https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-francouzskem-kanonu-verdon-letos-sucho-poznamena-vodaky-i-plavce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve francouzském kaňonu Verdon letos sucho poznamená vodáky i plavce

16.7.2022 00:57 | Saint-André-les-Alpes (Francie) (ČTK)
Horské jezero Castillon jindy láká k plavání nebo jízdě na šlapadlech. Letos je ale všechno jinak.
Horské jezero Castillon jindy láká k plavání nebo jízdě na šlapadlech. Letos je ale všechno jinak.
Řeku Verdon na jihu Francie obvykle v létě brázdí vodáci v raftech, horské jezero Castillon zase láká plavce nebo k jízdě na šlapadlech. Letos je ale všechno jinak, kvůli nedostatku vody musí obě oblíbené lokality turisty odmítat. O dopadech klimatických změn na cestovní ruch ve Francii píše agentura AFP.
 

Jezero Castillon leží v nadmořské výšce 900 metrů a na dně letos zbývá sotva 40 centimetrů vody, o pět metrů méně než je v létě obvyklé. Serge Prato, starosta obce Saint-André-les-Alpes s necelým tisícem obyvatel, chce proto letos zakázat koupání.

"Když to vidíte, tak to ani (ke koupání) neláká," podotýká Prato. Kvůli suchu neotevře ani vodní zábavní park. Molo, u kterého jindy kotví šlapadla, stojí na suchu.

"Během několika desetiletí jsme se dostali od sucha každých pět let na tři suché roky z pěti," říká předseda místní rybářské federace Claude Roustan.

Ve francouzských Alpách letos rekordně málo pršelo a sněžilo, o čemž svědčí i nízký stav vody v přehradách a umělých jezerech na Verdonu. Ve 20. století zde vyrostly přehrady kvůli výrobě elektřiny, ale také pro zásobování Provence vodou. Energetická společnost EDF nechává korytem protékat minimum vody nezbytné pro přežití místní fauny. Stavidla, která by zajistila vodu i pro milion vodáků a turistů, kteří sem ročně přijedou, ale letos nezvedne. V roce 2017, kdy bylo také velké teplo, vodu zavřeli v polovině sezony. To ale bylo výrazně později než letos.

Hladina vody v nádrži Lac de Sainte-Croix na řece Verdon, jedné z největších ve Francii, byla na konci června na úrovni obvyklé pro konec léta. Vodní plocha zatím zůstává otevřená pro plavce i další sportovce, ale podle AFP je jen otázkou času jak dlouho ještě.

Podle místních úřadů si lidé musí uvědomit, nakolik je situace závažná. Město se snaží vylepšit stávající pláže, aby na nich udrželo turisty a zabránilo jim v přesunu na méně bezpečná či zakázaná místa.

Dalším řešením je přilákat turisty k jiným aktivitám v regionu, které nevyžadují vodu. Jako příklad uvádí úřady cyklistiku a pěší výlety. Tento záměr ale znesnadňují požáry, které na jihu Francie v posledních týdnech zničily tisíce hektarů vegetace.

Nedostatek vody dopadá nejen na cestovní ruch, ale i na další oblasti. EDF už půl roku nevyrábí elektřinu z vodních zdrojů. Bez vody jsou k ničemu i vydaná stavební povolení, upozorňují místní starostové.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

17.7.2022 07:31
ten nadpis je docela strašný, kdo jej vymýšlel?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist