Ve francouzském kaňonu Verdon letos sucho poznamená vodáky i plavce
❗️💦 #SECHERESSE : L’ensemble des lacs/rivières de notre région continuent de s’assécher avec ce temps durablement trop chaud et sec. Un autre exemple avec celui du #Castillon qui est logé au cœur du Parc naturel régional du #Verdon. 😢#CotedAzurFrance pic.twitter.com/HO2AOZdkKk
— Météo Côte d'Azur ☀️ (@MeteoCotedAzur) June 12, 2022
Jezero Castillon leží v nadmořské výšce 900 metrů a na dně letos zbývá sotva 40 centimetrů vody, o pět metrů méně než je v létě obvyklé. Serge Prato, starosta obce Saint-André-les-Alpes s necelým tisícem obyvatel, chce proto letos zakázat koupání.
"Když to vidíte, tak to ani (ke koupání) neláká," podotýká Prato. Kvůli suchu neotevře ani vodní zábavní park. Molo, u kterého jindy kotví šlapadla, stojí na suchu.
"Během několika desetiletí jsme se dostali od sucha každých pět let na tři suché roky z pěti," říká předseda místní rybářské federace Claude Roustan.
Ve francouzských Alpách letos rekordně málo pršelo a sněžilo, o čemž svědčí i nízký stav vody v přehradách a umělých jezerech na Verdonu. Ve 20. století zde vyrostly přehrady kvůli výrobě elektřiny, ale také pro zásobování Provence vodou. Energetická společnost EDF nechává korytem protékat minimum vody nezbytné pro přežití místní fauny. Stavidla, která by zajistila vodu i pro milion vodáků a turistů, kteří sem ročně přijedou, ale letos nezvedne. V roce 2017, kdy bylo také velké teplo, vodu zavřeli v polovině sezony. To ale bylo výrazně později než letos.
Hladina vody v nádrži Lac de Sainte-Croix na řece Verdon, jedné z největších ve Francii, byla na konci června na úrovni obvyklé pro konec léta. Vodní plocha zatím zůstává otevřená pro plavce i další sportovce, ale podle AFP je jen otázkou času jak dlouho ještě.
Podle místních úřadů si lidé musí uvědomit, nakolik je situace závažná. Město se snaží vylepšit stávající pláže, aby na nich udrželo turisty a zabránilo jim v přesunu na méně bezpečná či zakázaná místa.
Dalším řešením je přilákat turisty k jiným aktivitám v regionu, které nevyžadují vodu. Jako příklad uvádí úřady cyklistiku a pěší výlety. Tento záměr ale znesnadňují požáry, které na jihu Francie v posledních týdnech zničily tisíce hektarů vegetace.
Nedostatek vody dopadá nejen na cestovní ruch, ale i na další oblasti. EDF už půl roku nevyrábí elektřinu z vodních zdrojů. Bez vody jsou k ničemu i vydaná stavební povolení, upozorňují místní starostové.
reklama