděšený adept v autoškole, který najednou zjistí, že se musí rozjíždět do kopce, může mu dojít benzín a ve měste se všude motají cyklisté i chodci. Takže zjistí, že auto je harapak a naprosto nahouno a nikdo to nepoužívá, protože to nejde. šlus.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.12.2022 21:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, Hanzle, já si nemyslím že to energetici neví. Jak jste na takovou blbost zase přišel? Už jsme zase u toho vašeho problému s chápáním psaného textu, já jsem nikde nepsal že to energetici neví, jen "že se taková odchylka musí poměrně nákladně řešit."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.12.2022 09:59 Reaguje na Emil Novák
"slunce jako objekt na obloze svítí na víceméně náhodném principu daném víceméně náhodnou oblačností," muheheheh vy jste fakt komik! Když jsou mraky, Slunko nesvítí? To stačí zhasnout a pak se zase rozsvítit??
Když budu hnidopich jako vy cha cha.
Když vám jde do odstávky jaderný nebo uhelný blok, taky se to musí "nákladně řešit".
Ale vy tu pořád zdůvodňujete, že celé OZE je k ničemu, což není pravda.
Odpovědět
EN

Emil Novák

12.12.2022 10:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Komik jste vy, Hanzle. Nastudujte si rozdíl mezi Sluncem s velkým "S" jako největší objekt Sluneční soustavy a sluncem s malým "s" jako objekt na obloze, běžně zakrývaný oblačností nebo obzorem. Pak možná (i když pochybuji) pochopíte co jsem vlastně psal.
"že celé OZE je k ničemu" jsem nikdy nepsal, to je další z řady vašich výmyslů, zřejmě daný vaší notorickou neschopností chápat psaný text, kterou dokazujete v každém příspěvku.
Odpovědět
PB

Petr Brok

6.12.2022 10:58
Jednou bude celá planeta pokrytá soláry, jako ve sci-fi příběhu od Zajdela - " Vynález profesora van Troffa". Před 30-ti lety jsem chtěl na střechu skloněnou do dvora kolektory na ohřev vody a tehdy mi to CHKO zakázala, že by to narušovalo krajinný ráz ( pohled z vyhlídkového letadla). Dnes mi zakazuje oplotit pozemky za humny také kvůli krajinnému rázu. Těším se, že za 30 let budu mít oploceno, neb neoplocený pozemek je děsivé plýtvání, které mění klima a ničí planetu. Ještě, že budu žít stovky let, abych si to užil.
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.12.2022 14:03 Reaguje na Petr Brok
V CHKO jsou zakázaná oplocení kvuli krajinnému rázu?
Odpovědět
PB

Petr Brok

6.12.2022 16:04 Reaguje na Jarka O.
Ano, krom dalších argumentů. ( Možná, že mají různá CHKO různý přístup. Jsou zřízená z různých důvodů).
Odpovědět
JO

Jarka O.

6.12.2022 14:00
Zde je malá exkurze do historie transformací Evropy, samá pozitiva a výhody, který se vymýšlel kdysi: https://cs.wikipedia.org/wiki/Atlantropa
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.12.2022 20:08 Reaguje na Jarka O.
Fakt dobrý, trochu mi to připomíná Zemanův DOL. V SSSR se taky pokoušeli o podobné cypoviny v daleko menším rozsahu, ale dopadlo to jak dycky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist