Ve Straně zelených to opět vře
Beránek s Patočkou předložili na začátku dubna republikové radě strany návrh dopisu vedení ČSSD. V něm navrhují společný postup ČSSD a SZ ve snaze zabránit tomu, aby se k moci ve státě dostala ODS a konzervativní křídlo KDU-ČSL, jejichž politiku považují za protiobčanskou, protiekologickou a protisociální. Strana zelených by podle tohoto návrhu požadovala od ČSSD prosazení snížení procentuální hranice pro vstup do Poslanecké sněmovny alespoň na 2,5 procenta a navrhuje společné vedení dialogu obou stran s KSČM. Cílem má být dosažení stavu, kdy bude KSČM pro ČSSD i Stranu zelených „i na celostátní úrovni politickým partnerem přijatelným alespoň natolik jako ODS“. Beránek chce diskusí s komunisty znejistit a diskreditovat „poststalinistické“ křídlo v KSČM a proměnit ji tak v moderní levicovou stranu. „Komunisté se sami nezmění. Je potřeba na ně vyvíjet tlak,“ shrnuje Beránek.
Trio Bursík, Kuchtová, Štěpánek naopak považují tento postoj za špatný, politicky naivní a poškozující SZ v očích veřejnosti. „Proč bychom měli zvenku reformovat komunisty. To je jejich boj,“ říká Bursík. Beránkův návrh usnesení byl podle Bursíka republikovou radou ostře kritizován a nakonec stažen samotnými předkladateli.
Navzdory tomu se Beránkův postoj do značné míry odrazil v tiskové zprávě SZ vydané o čtyři dny později. V ní Beránek podpořil podání trestního oznámení na časopis mladých komunistů Mladá pravda, který prý hlásá třídní zášť. V tiskové zprávě Beránek žádá, aby se KSČM obrodila „v moderní levicovou stranu“. „Vydání tiskové zprávy s Beránkovými názory se odehrálo za našimi zády, aniž by o tom bylo vedení strany informováno,“ tvrdí Bursík. Podle Bursíka se tak vedení strany dostává do situace, kdy nemůže zabránit vydávání osobních postojů Beránka a Patočky za názor strany. „V takové situaci nevidím jinou možnost než vyvolání mimořádného sjezdu a volbu nového vedení strany,“ uzavřel Bursík.
Beránek je však přesvědčen, že jeho postoj není v rozporu s programem strany. „Zelení by se podle mě měli věnovat opravdové práci spíše než vyhrocování vnitřních sporů,“ prohlásil Beránek. Zároveň označil kroky zmíněných členů předsednictva za nezodpovědné. O problému bude jednat předsednictvo strany na svém zasedání v pátek.
reklama
Online diskuse
Bursík, Štěpánek a Kuchtová lžou - 18. 4. 2005 - Hnutí za Stranu zelených bez medializátorů nesmyslůDobrý den,musím reagovat a ohradit se proti demagogickým a zkreslujícím tvrzením, která uvádíte ve svém článku publikovaném na internetových stránkách iHned.cz: Píšete o návrhu otevřeného dopisu sociálním demokratům, který předseda Strany zelených Jan Beránek společně se členem Republikové rady SZ a členem rady městské organizace SZ v Brně Jakubem Patočkou (tedy nikoli řadovým členem SZ jak mylně uvádíte hned v úvodu svého textu) předložili Republikové radě Strany zelených. Klíčová věta tohoto návrhu zněla „(je třeba zrušit současnou praxi, kdy) jsou komunisté právem ostrakizování za kontinuitu s totalitní minulostí a současně využíváni a zneužíváni populistickou pravicí k uskutečňování jejích záměrů“. Návrh měl být ofenzivní strategií, jejímž cílem je zbavit neobrežněvovce v současné KSČM vlivu. To ostatně dobře dokládá skutečnost, že senátor zvolený za Stranu zelených Jaromír Štětina, autor známé petice Zrušme komunisty, tento návrh znal a byl připraven se za něj veřejně postavit. To, že se část republikové rady nechala na místě strhnout účelovou dezinterpretací, na podstatě návrhu nemůže nic změnit. Podstatou návrhu je nalézt metodu, která odstraní všechny v demokracii nepřijatelné rysy stávající KSČM, a znesnadní její politické zneužívání pravicovými populisty, čehož klasickým odstrašujícím příkladem je intronizace čestného předsedy ODS na Pražský hrad. Píšete také o návrhu na snížení hranice nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, o kterém se předseda Beránek a člen RR SZ Patočka zmiňovali ve svém návrhu otevřeného dopisu ČSSD. Kdybyste se pánové namáhali přečíst si program Strany zelených Vize ekologické demokracie, který přijal sjezd SZ v Táboře v roce 2004, věděli byste, že tento návrh je v programu SZ již více než rok obsažen a že tedy není v jeho pozadí není „politický "handl" ve stylu: snižte hranici volitelnosti, my nebudeme protestovat proti menšinové vládě ČSSD tolerované komunisty. Nebo … blíže neurčený osobní prospěch.“ jak se ve svém textu snažíte podsouvat. Doslovná citace z programu SZ zní: „Budeme proto prosazovat otevřenější, spravedlivější a přehlednější poměrný volební systém do Poslanecké sněmovny: zavedení jednotných kandidátek pro celou republiku a snížení hranice pro vstup do Sněmovny na 2,5 %.“ Žádám vás o okamžitou opravu vašeho článku. Pokud budete mít zájem, zašlu vám celé znění původního návrhu otevřeného dopisu, o němž Republiková rada SZ jednala. Jsem vám také k dispozici na telefonu 777 20 23 77 či 724 321 845, S pozdravem, Jana Ulbrychová, místopředsedkyně Strany zelených |